Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Statystyka

Użytkowników : 144363
Artykułów : 125
Zakładki : 27
Odsłon : 259979

Dzisiaj jest: Piątek
30 Września 2022
Dzień chłopaka i Światowy Dzień
Serca
Imieniny obchodzą
Grzegorz, Hieronim, Honoriusz, Imisław,
Leopard, Sofia, Wera, Wiera, Wiktor,
Wiktoriusz, Zofia

Do końca roku zostało 93 dni.
Zodiak: Waga

 

 

Relacja z wycieczki do  Wrocławia i jego  przepięknych okolic - Świdnicy i Zamku Książ w Wałbrzychu.

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

       Koło ZUS wraz z Zarządem Oddziału Okręgowego PZERiI zorganizowało w dniach 30.03 – 1.04. 2022r. wycieczkę do Wrocławia i w jego malownicze okolice. W wyprawie wzięło udział 37 dzielnych piechurów z pasją podróżowania, w tym  25 -ciu  z Koła ZUS, 6 - ciu z innych zaprzyjaźnionych Kół a pozostali to sympatycy naszego Koła. Nad całym przedsięwzięciem z wielką troską czuwał Przewodniczący Oddziału Okręgowego Pan  Zdzisław Tylicki.
       Pierwszego dnia naszej eskapady obejrzeliśmy historyczne centrum Wrocławia wraz jego z najstarszą częścią tj. Ostrowem Tumskim, niegdyś wyspą, położoną na Odrze tuż przy ujściu Oławy. Znajduje się tu między innymi  słynna Archikatedra św. Jana Chrzciciela  patrona Wrocławia) rzymskokatolicki gotycki kościół parafialny, a także katedralny biskupów wrocławskich, kościół pw św. Idziego, bazylikę św. Elżbiety, Kolegiatę Świętego Krzyża. Obejrzeliśmy wiele ważnych  miejsc min. Plac Katedralny, pomnik Nepomucena, słynną Bramę Kluskową, Ossolineum, a także słynny Most Tumski, na którym zakochani wieszali (do ostatniego remontu) kłódki jako znak nierozerwalności ich związku. Byliśmy także na przepięknym Rynku Wrocławia gdzie podziwialiśmy wspaniałą architekturę m.in. Ratusz, Piwnicę  Świdnicką, Pręgierz, figurki krasnoludków (których zresztą pełno w całym mieście). Obejrzeliśmy również Panoramę Racławicką, główną atrakcję miasta, która eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.
       Kolejnego dnia wycieczki byliśmy w Świdnicy by obejrzeć przepiękną Katedrę Świdnicką pw. Św. Stanisława i Św. Wacława.  Katedra to ogromna, imponująca wręcz budowla gotycka, przykuwająca uwagę dzięki niezwykle wysokiej i strzelistej wieży, która ma nieco ponad 100 metrów co sprawia, że to jedna z najwyższych wież w Polsce. Świdnicka Katedra to najstarszy i najcenniejszy zabytek miasta. W Świdnicy obejrzeliśmy również, zapierający dech w piersiach, Kościół Pokoju – największą drewnianą, barokową świątynię na świecie. Ze Świdnicy pojechaliśmy do Wałbrzycha gdzie zwiedziliśmy  imponujący, trzeci co do wielkości w Polsce - Zamek Książ i zapoznaliśmy się z bogatą historią budowli i ciekawymi losami Rodu Hochbergów. Pobyt w Wałbrzychu zakończyliśmy spacerem po Palmiarni. Wieczorem spotkaliśmy się na drinku w uroczej knajpce we Wrocławiu pod nazwą ”PRL”, w której odnaleźliśmy bliskie nam klimaty  sprzed lat.
       W ostatnim dniu wycieczki odwiedziliśmy ZOO oraz Afrykarium. W drodze z Afrykarium do Ogrodu Japońskiego przeszliśmy obok Hali Stulecia, obiektu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ogród Japoński oglądaliśmy w zimowej scenerii. Odbył się również, mimo zimowej aury, zaplanowany rejs statkiem po Odrze.
       Pełni wrażeń oraz wiedzy przekazywanej każdego dnia przez profesjonalnych przewodników na czele z Panią Magdą, która ponadto otaczała nas matczyną wręcz opieką ( a mogła być córką a może nawet wnuczką niejednego z nas) wróciliśmy  późnym wieczorem do Bydgoszczy.

Mały komunikat dla uczestników wycieczki – Pan Wojtek, wspaniały kierowca, który zapewnił nam bezpieczną i szczęśliwą podróż, znalazł  czarny parasol i srebrny kolczyk.  Zguby będzie można odebrać na ul. Gdańskiej 5 w dniu 26.04.2022r.,w godzinach dyżuru Zarządu tj. 10.00 – 12.00., względnie proszę o telefon pod nr 666-022-226.

Serdecznie pozdrawiam uczestników wycieczki, członków Koła ZUS
i  wszystkich członków PZERiI  chętnych na kolejne eskapady  -  Ewa Robak. 
© 2022 Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów - Zarząd Okręgowy w Bydgoszczy