Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Statystyka

Użytkowników : 144352
Artykułów : 121
Zakładki : 27
Odsłon : 233529

Dzisiaj jest: Poniedziałek
6 Grudnia 2021
Mikołajki
Imieniny obchodzą
Dionizja, Emilian, Jarema, Jarogniew,
Mikołaj

Do końca roku zostało 26 dni.
Zodiak: Strzelec
Wpisany przez Ryszarda Mrozik   

WYPOCZYNEK W 2015R.

Tekst Krystyna Suszczyńska

Ustronie Morskie  II

Druga grupa członków PZERiI – 28 osób przebywała na wczasach w „Wili Anna” od 02.09. – 10.09. 2015 r. i pomimo zmiennej pogody: sztorm, dużo wiatrów, trochę deszczu  i słońca nie zakłóciły wspaniałej atmosfery i humoru jakie  panowały wśród wczasowiczów, i nie zniechęciły ich do spacerów po plaży i okolicy  o różnych porach dnia. Wszyscy byli we wspaniałych nastrojach i korzystali z możliwości wyjazdów w tym: do Międzyzdrojów, Świnoujścia, Rewala, a także uczestniczyli w regionalnych dożynkach, które odbywały się na miejscowym stadionie.  Regionalną kolejką odbyliśmy wycieczkę do Sianożęt oraz w okolice rzeki Czerwonej, która w tych okolicach wpływa do morza. Część osób zwiedzało piękne ogrody „ HORTULUS” w Dobrzycy i  uczestniczyła w wieczorze „Pieśni rosyjskich” w Zagłębiu. Jak padał deszcz to na miejscu zorganizowaliśmy wieczór „ kawałów i śpiewania”. W ostatni dzień przed wyjazdem wszyscy bawili się przy wspólnej zabawie na miejscu, tańcząc, śpiewając i nikt nie myślał o wyjeździe, bo było bardzo wesoło !!!!!  Niestety nazajutrz trzeba było pożegnać się z tym pięknym miejscem i morzem i w dobrych nastrojach wracaliśmy do Bydgoszczy, ale na pewno tam wrócimy bo wszyscy byli bardzo zadowoleni i żałowali , że ten czas tak szybko minął.
Dziękuję grupie za wspólne miłe  spędzenie czasu, za dobre humory, wspaniałą atmosferę i do zobaczenia podczas następnych wyjazdów.

POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 

* * *

Danuta Rybarczyk

Rejs po Kanale Elbląsko-Ostródzkim

Na  2 dniową wycieczkę  31.07-01.08.2015r zorganizowaną  przez  PZERiI pojechała grupa  50 osób plus przewodnik  Wojciech  Sobolewski  na  Rejs  po Kanale  Elbląskim. Program wycieczki był bardzo bogaty i napięty. Po drodze zwiedziliśmy  ruiny  zamku Krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim, potem w Kwidzynie  Katedrę pw. Św. Jana Ewangelisty i jak wygląda  Zamek  kapituły pomezańskiej  na  zewnątrz. W dalszą drogę udaliśmy się do Malborka na spacer i posiłek. Zamek wielkich mistrzów  Krzyżackich z XIV-XV wieku otoczony murami obronnymi z bramami, składający się z trzech oddzielnych zamków: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego oraz Zamku Niskiego zwanego także Przedzamczem. Zabudowa robi ogromne wrażenie. Główny cel naszej wycieczki  to Rejs statkiem po Kanale Elbląsko-Ostródzkim, z Elbląga do Buczyńca płynęliśmy 4,5  godz. tą  drogą wodną unikatową ze względu na system zabytkowych pochylni. Warto zobaczyć  i przeżyć  osobiście. Z Buczyńca autokarem udaliśmy się do Ostródy zjeść  obiad i pospacerować przy Jeziorze  Drwęckim, następnie udaliśmy się na Pola bitwy pod Grunwaldem.  Pomnik historii jest zachowany ze względu na wartości historyczne, przestrzenne, terenu bitwy pod Grunwaldem. 15 lipca 1410r połączone wojska polsko-litewskie-rusko-tatarskie pod dowództwem Władysława Jagiełły odniosły zwycięstwo nad wojskami krzyżackimi. Zwycięstwo  grunwaldzkie nabrało symbolicznego wymiaru i stało się wartością narodową niezwykle trwale zapisaną w świadomości wielu pokoleń Polaków. Zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy do Bydgoszczy zabrakło czasu zwiedzić jeszcze więcej. Dziękujemy za tak piękną  wycieczkę.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Turnus 2 w Rewalu

Tekst i zdjęcia Danuta Rybarczyk

Druga  grupa  49 osób  członków  PZERiI na wczasy do Rewala  pojechała  01-10.07.2015r. Pobyt był bardzo udany, pogoda wymarzona. Osoby spragnione słońca i kąpieli morskich mogły w pełni  korzystać  z letniego uroku pobytu nad morzem. Korzystaliśmy jak nasi poprzednicy ze spacerów:  z ławeczki  zakochanych, alei  róż, chodnikiem-klifem lub plażą do Trzęsacza zwiedzić  ruiny Kościoła co morze  zabrało, potem do  Pustkowia zwiedzić  Replikę Krzyża z Giewontu. Krzyż powstał, jako symboliczne odzwierciedlenie słów Papieża  Polaka, łącząc wiernych najważniejszym znakiem chrześcijańskim, od Bałtyku  po sam  Giewont.  Były  codziennie o godz 12:00 koncert w kościele w Trzęsaczu chętni brali udział.  Pojechaliśmy  kolejką  Retro  do Niechorza  zwiedzić  widok z Latarni Morskiej, Motylarnię, Figury  Woskowe i  Miniaturki  Latarni  Morskich całego  Polskiego  wybrzeża  od  Krynicy Morskiej  do  Świnoujścia  oraz miejscowość  Niechorze. Kto lubi  spacerować i zwiedzać  wybrał się na przejażdżkę  kolejką  wąskotorową. W  Rewalu był też występ  Kabaretu  Nowaki, w Niechorzu  Dzień  Śledzia.  Atrakcją była wycieczka do Międzyzdroji  zwiedzić  Kurort  Gwiazd, Molo i samą  miejscowość.  Zobaczyliśmy  też  Jezioro Turkusowe w Wapnicy. Jezioro o turkusowym  kolorze pozostałość po dawnej kopalni kredy. Nad jeziorem górują liściaste  wzgórza, z których można podziwiać  w pełni  jego  urok. Opaleni, zadowoleni  z humorem  wróciliśmy do domu. Dziękuję za Wasz  uśmiech i dobre  słowo było mi bardzo miło.  Do zobaczenia.

 Pozostałe zdjęcia


POZNAŃ  2015

W dniu 23.05. 2015 r. grupa 32  osób  z  PZERiI w Bydgoszczy wyjechała na wycieczkę do Poznania organizowaną przy współpracy Biura Podróży „ Gosia Travel”. W ramach bogatego programu zwiedzanie rozpoczęliśmy od „ Rogalowego Muzeum” , w którym uczestnicy dowiedzieli się całej historii wypieku słynnych rogali Świętomarcińskich oraz bezpośrednio uczestniczyli w i ich wyrabianiu, a na koniec sami mogli skosztować w ramach poczęstunku. Razem z miejscowym przewodnikiem  zwiedzaliśmy Stare Miasto w tym: Stary Rynek z renesansowym Ratuszem ze słynnymi koziołkami, Zamek Królewski oraz Dzielnicę Cesarską z Placem A. Mickiewicza i Collegium Minus. Po obiedzie część grupy udała się na Termy Maltańskie- tj.- największy kompleks wodny w Polsce, gdzie przez 3 godziny korzystaliśmy z różnych basenów i dodatkowych atrakcji. W tym samym czasie pozostała grupa udała się do Starego Browaru- centrum sztuki i handlu.  W dobrych nastrojach i ze śpiewem wracaliśmy do Bydgoszczy z przekonaniem , że jeden dzień to stanowczo za mało aby wszystko zwiedzić i należałoby jeszcze raz pojechać i zobaczyć pozostałe ciekawe miejsca Poznania.


POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 

Wczasy w Rewalu

Tekst i zdjęcia Ryszard Mrozik

Kolejny zbiorowy wyjazd na wczasy dla 50 cio osobowej grupy seniorów do przepięknej miejscowości Rewal zorganizował Zarząd Okręgowy PZERiI w Bydgoszczy. Pobyt rozpoczął się wieczorkiem zapoznawczym przy muzyce i grillu u Pani Izy w domu DANUTA. Wczasy obfitoały w szereg wycieczkowych atrakcji, jak: spacer po Alei zakochanych, Alei róż usytuowanej wzdłuż  morza, najciekawszym elementem alei była ławeczka ławeczka Romea i Juli. Kolejna piesza wycieczka odbyła się do Trzęsacza gdzie z platformy widokowej obejrzeliśmy ruiny XIII wiecznego kościoła, który kiedyś był usytuowany 1800 m. od brzegu morza. Kolejką retro udaliśmy się do Niechorza gdzie można było zwiedzać 45 metrową latarnię morską. Wiele emocji było w gabinecie figur woskowych gdzie w skali 1:1 byli: Jack Sparrow, Mick Jagger, Harry Potter, Napoleon Bonaparte, Jan Paweł II, Winston Churchill, Lady Gaga i inni. W motylarni wiele emocji przysporzyły swobodnie latające motyle egzotyczne. Motylarnia to cząstka tropiku nad Bałtykiem. Były również wieczorki w restauracji Robinson Crusoe, tam też odbył się wieczorek pożegnalny. Warto podkreślić, ze posiłki były wyśmienite. Jedynym mankamentem było mało pogody słonecznej.


POZOSTAŁE ZDJĘCIA

* * *

Mrzeżyno turnus rehabilitacyjny  19.05 - 29.05. 2015r.
Tekst i zdjęcia Danuta Rybarczyk

Już  z  Oddziału  PZREiI  w  Bydgoszczy  rozpoczęły  się  wyjazdy  wycieczek  i  wczasów. Na  10 dniowy  wypoczynek   pojechało  26  osób  do  Mrzeżyna,  zakwaterowani  zostali  w  Ośrodku  Wypoczynkowo   Sanatoryjnym   „Piramida”.   Pani  koordynator  bardzo  mile  powitała  przybyłych  gości  na  wypoczynek.

Budynek 3-piętrowy z windą.  W części  socjalnej  budynku   jest  jadalnia, kawiarnia, sala dyskotekowa, sale do gier, gabinety rehabilitacyjne. Na terenie ośrodka basen kąpielowy odkryty z podgrzewaną wodą, boiska sportowe do siatkówki, koszykówki, tenisa ziemnego, piłki nożnej, oraz stoły do tenisa stołowego.

 

 

Zakres rehabilitacji prowadzony przez ośrodek: Ośrodek dysponuje 28 różnymi zabiegami (m.in. masaż klasyczny, masaż podwodny, wirówki wodne, inhalacja solankowa, borowina, lampa SOLLUX, opiekę medyczną, lekarza, pielęgniarkę; 2 zabiegi rehabilitacyjne dziennie wg wskazań lekarza; 2 wieczorki taneczne przy muzyce na żywo i kawie, dyskoteki; ognisko z pieczeniem kiełbasek i muzyką; korzystanie z urządzeń sportowych i sprzętu sportowego. Tlenoterapia, laser, ultradźwięki, krioterapia. Można  wypożyczać   rowery,  kijki  i  książki. Miejscowość  letniskowa,  malowniczo  położona,  posiadająca  charakterystyczny  mikroklimat  z dużą  zawartością  soli  morskiej  i  jodu  200 m od morza.

 


Wczasy w Mrzeżynie w dniach od 04.06. do 14.06.2015

MRZEŻYNOto dawna osada rybacka z portem ,  położona w woj. Zachodniopomorskim w gminie Trzebiatów na Pobrzeżu Szczecińskim u ujścia rzeki Regi. To tutaj w Domu Wczasowym „Pastelowy” odpoczywała grupa 51 osób  członków PZERiI. Dobre warunki, wspaniała pogoda, blisko do morza pozwoliły wczasowiczom na pełny relaks i wspaniały wypoczynek. W ramach pobytu oprócz indywidualnych wycieczek do Trzebiatowa i Dźwirzyna uczestnicy mieli zorganizowana wycieczkę „ ciuchcią” po Mrzeżynie  oraz zabytkowym pociągiem do Kołobrzegu. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy najważniejsze zabytki miasta, w tym : Stare Miasto, Katedrę, port i molo. W wycieczkach tych uczestniczyła większość wczasowiczów. W ramach pobytu bawiliśmy się na wieczorku tanecznym przy „żywej muzyce” a dobry nastrój towarzyszył  wszystkim uczestnikom Na grillu  zorganizowanym przez dyrekcję ośrodka miło spędziliśmy czas przy muzyce, wspólnym śpiewaniu i tańcach na trawie. Czas mijał  nam bardzo szybko i trzeba było wracać do Bydgoszczy.  Pełni wrażeń , pięknie opaleni wypoczęci i w dobrych nastrojach wracaliśmy do domu.

Dziękuję całej grupie za wspaniałą atmosferę , dobre humory i wspólnie spędzony razem czas. Do zobaczenia w ramach innych wyjazdów i spotkaniach.

POZOSTAŁE ZDJĘCIA

OŚRODEK WYPOCZYNKOWY PIRAMIDA W MRZEŻYNIE

* * *

Władysław Rudaś

Zarząd Okręgowy PZERiI w Bydgoszczy zorganizował wycieczkę dla 23 osobowej grupy członków  w dniach 08.-12.05.2015r  zatytuowaną ,, SLADAMI SŁYNNYCH POLAKÓW PO WILEŃSZCZYŹNIE I KOWIEŃSZCZYŹNIE''

Z Bydgoszczy wyjechaliśmy busem o godz. 06.15,a trasa naszego przejazdu do miejsca noclegowego w miejscowości Turgiele prowadziła przez Toruń-Włocławek- Ostrołękę- Łomżę - Augustów  z przerwą obiadową. Po drodze w miejscowości Giby już na terytorium Litwy zwiedziliśmy miejsce upamiętniające zamordowanych mieszkańców przez NKWD. Po przyjeździe do naszej bazy noclegowej w miejscowości Turgiele zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani staro-polskim zwyczajem przez Panią Władysławę i grupę mieszkańców chlebem i solą. Po przywitaniu nastąpiło przydzieleni uczestnikom wycieczki kwater w domach mieszkańców Turgiel.
Drugi dzień -sobota to zwiedzanie cały dzień kluczowych zabytków Wilna tj. ,,Ostrą Bramę, kościoły św.Piotra i Pawła, św. Teresy, św. Anny, kościół Bernardynów, Katedrę pw. św. Stanisława ,cerkwie dzielnicę Żydowską, górę Zamkową ul. Ostrobramską itd itd. Oczywiście z przerwą obiadową i wolnym czasem na zakup pamiątek.
Trzeci dzień to przejazd do Trok przez miejscowość Jaszuny , gdzie jest piękny pałac wraz z parkiem i grobem prof. Jana Śniadeckiego i grobami rodziny Balińkich. Troki to zamek na wyspie otoczony jeziorem Gawle , domy karaimskie i oczywiście smaczne rożki karaimskie- kibinai. Po obiedzie przejazd do Wilna - zwiedzanie obiektów rządowych, uniwersytetu itd.
Czwarty dzień to okolice Wilna - miejscowość Zułów [ miejsce urodzenia marsz. Józefa Piłsudckiego, Powiewiórki -miejsce chrztu Marszałka, Centrum Geograficzne Europy, Wilno i powrót do Turgiel
Piąty dzień to zwiedzanie Kowna z spacerem po starówce, zwiedzanie ruin zamku, kościołów św. Jerzego i św. Witolda oraz katedry. Okolo godz. 14.30 powrót do Polski.
WSPANIAŁY BYŁ WYSTĘP ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA (tylko dla nas) ,, TURGIELANKA'' WRAZ Z JEGO SZEFOWĄ P. WŁADYSŁAWĄ  - nie jednej i nie jednemu zakręciła się łezka w oku. SUPER GOŚCINNOŚĆ GOSPODARZY, A JEDZENIE  PRZEWSPANIAŁE I BARDZO SMACZE.

SUPER PILOT P. WOJTEK , KTÓRE PRZEKAZAŁ NAM SWOJĄ WIEDZĘ W SPOSÓB ZROZUMIAŁY ORAZ WYKRACZAJĄCY POZA RAMY PROGRAMU .

Śladami wielkich polaków (pozostałe zdjęcia)

 
© 2021 Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów - Zarząd Okręgowy w Bydgoszczy