Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

Statystyka

Użytkowników : 144363
Artykułów : 125
Zakładki : 27
Odsłon : 259982

Dzisiaj jest: Piątek
30 Września 2022
Dzień chłopaka i Światowy Dzień
Serca
Imieniny obchodzą
Grzegorz, Hieronim, Honoriusz, Imisław,
Leopard, Sofia, Wera, Wiera, Wiktor,
Wiktoriusz, Zofia

Do końca roku zostało 93 dni.
Zodiak: Waga

Tak świętowano 60-lecie O/Rejonowego PZERiI w Tucholi

tekst i zdjęcia : Kamil Tajl

      W piątek 4 października uroczystość 60-lecia PZERiI w Tucholi poprowadziły Felicja Antosiak i Jolanta Bągorska. Część oficjalna rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu emeryckiego pt. „Niech żyją nam seniorzy”.
      Wszystko zaczęło się w 1959 roku, kiedy to w Tucholi powstawały struktury Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Założycielem i pierwszym przewodniczącym koła został wówczas Jan Świerczyński. Krótko po utworzeniu miejskiej organizacji jej liczebność wynosiła aż 1300 członków. Obecnie tucholskie koło, wraz z tymi z Bysławia, Cekcyna, Gostycyna, Lubiewa i Śliwic wchodzi w skład Oddziału Rejonowego.
      Nasz Związek, dzięki zaangażowaniu i systematycznej pracy wielu ludzi nadal istnieje w mieście. Pomimo, ze powstają kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku i inne, cały czas jesteśmy organizacją skupiająca ponad 550 członków – mówiła podczas uroczystości 60-lecia Felicja Antosiak, przewodnicząca PZERiI w Tucholi od 2013 roku. Członkowie związku zaznaczają - mimo iż jest nas mniej niż na początku, to i tak pozostajemy w powiecie największą organizacją skupiającą seniorów. PZERiI w Tucholi udziela pomocy swoim członkom w sprawach socjalno – bytowych, prowadzi związkowa kasę pogrzebową, organizuje też takie działania, jak wycieczki, wieczorki taneczne, turnusy rehabilitacyjne, spotkania świąteczne, czy pielgrzymki. Oprócz tego współdziała z ZUS-em w zakresie udzielania porad seniorom, współpracuje z PZPR-em i władzami samorządowymi.
      Jesteście jedną z najstarszych i najaktywniejszych organizacji w województwie kujawsko – pomorskim. Związek jako organizacja ogólnopolska obchodzi w tym roku 70-lecie. Podziękowania należą się Wam, członkom, ale też władzom i sponsorom za wsparcie – mówił w Tucholi przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego PZERiI  z Bydgoszczy Zdzisław Tylicki. Zaraz potem rozpoczął wręczanie Złotych Odznak Honorowych nadanych przez Zarząd Główny związku. Jedno z odznaczeń - Duża Złota Odznaka Honorowa - trafiło do burmistrza Tucholi Tadeusza Kowalskiego.
- Nie spodziewałem się tego odznaczenia, które, mówiąc szczerze mocno mnie zaskoczyło. Uważam, że nic nadzwyczajnego dla państwa nie czynię. Chyba po prostu każdy normalny człowiek tak wobec emerytów powinien się zachowywać. Wśród dzisiaj zebranych widzę wiele osób zaangażowanych społecznie, a wcześniej zawodowo. Tworzycie Państwo bardzo bogate dziedzictwo naszego miasta i całego regionu. Dajecie przykład młodemu pokoleniu, jak ciekawie, mądrze i pożytecznie wspólnie spędzać czas – mówił burmistrz Tucholi.
     Podziękowań i ciepłych słów podczas piątkowego wieczoru było całe mnóstwo. Specjalną pamiątkę i wyrazy uznania otrzymała m. innymi Felicja Antosiak. Po części oficjalnej przyszedł czas na poczęstunek i tort, który przygotowały panie z Lubiewa. Nie zabrakło czasu na wspomnienia z dawnych lat przy biesiadnym stole.

* Przewodniczący PZERiI w Tucholi :          * Odznaczeni :

Jan Świerczyński  (1959 – 1966)                Tadeusz Kowalski           Złota Odznaka Honorowa (duża)

Stanisław Bocian  (1967 – 1974)                 Władysława Socha          Złota Odznaka Honorowa (duża)

Bronisław Ryzop  (1975 – 1986)                 Stefania Gliszczyńska     Złota Odznaka Honorowa (mała)

Barbara Karow    (1991 – 1993)                 Franciszek Jakubowski  Złota Odznaka Honorowa (mała)

Wacław Szołtun   (1994 – 2013)

Felicja Antosiak   (od 2013r…..)ZDJĘCIA DO POBRANIA

 
© 2022 Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów - Zarząd Okręgowy w Bydgoszczy