Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

Statystyka

Użytkowników : 144352
Artykułów : 121
Zakładki : 27
Odsłon : 233523

Dzisiaj jest: Poniedziałek
6 Grudnia 2021
Mikołajki
Imieniny obchodzą
Dionizja, Emilian, Jarema, Jarogniew,
Mikołaj

Do końca roku zostało 26 dni.
Zodiak: Strzelec

 

RELACJA Z WYJAZDU KOŁA ZUS W BORY TUCHOLSKIE
SZANOWNE  KOLEŻANKI  I  KOLEDZY  !

             W dniach  21 - 23 września 2021r., Członkowie Koła ZUS PZERiI podobnie jak w ubiegłym roku wyjechali do Dworku Wymysłowo
w Borach Tucholskich
. W wyjeździe integracyjnym wzięły udział 33 osoby.
Po zakwaterowaniu w urokliwym Dworku, pierwszych spacerach po przepięknych lasach w poszukiwaniu grzybów, spotkaliśmy się na wspólnej kolacji z pysznym jedzonkiem, dobrą muzyką i tańcami. Tego wieczoru nie brakowało też rozmów i wspomnień związanych ze wspólnie spędzonymi latami pracy w ZUS.
     W kolejnym dniu pobytu zwiedzaliśmy Tucholę i jej malownicze okolice. Zwiedzanie Tucholi rozpoczęliśmy od wizyty Muzeum Borów Tucholskich, gdzie urzekło nas m.in. bogactwo eksponatów, które służyły dawnym mieszkańcom Borów w codziennych zajęciach. Byliśmy w historycznym centrum – rynku Tucholi, zwanym obecnie Placem Wolności, w kościele pw Św. Jakuba Apostoła, na skwerze Św. Małgorzaty patronki Tucholi. Przewodniczka pokazała nam fragmenty murów obronnych z XIV i XV w., które obecnie wykorzystano do posadowienia budynków mieszkalnych m.in. Szkoły Podstawowej, Urzędu Miasta i Gminy. Wszyscy uczestnicy wycieczki zaopatrzyli się w czekoladki słynnej „Łuczniczki” - fabryki czekolady w Tucholi, której sklep firmowy mieści się w Rynku.
     Z Tucholi pojechaliśmy do Fojutowa gdzie podziwialiśmy największy w tym rejonie akwedukt – Wielki Kanał Brdy, który został poprowadzony nad Czerską Strugą, tworząc unikatowe  skrzyżowanie dróg wodnych. Pobyt w Fojutowie zakończyliśmy spacerem po bardzo ładnie zagospodarowanej okolicy oraz odpoczynkiem w miejscowym zajeździe przy kawie i kuflu piwa. 
     Wieczorem cała grupa spotkała się w Dworku na grillu, gdzie nie zabrakło kulinarnych specjałów oraz biesiadnych śpiewów. Odbył się również konkurs ze zdobytej przed południem wiedzy o Tucholi i jej okolicach. Zwycięzcy konkursu otrzymali medale oraz piękne albumy i przewodniki  turystyczne o Borach Tucholskich.
     W ostatnim dniu pobytu (podobnie jak w ubiegłym roku) zwiedzaliśmy Muzeum Kultury Indian Ameryki Północnej im. Sat Okh’a. To niezwykłe, zadziwiające wręcz miejsce, pokazał nam jego twórca, wielki przyjaciel Stanisława Supłatowicza - Sat Okh’a – syna Polki i Wodza Indian, właściciel Dworku w Wymysłowie - p. Jan Kłodziński.
     Z zapartym tchem wysłuchaliśmy (niektórzy po raz kolejny) niesamowitej historii Polki (Stanisławy Supłatowicz), która trafiła w latach 20 tych XX wieku do plemienia Szewanezów, gdzie została żoną wodza tego plemienia i jej syna Sat – Okha, a także wielu interesujących informacji o życiu Indian. Obejrzeliśmy ciekawe eksponaty ze świata Indian zgromadzone w muzeum.
     Wycieczkowicze ponadto spacerowali po lasach w poszukiwaniu  grzybów, prowadzili interesujące rozmowy, pływali w basenie, korzystali z jacuzzi,  podziwiali okolice oraz integrowali się.
     Żegnając się, obiecaliśmy sobie niebawem kolejny wyjazd tym razem do Wrocławia, wiosną 2022 roku. Ale do Dworku Wymysłowo też z pewnością jeszcze wrócimy.

 
© 2021 Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów - Zarząd Okręgowy w Bydgoszczy