Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

Statystyka

Użytkowników : 151
Artykułów : 103
Zakładki : 27
Odsłon : 132782

Dzisiaj jest: Niedziela
16 Grudnia 2018
Imieniny obchodzą
Adelajda, Ado, Albina, Alina, Ananiasz,
Bean, Zdzisława

Do końca roku zostało 16 dni.
Zodiak: Strzelec
Aktualności

 

Czerwiec 2018.
Tekst: Ewa Zbelicka
Zdjęcia: Ryszard Mrozik, Ewa Zbelicka

      Koło Osiedle Leśne jest jednym z najstarszych kół PZERiI w Bydgoszczy. W początkowych latach prowadziło bardzo aktywną działalność na rzecz lokalnego środowiska seniorskiego. Z czasem wyczerpała się formuła prowadzonych działań, co między innymi przełożyło się na zmniejszanie liczby członków organizacji. Dlatego wybrany w marcu tego roku nowy Zarząd postanowił stopniowo odbudowywać pozycję związku emerytów wśród mieszkańców osiedla. Pierwszą inicjatywą, z której skorzystali członkowie koła była prelekcja „Bądź świadomym konsumentem”, podczas której prawnicy z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej przedstawili prezentacje odnoszące się - w przystępny i praktyczny sposób – zarówno do kwestii prawnych, socjologicznych jak i psychologicznych, ze wskazaniem na techniki manipulacji, którym poddawani są konsumenci.
     Kolejnym przedsięwzięciem był udział w jednodniowej formie rekreacji dzieci, młodzieży, osób samotnych, seniorów, osób niepełnosprawnych oraz całych rodzin na Osiedlowym Festynie Rodzinnym w dniu 10 czerwca, organizowanym przez Radę Osiedla Leśnego i SM Budowlani. Nasza obecność w tym pięknym słonecznym dniu była promocją związku w lokalnym środowisku i pokazała członkom jak atrakcyjnie można spędzić wolny czas a także pokazała nasze zaangażowanie w inicjatywy proobywatelskie. Odpowiadając na apel Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego uczestnicy festynu składali podpisy pod Deklaracją z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
     Przy okazji dziękuję członkom naszej organizacji, którzy wspomogli Radę Osiedla drobnymi upominkami z przeznaczeniem na nagrody dla uczestników licznych konkursów, zawodów itp.
     W związku z zbliżającym się okresem wakacyjnym Zarząd Koła życzy obecnym i przyszłym członkom samych słonecznych dni i atrakcyjnego spędzania czasu, a po dwumiesięcznym odpoczynku, od miesiąca września zapraszamy osoby niezdecydowane do wstępowania w nasze szeregi. 

Pozostałe zdjęcia z festynu rodzinnego08.04.2018
Tekst: Ewa Zbelicka
Zdjęcia: Ryszard Mrozik  

           Cytatem Guy de Maupassanta „Spotkania z ludźmi czynią życie warte przeżycia” sekretarz Oddziału Okręgowego PZERiI w Bydgoszczy Ewa Zbelicka rozpoczęła krótkie wystąpienie na uroczystości 50-lecia koła PZERiI w Brusach. Dziękując za zaproszenie, ciepłe słowa skierowała do najważniejszych osób uroczystości, członków organizacji i życzyła im zadowolenia a zarządowi  - satysfakcji. Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in. burmistrz Brus Witold Ossowski, przewodnicząca Oddziału Rejonowego PZERiI w Chojnicach Urszula Szuba, członek Prezydium Zarządu Okręgowego w Bydgoszczy Ryszard Mrozik, ks. prałat Zdzisław Wirwicki i proboszcz parafii Jan Flaczyński.

          Obchody rozpoczęły się mszą św., w której uczestniczył poczet sztandarowy koła,  obchodzący jubileusz 10-lecia nadania. Na początku kazania, proboszcz, który całe słowo skierował do seniorów postawił tezę, że „Starość może być piękna i szczęśliwa” i zachęcał do wstępowania w szeregi organizacji, której działania na rzecz społeczności lokalnej przyczyniają się do budowy prestiżu i dobrego wizerunku miasta.

       Uroczystości kontynuowano w restauracji „Kaszubska” w Brusach, gdzie odbyło się oficjalne powitanie uczestników przez panią Teresę Breska – przewodniczącą bruskiego koła PZERiI, na której ręce składano życzenia, upominki i kwiaty. Zarząd Główny PZERiI w uznaniu zasług dla związku przyznał odznaczenia dla wyróżniających się osób i instytucji. Specjalne podziękowanie otrzymał najstarszy członek koła a zarazem jego długoletni przewodniczący – Pan Stefan Marchlewicz, natomiast wielkie brawa zgotowano inicjatorowi i prowadzącemu przez lata kronikę wydarzeń – Panu Jerzemu Świerczek. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta wydana została specjalna broszurka wspomnieniowa, którą otrzymał każdy z uczestników spotkania.
       Po części oficjalnej zaproszono wszystkich na obiad. Nie zabrakło także okolicznościowego tortu wykonanego przez przewodniczącą koła i symbolicznego „sto lat”. Jubileusz zakończyła zabawa taneczna.
Obszerna fotorelacja znajduje się na stronie UM Brusy -www.brusy.pl

                              Więcej zdjęć04.12.2017
Tekst: Ewa Zbelicka
Zdjęcia: Ryszard Mrozik  

„Spotkania wytyczają drogę ludzkiego losu,
niezależnie od tego, czy trwają kilka godzin, kilka dni, czy całe życie”
(Theresa Revay)j 

     W poniedziałkowe grudniowe południe, restauracja „Maestra” na kilka godzin stała się miejscem wyczekiwanego miłego spotkania podsumowującego kolejny rok aktywnej działalności PZERiI, największej organizacji senioralnej skupiającej osoby starsze i niepełnosprawne.
     Rolę gospodarza pełnił przewodniczący Oddziału Okręgowego PZERiI Zdzisław Tylicki, który bardzo serdecznie powitał przedstawicieli Kół działających na bydgoskich osiedlach i zacne grono zaproszonych Gości, na czele z dobrym Przyjacielem organizacji Janem Szopińskim v-ce przewodniczącym Rady Miasta Bydgoszczy oraz Panie Justynę Kempską i Martynę Oraczyk przedstawicielki zaprzyjaźnionego z nami Ośrodka Wypoczynkowo - Rehabilitacyjnego „Piramida” w Mrzeżynie, którzy w dalszej części skierowali ciepłe słowa do obecnych na sali.
      Podsumowując kończący się 2017 rok szef stowarzyszenia stwierdził, że dzięki zaangażowaniu przewodniczących Kół  udało się osiągnąć podstawowe cele naszej organizacji, że stworzyliśmy naszym członkom możliwości atrakcyjnego i aktywnego spędzania wolnego czasu, a na co dzień pokazujemy, że starość nie musi być smutna i samotna bo nie liczy się wiek ale stan ducha.
      W imieniu własnym i całego Zarządu podziękował uczestnikom za społeczną pracę na rzecz seniorów, za poświęcany czas, za wielkie zaangażowanie, za solidarność z osobami niepełnosprawnymi. Mając na uwadze dotychczasowe osiągnięcia wyraził nadzieję, że działając wspólnie podołamy kolejnym, nowym wyzwaniom.
      Korzystając z okazji, na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia w imieniu Zarządu O/O i swoim życzył ciepłej i rodzinnej atmosfery, pogody ducha i spokoju oraz wiele, wiele dobroci z nadzieją, że zarówno święta jak i dzisiejsze chwile radości pozostawią za sobą trwałe wspomnienia.
      Na zakończenie części oficjalnej skierował słowa podziękowania do Pana Rektora WSG  w Bydgoszczy, prof. WSG dr inż. Wiesława Olszewskiego za bezinteresowną pomoc i życzliwość, oraz wsparcie i przychylność przy organizacji Dnia Seniora dla członków związku. Następnie udzielił jeszcze głosu przedstawicielowi Fundacji Budowlani i Seniorzy – Jerzemu Marciszowi, który wręczył listy gratulacyjne osobom, które przekazały 1% podatku na konto fundacji.
      Końcowym akcentem spotkania było zaproszenie przez przewodniczącego Oddziału Okręgowego Zdzisława Tylickiego do konsumpcji, przy rewelacyjnej oprawie muzycznej w wykonaniu Pana Zdzisława Nowickiego, który porwał seniorów do wspólnego śpiewania a odważnych do tańca.
       Kiedy przyszedł czas powrotu do domu, wychodzący wyrażali swoje zadowolenie i dziękowali za możliwość odskoczni od szarej codzienności.                                  POZOSTAŁE ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA

 

Tekst:  Zofia Najdowska

Zdjęcia: Ryszard Mrozik

 

 XXIII WIECZÓR SENIORA W WIĘCBORKU

 

                Piękna, słoneczna pogoda w sobotnie popołudnie 6 października zachęciła wielu seniorów do wyjścia na spacer, by odwiedzić szkołę przy Alei 600-lecia. Spotkało się tutaj około 220 emerytów, rencistów i osób niepełnosprawnych z dwu gmin: Więcborka i Sośna oraz cztery pary Złotych Jubilatów. Uroczyście udekorowana sala, przygotowane odświętnie stoły zapraszały przychodzących na XXIII Wieczór Seniora. W tym roku to integracyjna spotkanie przypadło w „roku niepodległości”, dlatego wiele symboli narodowych można było zauważyć w przebiegu uroczystości, nad którą Honorowy Patronat objął burmistrz Waldemar Kuszewski powitany na początku przez prowadzącą Zofię Najdowską. Po mini recitalu  orkiestry dętej wprowadzono sztandar związkowy Oddziału Rejonowego PZERiI w Więcborku i powitano przybyłych  gości: wicestarostę Powiatu Sępoleńskiego Andrzeja Maracha, wiceburmistrza Więcborka Jacka Masztakowskiego, przewodniczącą Rady Miejskiej Grażynę Sowińską- Witczak, wójta gminy Sośno Leszka Stroińskiego, sekretarz ZOO PZERiI w Bydgoszczy Ewę Zbelicką i członka prezydium tegoż zarządu Ryszarda Mrozika, dyrekcję MGOPS w Więcborku Tomasza Siekierkę i Izabelę Szmaglińską, panie dyrektorki Szkół Podstawowych w Pęperzynie Krystynę Tusznio i Nr 1 w Więcborku Ilonę Sobecką-Gruszczyńską, przedstawicieli MGOK, dyrektora ZGM Adama Kubiaka, kierowniczkę USC Izabelę Sobiech, przewodniczącego Rady Nadzorczej BS w Więcborku Romana Starzeckiego, ks. Proboszcza Adama Andrzejczaka, radne Beatę Kopta i Beatę Lida i przedstawicielkę DPS w Suchorączku Katarzynę Grochowską z domownikami. Prowadząca w krótkim zarysie przedstawiła działania oddziału od października 2017r. do obecnego czasu, w których uczestniczyło 833 członków i sympatyków stowarzyszenia. Potem nastąpił czas na wyróżnienia aktywnych emerytów i nie tylko. Zarząd Główny PZERiI w Warszawie nadał tytuł Honorowego Przewodniczącego oddziału emerytów w Więcborku byłemu już „prezesowi”
Kazimierzowi Buławie; Duża Złota Odznaka Honorowa z aktem nadania przyznana została MGOK w Więcborku; Dyplomy Uznania również od ZG PZERiI w Warszawie za zasługi na rzecz emerytów otrzymała Szkoła Podstawowa Nr 1w Więcborku oraz członek naszego oddziału Edmund Borzych. ZOR PZERiI w Więcborku Halinie Hoszowskiej przekazał odznaczenie Senior na Medal, a dyplomy: Cecylii Klejsa (nieobecna), Henrykowi Janowskiemu i JanowiSzeflerowi. Wyróżniliśmy także nie naszych członków, ale osoby, którym wiele zawdzięczamy, to Jan Budnik –pracownik MGOPS w Więcborku, z naszego biura uczynił „gabinet seniorów”. Józef Walczak –miejscowy artysta, który od kilku lat rzeźbi statuetkę Sowy dla Seniora Roku. Ten zaszczytny tytuł w tym roku otrzymała Henryka Jastrzębska, energiczna koleżanka, wesoła, pełna wigoru, potrafiąca rozśmieszyć największego smutasa, dobra gospodyni, niezawodna w komicznych scenkach na naszych spotkaniach, chętna do działań. Mieszka w Dorotowie. W następnym punkcie uroczystości przyjęliśmy nowych członków: Wandę Piątkowską, Helenę Siudę i Henryka Szefera.
          Z różą w ręku Zofia Najdowska zwróciła się do czterech par  Złotych Jubilatów, kierując do nich słowa pełne szacunku, porównując ich długoletnie życie do kwiatu, którego kolce stanowiły różne przeszkody i kłopoty na wspólnej drodze. Odznaczenia  Medalem  Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie dokonał burmistrz Waldemar Kuszewski i kierownik USC Izabela Sobiech. Przy muzyce orkiestry dętej sala zaśpiewała Jubilatom gromkie „sto lat”. Bardzo dużo ciepła, radości i wzruszeń dostarczyły występy uczniów ze Szkół Podstawowych w Pęperzynie i Nr 1 w Więcborku. Głośne oklaski z okrzykami „brawo” utwierdziły wspaniałych, młodych artystów, że  tańce, wierszyki i piosenki podobały się publiczności. Pokazy i popisy urozmaicone strojami w barwach biało-czerwonych podkreśliły doniosłość i znaczenie integracyjnej uroczystości.  Dla każdego uczestnika był podwieczorek z tortem ufundowanym przez burmistrza oraz kolacja od organizatorów. Przyjemna niespodzianka to kącik z fotobudką, gdzie można było przenieść się w XX-lecie międzywojenne i w meloniku, kapelusiku, z wachlarzem, nawet z cygarem zrobić sobie zdjęcie. Fotografowanie, filmowanie imprezy było dziełem pracowników MGOPS i wolontariuszy:  z Turcji i Portugalii. Kiedy emocje związane z częścią oficjalną, artystyczną, konsumpcją już opadły, nadszedł moment tańców, do których zaprosiła wszystkich niezastąpiona Joasia Nowakowska. Swoim żywiołowym śpiewem i ruchem scenicznym motywowała do wspólnej zabawy. Około godziny 20.15, XXIII Wieczór Seniora był już traktowany jako „przeszły” czas kolejnego, lubianego spotkania ludzi w wieku emerytalnym.

Album ze zdjęciami


Tekst i zdjęcia Z.L. Najdowscy

           " Promienne i beztroskie lato w tym roku dostarczyło emerytom z Oddziału PZERiI w Więcborku wielkiego bagażu wspomnień i przeżyć, a tym samym przygotowało do przyjęcia jesieni. Realizację planów i spotkań okolicznościowych rozpoczęliśmy na początku czerwca. Łącznie uczestniczyły w nich 332 osoby, a 107 osób wzięło udział  w spotkaniu  pn. "Żegnamy lato" w gospodarstwie turystycznym "U Ewy" w Chlebnie pod Łobżenicą. Lubimy tutaj przyjeżdżać ze względu na usytuowanie samego miejsca, przestrzeń no i bardzo smaczną, urozmaiconą, swojską "kuchnię". Jest miejsce na spacery, odpoczynek w przydomowym, letnim zaciszu, podziwianiu zachowań w mini zoo lam i alpak. Imprezę rozpoczęliśmy uroczystym przyjęciem dziewięciu nowych członków, Potem naprzemiennie: posiłek, zabawy towarzyskie, śpiewy, tańce przy dźwiękach biesiadnych utworów w wykonaniu zespołu "Relax". Pewnie, że nie wszyscy mogli tańczyć, ale nawet wspólne rytmiczne kołysanie i śpiewy były formą rekreacji, które rozweselają i dają odczuć wspólnotę z innymi. Jesień za progiem, od naszego stanu zdrowia zależeć będzie, czy powiemy, że jest "złota czy szara i słotna ". Nasze emblematy symbolizujące lato były bardzo kolorowe, ale jesień zacznie malować świat swoimi barwami. "

 

Tekst i zdjęcia: Z.L. Najdowscy

Spotkanie integracyjne

 

         27 sierpnia członkowie Oddziału PZERiI w Więcborku spotkali się w gościnnym Ośrodku Wczasowym "Panorama" z seniorami ze Stowarzyszenia  "Pogodni i aktywni" z Zabrza. Liczna grupa emerytów ze Śląska i Krajny stworzyła integracyjne spotkanie, które zadziwiło samych siebie. Podczas grillowego wieczoru odbywały się rozmowy: o promocji miast, swoich planach i działalności w pracy społecznej, wymieniliśmy się pamiątkowymi gadżetami. Był czas i na zabawne konkursy, dowcipy, śpiewy oraz tańce przy oprawie zespołu "Relax". Wszystkich uczestników łączył przyjazny, radosny nastrój i mimo " jesiennego" wieku -  życiowy optymizm.
Grupa z Zabrza przyjechała na tygodniowy wypoczynek do Więcborka i  opowiadań o urokach naszego miasteczka nie było końca, a których wysłuchał również obecny Burmistrz Więcborka.
Miło było się spotkać w tak licznym seniorskim 


Tekst: Zofia Najdowska
Zdjęcia: Leon Najdowski

Wycieczka do Gniezna

         To już kolejne wydarzenie w Oddziale Rejonowym PZERiI w Więcborku w miesiącu czerwcu poświęcone uczczeniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wycieczka do Gniezna - "matecznika"  Rzeczpospolitej, gdzie znajduje się wiele miejsc i bezcennych zabytków związanych z początkami naszej Ojczyzny. 55-cioosobowa grupa seniorów przeżyła tutaj w kilka godzin 1000-letnie dzieje Polski. Za sprawą doskonałego przewodnika wędrowaliśmy po Gnieźnie i okolicach w celu poznawania  pamiątek historii. Rozpoczęliśmy od Wzgórza Lecha, Muzeum Archidiecezjalnego, Katedry, słynnych Drzwi Gnieźnieńskich i konfesji św. Wojciecha oraz podziemi. Potem zwiedzaliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Po obiedzie skierowaliśmy się do Dziekanowic - wsi wielkopolskiej, jakiej już dawno nie ma. Na wyspę Ostrów Lednicki popłynęliśmy promem. To obok Gniezna jest  jeden z najważniejszych ośrodków państwowych pierwszych Piastów. Na Polach  Lednickich zwiedzaliśmy Ośrodek Rekolekcyjny o. Jana Góry (dom spotkań, Ryba - brama III Tysiąclecia, muzeum i pomnik Jana Pawła II). Zmęczenia uczestnikom dodawała upalna pogoda, ale nikt nie narzekał, wszyscy zdyscyplinowani przyswajali  wiedzę (może po części zapomnianą?). W drodze powrotnej nasz wesoły autobus odżył przez temperament seniorów lubiących opowiadać dowcipy.Tekst: Zofia Najdowska
Zdjęcia: Paweł Węgrzyn

       Poniedziałek - 11 czerwca 2018r. był ważnym dniem dla Oddziału Rejonowego PZERiI w Więcborku. W Sali Lustrzanej MGOK odbyła się wieczornica pn." Małe historie wielkiej Niepodległej". Pomysł na zorganizowanie niezwykłego spotkania zrodził się z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Jako starsza grupa społeczna odczuwaliśmy potrzebę urządzenia wieczoruwspomnień - mówiła prowadząca, przewodnicząca ZOR PZERiI Zofia Najdowska. Chcieliśmy pokazać, jaką drogą do wspólnego dobra - niepodległości, szli nasi rodzice, znajomi, coprzeżywali i co pamiętają ich najbliżsi oraz świadkowie z wojennych lat. Do przedstawienia krętych "ścieżek" historii wykorzystano narrację, filmik, wystawkę oraz muzykę twórców polskich. Z zaproszenia skorzystała młodzież z miejscowych szkół, kombatanci, obecni i byli członkowie związku. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści o różnych wojennych losach oraz obejrzeli filmik przedstawiający dzieje starań o Sztandar Oddziału Rejonowego PZERiI w Więcborku. Wykorzystano materiały z kronik oddziału i starych protokółów. Na skromną wystawę złożyły się pamiątki po rodzicach: dokumenty, zdjęcia, odznaczenia. Burmistrz Waldemar Kuszewski skierował słowa podziękowania do organizatorów: Oddziału PZERiI, Koła Związku Kombatantów i MGOK w Więcborku. Po zakończeniu wieczornicy można było podyskutować przy małej czarnej w kąciku kawowym.
Tekst i zdjęcia: Zofia i Leon Najdowscy

MAJÓWKA 2018

        "Gościnność, piękne boisko sportowe i świetlica wiejska w pobliskim Suchorączku była naszym zapleczem przy organizowaniu majówki, połączonej z edukacją, odprężeniem i relaksem w pełnym tego słowa znaczeniu. Chętnych uczestników majówki było sporo, bo 68 osób. Rozpoczęliśmy spotkanie z deszczem, ale przestronna, zadbana świetlica wiejska pozwoliła na schronienie się przed zmoknięciem. Wtedy był czas na podwieczorek, pierwsze tańce przy muzyce własnego DJ-a oraz złożenie życzeń byłym solenizantkom Zofiom. Ale majówka to powietrze i słońce, które niedługo zaświeciło, a my przeszliśmy na boisko sportowe, gdzie druhowie  OSP z Suchorączka
 i Więcborka dali pokaz swoich możliwości przy ratowaniu mienia, zdrowia i życia przy akcjach pożarniczych. Niedługo po  pokazie ochrony przeciwpożarowej przyjechała powózka zaprzężona w dwa konie jasnosiwej maści i zachęcała do przejażdżek po najbliższym  terenie. Z tej niecodziennej propozycji skorzystało wiele osób. W międzyczasie panowie rozpalili ognisko i  zaczęło się wspólne grillowanie, a kiełbaski można było spożyć pod zadaszonymi altankami. Pogoda cały czas dopisywała. Z wielką sympatią przyjęliśmy grupę dziewczynek, które obdarowały seniorki kwiatami. Kiedy skończyły się atrakcje na boisku ponownie przeszliśmy do świetlicy na grochówkę, żartobliwą zabawę celowania woreczkami w arbuza i wesołe tańce.
Wielkie podziękowania przekazywaliśmy zaraz na miejscu druhom - strażakom oraz sołtysowi Suchorączka panu Piotrowi Koselczukowi za umożliwienie zorganizowania "innej" niż zawsze majówki."

WIĘCEJ ZDJĘĆ


Tekst i zdjęcia: Zofia i Leon Najdowscy

             Sala "Pomorzanki" 21 lutego 2018 ledwie pomieściła członków Oddziału Rejonowego PZERiI w Więcborku. Odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze dla Oddziału i Zarządu wybranego 21 lutego 2013r.  Na tym ważnym dla wszystkich zrzeszonych seniorów zebraniu obecny był Burmistrz Waldemar Kuszewski, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Tomasz Siekierka, Przewodnicząca Rady Miejskiej Grażyna Sowińska-Witczak oraz Przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego PZERiI w Bydgoszczy Zdzisław Tylicki, który został wybrany jako prowadzący zebranie. Ustępujący zarząd przedstawił sprawozdanie z 5-letniej działalności i w wyniku jawnych wyborów ukonstytuował się nowy Zarząd Oddziału Rejonowego PZERiI w Więcborku w następującym składzie: przewodnicząca : Zofia Najdowska (dotychczasowa, z 15-letnim stażem sekretarz); wiceprzewodnicząca: Danuta Kaplar ( z 5-letnim stażem zastępca); skarbnik: Anna Pawlikowska (dotychczasowa, z 15-letnim stażem); sekretarz: Danuta Wenderska; członkowie: Anna Sobecka, Edmund Borzych, Jan Szylka. Do Komisji Rewizyjnej wybrano: Irenę Świerczyńską, Wandę Porazińską, Irenę Metzmacher. Spotkanie przebiegło sprawnie i z miłym akcentem pożegnalnym dla ustępującego zarządu oraz powitalnym -  dla nowej grupy, dla których nieobca jest praca na rzecz osób starszych. Długoletniemu, byłemu przewodniczącemu Kazimierzowi  Buławie odśpiewano "sto lat".tekst: Zofia Najdowska
zdjęcia: Paweł Węgrzyn


TŁUSTY CZWARTEK

 

          To już po raz piętnasty w "tłusty czwartek" (2018r.) spotkaliśmy się w "Pomorzance", by tradycyjnego pączka skonsumować w szerszym gronie (61 osób) pod hasłem - razem lepiej i radośniej. Humorystycznych momentów nie brakowało. Rozpoczęliśmy wiwatem z 15-tu balonów, których salwę spowodowali sami uczestnicy. Nie dało się ukryć, było głośno! Potem chętni z przyjemnością pokazali "taniec pingwina". Trzeba było uwijać się zgodnie z poleceniem prowadzącego, w sposób poprawny ale i wesoły. Panie udowodniły, że jabłko można obierać  lewą ręką, a wszyscy wtórowali refren: "ojra, tarira ojra, tarira ojra, tarira raz, dwa trzy" do nowej piosenki opowiadającej o działaniach członków zarządu, który 21 lutego (wybory!) przekażą "władzę" swoimi następcom. Treść zwrotek wywoływała jednogłośny śmiech. Ci, którzy nie mogli tańczyć, bo zdrowie nie pozwala, a chcieli być razem z nami zostali wyróżnieni dużym, czerwonym lizakiem od Walentego. Patron zakochanych przyniósł wszystkim misternie zapakowane upominki. Grał, śpiewał i zabawiał zespół seniorów "Relax". Wielkie podziękowania skierowaliśmy do współwłaścicieli restauracji "Pomorzanka" za pyszne jedzonko i zawsze otwarte serca dla więcborskich seniorów.


Tekst: Zofia Najdowska
Zdjęcia: Paweł Węgrzyn

        Staropolskim obyczajem - 18 grudnia 2017 - spotkała się brać członkowska Oddziału Emerytów w Więcborku, aby podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i usiąść wspólnie przy wigilijnym stole. Gościliśmy w restauracji "Pomorzanka", gdzie po Mszy św. w kościele zebrało się 86 osób. Byli z nami również: burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski, przewodnicząca Rady Miejskiej Grażyna Witczak, dyrekcja MGOPS Tomasz Siekierka i Izabela Szmaglińska, Księża: prałat Franciszek Gabor (nasz członek), proboszcz Adam Andrzejczak oraz Paweł Węgrzyn i Karol Malczewski - młodzi przyjaciele, którym wiele zawdzięczamy i których wyróżniliśmy, wręczając drobne upominki, podkreślając przy tym ich niezastąpioną i bezinteresowną pomoc dla naszego Oddziału. Wzajemnym, serdecznym życzeniom podczas łamania się opłatkiem nie było końca, każdy z każdym miał sobie coś do powiedzenia. Wspominaliśmy tych, którzy odeszli w 2017r. Kolędy wybrzmiewały przy muzyce Leona Najdowskiego, a śpiewną sentencję wieczoru "Nic nie dane jest na zawsze" wykonała Zofia Najdowska. Po kolacji wigilijnej wielką niespodziankę sprawiły nam "aniołki i elfy", przybyły z wielkimi koszami, aby obdarować seniorów i gości podarkami takimi "od serca". Jeszcze jedną świąteczną, pluszową pamiątkę przekazała dla każdego przewodnicząca RM pani Witczak. Te wszystkie wyżej przedstawione momenty spotkania wytworzyły ciepłą, rodzinną, serdeczną atmosferę i poczucie, że nie jesteśmy sami, że razem tzn. lepiej i łatwiej.07.10.2017
Tekst: Ewa Zbelicka
Zdjęcia: Ryszard Mrozik 

  „Jesteśmy w najlepszym okresie życia

aby przystanąć i otworzyć się na piękno świata,

cudowną naturę w całym swym bogactwie i na drugiego człowieka.

Nie musimy się spieszyć. Nareszcie mamy czas na to

aby każdą minutę życia przeżywać pełniej i piękniej”

(autor nieznany)

 

Te słowa nieznanego autora, sekretarz Oddziału Okręgowego PZERiI w Bydgoszczy, skierowała do wszystkich zgromadzonych seniorów na obchodach 45-lecia istnienia i prężnej działalności Oddziału Rejonowego w Więcborku połączonych z cyklicznym już, XXII Wieczorem Seniora oraz obchodami Światowego Dnia Inwalidy pod hasłem „Polska krajem przyjaznym osobom niepełnosprawnym”, nad którymi to imprezami honorowy patronat objął Burmistrza Więcborka Waldemar Kuszewski.
Na spotkanie, które miało miejsce 7 października 2017 Zarząd Oddziału Rejonowego PZERiI w Więcborku, wspólnie z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury i Szkołą Podstawową im. Polskich Noblistów w Więcborku zaprosił wszystkich chętnych seniorów i osoby niepełnosprawne z terenu miasta i gminy Więcbork oraz gminy Sośno.
Nad przebiegiem imprezy czuwała sekretarz oddziału Zofia Najdowska. Na początek przedstawiła krótki rys historyczny stowarzyszenia emerytów w Więcborku czerpiąc informacje m.in. z zapisów przepastnych kronik, które można było przeglądać w holu budynku. Poza tym każdy otrzymał wydawnictwo zawierające kompedium wiedzy opowiedziane głównie fotografiami, a zatytułowane „Zatrzymane chwile”.
Doniosłym akcentem było wprowadzenie własnego sztandaru. Bogaty scenariusz przewidywał  powitanie m.in. przedstawicieli władz miasta, starostwa, instytucji samorządowych, władz gminy Sośno, PZERiI, sponsorów, mediów, orkiestrę dętą, artystów małych i dużych, wolontariuszy, którzy wykonali kawał dobrej roboty,  no i przede wszystkim adresatów wieczoru – kochanych seniorów. Był też czas podziękowań osobom  i instytucjom wspierającym merytorycznie, finansowo i organizacyjnie działania oddziału rejonowego. Między innymi Zarząd Główny PZERiI wyróżnił z Więcborka Bank Spółdzielczy Dużą Złotą Odznaką Honorową za kilkunastoletnią pomoc finansową, a Miejsko – Gminny Ośrodek  Kultury otrzymał Dyplom Uznania.
Sympatycznymi momentami było uroczyste przyjęcie nowych członków i przyznanie wewnętrznych medali „Seniorzy na medal” długoletnim członkom za ich bezinteresowną aktywność w pracach oddziału. Wzruszenia nie kryły członkinie związku w osobach Pani Basi Przybyłowskiej i  Heleny Olszewskiej wyróżnione specjalnymi dyplomami, które mimo życiowych i zdrowotnych komplikacji czerpią siły z uczestniczenia w spotkaniach i nie czują się samotne. Najważniejsze wyróżnienie wewnętrzne czyli statuetka „SOWY” symbolizująca życiowe doświadczenia i mądrości seniorów trafiła do MGOPS w Więcborku.
Odnotować należy jeszcze uhonorowanie par małżeńskich obchodzących Złote Gody medalami przyznanymi przez Prezydenta RP.
Po części oficjalnej nadszedł czas na konsumpcję i wspaniałą zabawę. Był m.in. 5.cio piętrowy tort ufundowany przez Burmistrza i inne smakołyki wraz z ciepłym posiłkiem. Można było wziąć udział w bezpłatnej sesji zdjęciowej, obejrzeć program artystyczny przygotowany przez dzieci ze szkoły w Zakrzewku oraz MGOPS i MGOK w Więcborku.
Zwieńczeniem tego świątecznego dnia była zabawa taneczna przy muzyce i śpiewie zespołu RELAX, który tworzą pasjonaci muzykowania będący członkami związku.

 Szersza fotorelacja na stronie Oddziału Rejonowego Więcbork  www.pzeri.com.pl oraz

http://e-krajna.pl/pl/15_fotorelacje/94_kultura/1840_xxii_wieczor_seniora_w_wiecborku.html

 

 

ALBUM ZE ZDJĘCIAMI

Filmik z 45 lecia Oddziału Rejonowego 

Stefania Gliszczyńska

PIKNIK  INTEGRACYJNY PZERiI W TUCHOLI

Imprezę prowadziła p. Jolanta Bągorska, która zadbała o dobre samopoczucie zebranych  - opowiadane przez nią dowcipy i prowadzone konkursy skutecznie rozbawiały towarzystwo. Spotkanie rozpoczęło się od podziękowań przewodniczącej związku Felicji Antosiak i omówieniu spraw organizacyjnych do końca 2017r. Głos zabrał przew. PZERi I  Zarządu Okręgowego w Bydgoszczy p. Zdzisław Tylicki . Po części oficjalnej seniorzy wysłuchali występów artystycznych. Dużą popularnością cieszyło się mierzenie ciśnienia przez pielęgniarki z opieki "Troska ".Dzięki dotacji otrzymanej z Urzędu Miasta i Gminy w Tucholi zorganizowaliśmy kolejny raz piknik oraz jesteśmy wdzięczni naszym niezawodnym sponsorom.       

 

  

FOTORELACJA

 

    40 – lecie Kół PZERiI Mąkowarsko i Wtelno

W dniu 24.05.2017r w Domu Kultury w Mąkowarsku odbyła się podwójna uroczystość40 – lecie kół w Mąkowarsku i Wtelnie działających przy PZERiI w  Koronowie oraz obchodzony  corocznie  Światowy  Dzień  Inwalidy. W spotkaniu  uczestniczyło  80 osób. Wśród zaproszonych gości byli,  Pan Burmistrz Koronowa   Stanisław  Gliszczyński i sekretarz Gminy Barbara Sosnowska. Pan Burmistrz  S. Gliszczyński z tej okazji złożył życzenia na ręce  Przewodniczącej Pani Mirosławy Bartoszewicz oraz  Jadwidze Zywert.  Przewodniczący PZERiI z  Bydgoszczy Pan Zdzisław Tylicki  wręczył zasłużonym dyplomy i złote odznaki. Wśród wyróżnionych  byli Helena Brzykcy, M. Bartoszewicz, Jadwiga Kowalewska,  Renata  Jeżowska, Urszula Weinert, Helena Siekierka oraz Helena Górska. Pani Renata Jeżakowska przedstawiła historię Koła, jako będącą jego członkiem od samego założenia. Uroczystość zakończyła się wspaniałą zabawą, na której  przygrywał  pan  Borkowski. Bardzo  dziękujemy Pani M. Bartoszewicz za zorganizowanie  uroczystości. 


POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 

Dzień Seniora

        W dniu 27 10 2018 r. koło PZERiI w Czarżu świętowało Europejski Dzień Seniora. W sali OSP Czarże spotkali się członkowie koła, oraz zaprzyjaźnione osoby,aby wspólnie uczcić to święto ludzi starszych. Spotkanie przy muzyce Wiesława Nowickiego i przepysznym poczęstunku przygotowanym przez panią Irenę, przebiegło w bardzo miłej atmosferze. 


Tekst i zdjęcia: Tadeusz Kreczman

Staropolskie kolendowanie

              Dnia 13-12-2017 r. odbyło się zorganizowane przez Zarząd koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Czarżu, spotkanie wigilijne "Staropolskie kolędowanie". Do spotkania doszło dzięki pomocy Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy, Gminie Dąbrowa Chełmińska, Tesco Ekstra Bydgoszcz oraz wsparciu naszych przyjaciół. Spotkanie uświetnił występ artystów z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Na spotkaniu gościliśmy delegację z Wtelna. Po złożeniu życzeń świątecznych przez wójta Radosława Ciechackiego oraz proboszcza naszej parafii księdza kanonika Mirosława Kaźmierskiego, wszyscy zgromadzeni podzielili się opłatkiem i zasiedli do wspaniałego poczęstunku przygotowanego przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Czarżu. Nie zabrakło oczywiście niespodzianki, w postaci Gwiazdora który wręczył upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy.   

ZDJĘCIA DO POBRANIATekst i foto: Tadeusz Kreczman

Hity muzyki klasycznej

         W niedzielę 05 11 2017 roku obył od pewnego czasu zapowiadany, koncert "Hity Muzyki klasycznej". Usłyszeliśmy utwory z okresu baroku, klasycyzmu i romantyzmu oraz kompozycje z filmów zagranicznych i krajowych. W zorganizowanym przez Zarząd koła PZERII w Czarżu oraz GOKiS w Dąbrowie Chełmińskiej, przy ogromnym wsparciu finansowym Gminy Dąbrowa Chełmińska, koncercie wystąpili artyści z bydgoskiej opery: Katarzyna Nowaczewska-Manthey- fortepian, Radosław Manthey- kontrabas, Anna Piniuta- skrzypce, Mateusz Szwankowski- klarnet oraz solistka Beata Bobińska- sopran. Widowisko obejrzało ponad 80 osób (szkoda że tak mało). Artyści bardzo się postarali, aby wszyscy zgromadzeni dobrze się bawili, za co widownia podziękowała owacjami na stojąco.

 

                                                              POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Tekst i foto Tadeusz Kreczman (członek zarządu koła w Czarżu)

Europejski Dzień Seniora w Czarżu

       W dniu 28 10 2017 roku Czarżeńskie koło PZERII uroczyście obchodziło Europejski Dzień Seniora. Impreza odbyła się w sali OSP Czarże, do której przybyło prawie stu uczestników , jak się później okazało przedniej zabawy. Obchodzić święto seniorów mogliśmy dzięki pomocy Zarządu Oddziału Okręgowego PZERII w Bydgoszczy, Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska, firmie STAN-MAR z Czarża, TESCO POLSKA BYDGOSZCZ ul. Toruńska, państwu Rosa, państwu Gwizdała, Panu J.GIL oraz innym naszym przyjaciołom którzy chcą pozostać anonimowi. Całość imprezy prowadził ii świetnie gości bawił pan Krzysztof Filasiński. Przepyszny poczęstunek przygotowały panie z KGW Czarże, które są jednocześnie członkiniami koła PZERII w Czarżu. Miło nam było gościć skarbnik zarządu okręgowego PZERII w Bydgoszczy panią Cyrylę Wypijewską oraz przewodniczącą koła PZERII Osiedle Leśne w Bydgoszczy panią Marię Żurawską. Podczas spotkania swój mini recital przedstawił zespół "NADWIŚLANIE". Zabawa przebiegła w bardzo sympatycznej i przyjacielskiej atmosferze.


Plenarne posiedzenie

Tekst: Ewa Zbelicka – styczeń 2017
Zdjęcia Ryszard Mrozik

       27 stycznia 2017 r. w przyjaznym seniorom lokalu „Tobiasz” w Bydgoszczy,  odbyło się plenarne posiedzenie Zarządu Oddziału Okręgowego PZERiI. Oprócz 19 obecnych członków zarządu uczestniczyli w nim również zaproszeni goście związani z organizacją.
Gospodarz plenum Zdzisław Tylicki serdecznie powitał przybyłych i poprosił aby uczcić minutą ciszy pamięć osoby tworzącej historię koła w Dąbrowie Chełmińskiej - długoletniej przewodniczącej Zdzisławy Marszal.
Na porządek spotkania składało się m.in. podjęcie uchwał o zmianach osobowych w zarządzie i prezydium stowarzyszenia, sprawozdanie z wykonania planu pracy za rok 2016 i przedstawienie nowego na rok bieżący, omówienie i zatwierdzenie preliminarza budżetowego ZO/O na rok 2017, informacje o działalności kierownictwa prezydium ZO/O od kwietnia ubiegłego roku do chwili obecnej i sprawy bieżące połączone z dyskusją. W części końcowej wystąpił przedstawiciel Fundacji Budowlani i Seniorzy, który przedstawił ideę powstania i cel działania fundacji i jednocześnie skierował do zebranych prośbę o rozpropagowanie wśród seniorów podarowania 1%  swojego podatku na działalność wyżej wymienionej organizacji pożytku publicznego.
Po części oficjalnej uczestnicy zaproszeni zostali na obiad, gdzie w mniej oficjalnych warunkach kontynuowano rozmowy.

 Pozostałe zdjęcia


 

Wielkie święto w Czarżu

Pod kierownictwem nowo wybranego zarządu koła Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, wspólnie z bydgoskim zarządem okręgu PZERiI w województwie Kujawsko Pomorskim, powołano koło związku w Czarżu. W obecności władz gminy na czele z wójtem Dąbrowy Chełmińskiej Radosławem Ciechackim oraz kierownictwem PZERiI z Bydgoszczy z Zdzisławem Tylickim, jak również z dużym wsparciem przyjaciela seniorów Zastępcy Przewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy Jana Szopińskiego, wręczono 82. Członkom legitymacje przynależności do związku.
Wspaniała uroczystość, gratulacje dla aktywu, całej organizacji związkowej w Czarżu.


WIĘCEJ ZDJĘĆ 

 

To już 25 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z roku na rok bite są rekordy, w ubiegłym roku zebrano ponad 72 miliony złotych. Kolorowy finał na Starym Rynku w Bydgoszczy też przedstawiał się imponująco. W tegorocznym  finale pieniądze zbierano na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Na godzinę 16.00 zebrano ponad 12 milionów złotych. Ale jak zapewnił Jurek Owsiak – zbieramy dalej i gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej.
Poranek 16 stycznia ze wstępnych obliczeń wynika, że zebrano ponad 62 mln złotych. Rok temu w tym samym czasie była to kwota o 20 mln mniejsza. Wszystko wskazuje na to, że magiczna kwota 72 mln zebrana w ubiegłym roku zostanie pobita. Dzięki temu między innymi my seniorzy będziemy mieli zabezpieczoną lepszą opiekę medyczną na oddziałach geriatrycznych.
Poranek 16 stycznia ze wstępnych obliczeń wynika, że zebrano ponad 62 mln złotych. Rok temu w tym samym czasie była to kwota o 20 mln mniejsza. Wszystko wskazuje na to, że magiczna kwota 72 mln zebrana w ubiegłym roku zostanie pobita. Dzięki temu między innymi my seniorzy będziemy mieli zabezpieczoną lepszą opiekę medyczną na oddziałach geriatrycznych.

 

POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 
Wpisany przez Ryszard Mrozik   

 

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych


W dniu 29.11.2016 r. w restauracji Maestro, w Operze Nova, spotkali się seniorzy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. W uroczystości udział wzięli między innymi: radny sejmiku wojewódzkiego Roman Jasiakiewicz, zastępca przewodniczącego rady miasta Jan Szopiński, przedstawiciele firmy SUS TRAVEL z Mrzeżyna oraz kierownictwo ośrodka PIRAMIDA. Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZERiI w Bydgoszczy Zdzisław Tylicki powitał wszystkich przybyłych. W wystąpieniu  zaznaczył, że to spotkanie to szczególny moment  pozwalający docenić i podkreślić potencjał doświadczenia, wartości i wiedzy, z których mogą czerpać młode pokolenia. To seniorzy są bowiem źródłem mądrości, której nabywa się właśnie z upływem lat. Dostosowanie wszelkiego rodzaju usług do potrzeb osób starszych oraz stworzenie odpowiednich warunków do ich zaspokajania staje się na tym tle bardzo ważnym zadaniem będącym dla naszego związku priorytetem. Działania takie przewidziane zostały w założeniach długofalowej polityki senioralnej w Polsce na lata 2014-2020. Celem jest walka z dyskryminacją, zapobieganie niepełnosprawności, zapewnienie odpowiedniej opieki zdrowotnej oraz równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństwa. Przewodniczący podkreślił, że ideą związku jest budowanie środowiska przyjaznego seniorom, a tym samym umacnianie poczucia godności i świadomości własnej wartości u osób dojrzałych z racji wieku. Na zakończenie życzył zebranym (ponad stuosobowej grupie) dobrego zdrowia, spełnienia planów i marzeń oraz nowych pasji, a wraz z nimi mnóstwo energii do ich rozwijania.


 WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 Bydgoskie Forum Seniora

w  ramach obchodów  Ogólnopolskiego Dnia Seniora

Bydgoskie Forum Seniora odbyło się w piątek, 18 listopada 2016r w Sali Sesyjnej Ratusza. Oficjalnego otwarcia Forum dokonali Rafał Bruski, Prezydent Miasta Bydgoszczy oraz Ireneusz Frelichowski Przewodniczący Bydgoskiej Rady Seniorów.
Z okazji Światowego Dnia Seniora  dwie Przewodniczące  Kół  PZERiI zostały wyróżnione dyplomem  przez Prezydenta  Miasta Bydgoszczy  Rafała  Bruskiego  Przewodnicząca  Koła Wzgórze  Wolności  Danuta  Rybarczyk i Przewodnicząca  Koła  Nowy  Fordon  Krystyna  Suszczyńska.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ 

Tekst i zdjęcia Ryszard Mrozik

W dniu 11 października odbyło się plenarne posiedzenie Zarządu Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy.

Głównym celem spotkania było dokonanie wstępnej oceny realizacji zadań związanych z organizacją wczasów i wycieczek w 2016 roku. Kolejne omawiane zagadnienie to wyznaczenie kierunków w zakresie organizacji wypoczynku dla seniorów na  2017 rok.
W ramach współpracy Prezes Biura Podróży Gold Tour – Krzysztof Rutkowski przedstawił propozycje wypoczynku dla seniorów na 2017r. Omówił w jaki sposób sprawdzać wiarygodność biur podróży (czy dana firma posiada certyfikat i na jaką sumę jest ubezpieczona. Sponsorem poczęstunku było Biuro Gold-TOUR.
Informację na temat „Bezpieczna gotówka i bezpieczne karty płatnicze” przedstawił zastępca dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Bydgoszczy  Leszek Beszczyński. Najczęszcze oszustwa to phising czyli podszywanie się pod oryginalną stronę www lub adres e-mail instytucji celem wyłudzenia od użytkowników danych osobowych, haseł dostępowych, PIN-ów itp. Zgromadzenie fundatorów fundacji budowlani nadało tytuł Fundatora Honorowego PZERiI  Zarządowi Okręgowemu w Bydgoszczy, dokument Zdzisławowi Tylickiemu wręczył Marcisz Jerzy.

 

POZOSTAŁE ZDJĘCIA
 

Tekst. Maksymilian Sopoński

Udany pobyt na wczasach w Mielnie

Na wczasach w Mielnie przebywała 23 osobowa grupa emerytów z Bydgoszczy w dniach 28.07.do 05.08 2016r. Wczasowicze zakwaterowani byli w hoteliku Floryn w obiekcie usytuowanym 80 metrów od plaży. Lokalizacja miejsca pobytu tuż przy morzu oraz centralne położenie hoteliku w Mielnie powodowało, że każdy z uczestników turnusu mógł realizować swoje zamierzenia to jest opalanie, spacery wzdłuż morza, kąpiele, spacery po promenadzie, zwiedzanie okolic. Grupa stanowiła zintegrowany zespół, przyczyniły się do tego imprezy zespalające uczestników jak: wieczorek zapoznawczy, grillowanie oraz połączona impreza z uczestnikami turnusu w drugim ośrodku w Mielnie Unieście. Dopełnieniem były pogadanki księdza Ryszarda Pruczkowskiego – laureata konkursu Senior Roku w Bydgoszczy, który był honorowym uczestnikiem turnusu. Wszyscy uczestnicy wrócili szczęśliwie do domu.
Więcej zdjęć

 

 Ustronie  Morskie - Pierwszy Turnus   22.08. – 30.08.2016r.

POZOSTAŁE ZDJĘCIATekst i zdjęcia  Danuta Rybarczyk

Ustronie  Morskie - Drugi Turnus   30.08. – 07.09.2016r.

Na wczasy w drugim turnusie pojechała grupa 39 osób członków PZERiI w terminie 30.08 – 07.09.2016r przebywała w Ustroniu  Morskim w Villi Anna ul. Kościuszki 1. Pensjonat ładnie położony przy samej plaży  30 m, niedaleko od Centrum. Stołówka na miejscu – kuchnia wyśmienita. Tutaj morze szumi  wyjątkowo przyjaźnie, piasek rozgrzewa  terapeutycznie. Pogoda była piękna , każdy spędzał czas jak mu odpowiadało. Dla chętnych  aktywnego spędzenia wolnego czasu  były spacery brzegiem morza, wyprawy rowerowe szlakiem nadmorskim . Na terenie Gminy znajdują się najstarszy dęb w Polsce rośnie w Kołobrzeskim Lesie – 650 letni Warcisław a 810 letni Bolesław powalony został przez nawałnicę w nocy 31.05.2016r w pobliżu Bagicza. Można było wybrać się aby zobaczyć  Ruiny Pałacu w Parku Podworskim w Rusowie  czy Latarnię Morską w Gąskach.  Lub na wycieczkę do Kołobrzegu, na Pasiekę do Dygowa czy Ogrodów  Tematycznych  Hortulus w Dobrzycy.  Chętni pojechali  też kolejką do Sianożęt i nad Czerwoną Rzeczkę gdzie wpada do morza.  W Ustroniu Morskim  można zobaczyć  Skansen  Chleba. W Pensjonacie mieliśmy wieczorek przy grillu i torcie z kawą. Pan grał na akordeonie, Pani śpiewała razem z wczasowiczami, trochę potańczyliśmy.  Było bardzo  wesoło, miło i sympatycznie, wszyscy wróciliśmy zadowoleni. Zostały  wspomnienia  doskonałego  wypoczynku.  Dziękujemy całej grupie za wspólnie spędzony czas i do zobaczenia .


Pozostałe zdjęcia

 

Tekst i  zdjęcia   Danusia  Rybarczyk

Mazurskie  Krajobrazy - Wilno

Ostatnia wycieczka kończąca sezon 2016r  była  na Mazurskie  Krajobrazy – Wilno. Pojechała grupa członków  PZERiI  45 osób w dniach  15 – 18.09.2016r. Pierwszym krótkim  przystankiem było zwiedzanie  Sanktuarium Matki Bożej  Gietrzwałdzkiej, potem pojechaliśmy do  stolicy Wojew. Warmińsko-Mazurskim  Olsztyna. Po zwiedzaniu i  czasie wolnym  udaliśmy się na posiłek i nocleg  do Augustowa. Następnego  dnia rano  pojechaliśmy  do stolicy Litwy Wilna. Byliśmy zachwyceni  Wilnem, to perełka  przepiękne zabytkowe miasto. Przewodniczka  lokalna z Wilna Alina Waluczko była  wspaniała, posiadała dużą wiedzę, potrafiła ją przekazać z humorem. Zachęciła do powrotu do Wilna, bo warto jeszcze raz zobaczyć. Następnie byliśmy na Molo w Augustowie, przejazdem z autobusu  zwiedzaliśmy Augustów, Suwałki  i Sejny.  Góra Cisowa na Suwalszczyźnie,  to wspaniała panorama okolic. Mieliśmy okazję zobaczyć  Bazylikę Nawiedzenia Matki Bożej w Sejnach  i Pokamedulski  Klasztor w Wigrach. Wieczorem  mieliśmy grilla przy muzyce i okazję pogadać, zatańczyć, aby lepiej się poznać. W ostatnim dniu  zwiedzaliśmy  Giżycko, zabytkowy most obrotowy na Kanale Łuczańskim, Twierdzę Boyen  oraz Rejs statkiem po Jeziorze  Niegocin. Na końcu odwiedziliśmy  Muzeum w Owczarni i po posiłku udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Była to wycieczka z mnóstwem  wrażeń. Wrażenia i wspomnienia  niesamowite. Pogoda była piękna, dopisała naszej wycieczce. Wszystkie miejscowości zwiedzaliśmy z lokalnymi  przewodnikami.  Dziękujemy również  pilotowi z Torunia  Panu  Krzysztofowi. Dziękuję  wszystkim  za  uśmiech,  dobry humor  i wspaniałą  przygodę.   Do zobaczenia !   

POZOSTAŁE ZDJĘCIA


Danuta Rybarczyk

REWAL   01 – 10 lipiec  2016r

Członkowie PZERiI w ilości 50-ciu osób przebywali na wczasach w Rewalu w pensjonacie  „Danuta” -38 osób na ul. Rybackiej 4 i 12
osób na ul. Rybackiej 3. Wszyscy stołowali się w domu u Zbyszka  przy ul. Rybackiej 14.Serwowali nam wyśmienite posiłki. Wczasy
do Rewala były zorganizowane po raz kolejny  od 2012r. Jest to ładna miejscowość z klifowym wybrzeżem  oraz zabytkami w gminie
takimi jak:  latarnia morska, rybacka zabudowa na rynku i Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu. Do którego pojechaliśmy
kolejką  Retro. Godne uwagi jest  również zwiedzić  Motylarnię - oglądając żywe okazy, zobaczyć figury woskowe i park miniatur
latarni morskich. W Trzęsaczu zwiedzaliśmy Ruiny  kościoła XIV-XVw i neogotycki Kościół, w którym  codziennie o godz. 12:00
odbywają się organowe koncerty. Do zabytków należy też gryficka kolej wąskotorowa. W miejscowości Pustkowie można zobaczyć
replikę słynnego Krzyża z Giewontu. Ładna promenada Rewala zachęca do spacerów,  jak również  Aleja róż, gdzie można odpocząć
na ławeczkach. Właścicielka pensjonatu ugościła nas organizując grilla, serwując  kiełbaski i kaszankę, którą piekł nam Andrzej oraz
piwko. Było bardzo sympatycznie. Pojechaliśmy również na wycieczkę do Świnoujścia, Międzyzdrojów i nad Jezioro Turkusowe.
Dla chętnych mających ochotę potańczyć  codziennie od godz. 19:00 do 23:00 zachęcała muzyką na żywo  Restauracja  California,
Robinson Crusoe i Stodoła. Z pogodą było różnie – ale jest co wspominać. Zadowoleni wróciliśmy do domu. Dziękuję całej grupie za
wspólnie spędzony czas i do zobaczenia.

WIĘCEJ ZDJĘĆ


 

Zapraszamy na luksusowy wypoczynek do Sarbinowa- „ATRIUM” APARTAMENTY. Termin wypoczynku 18-25.IX.2016r cena 975zł łącznie z transportem,(przedpłata 200zł).
7 noclegów w apartamentach studio lub classic, 7 śniadań i 7 obiadokolacji. Korzystanie  ze strefy Wellness Atrium w wyznaczonych godzinach (sauna, łaźnia ,jacuzzi).


 

Tekst i zdjęcia R. Mrozik

Plenarne posiedzenie Zarządu Okręgowego

W dniu 28.04.2016r. odbyło się posiedzenie Prezydium a następnie posiedzenie Plenarne Zarządu Oddziału Okręgowego PZERiI w Bydgoszczy. Przewodniczący Zdzisław Tylicki przedstawił szczegółowe informacje z działalności prezydium między posiedzeniami plenarnymi za okres 5.01-28.04.2016r. Zreferował również sprawy omawiane na Prezydium Zarządu Głównego PZERiI. Z funkcji sekretarza Zarządu Okręgowego zrezygnowała kol. Jadwiga Rogala, która przez 8 lat pełniła tę funkcję, natomiast zachowała mandat członka Zarządu Okręgowego W imieniu całej organizacji serdecznie podziękował jej przewodniczący przypominając jej osiągnięcia i zasługi. Były kwiaty i owacje. Na funkcję sekretarza wybrano Ewę Zbelicką. Skarbnik Elżbieta Wożniak przedstawiła sprawozdanie z wykonania preliminarza budżetowego i bilansu za 2015r.

 

Tekst i zdjęcia Krystyna Suszczyńska

KOŁOBRZEG  2016

W dniach  26.03. do 02.04.2016r  grupa 50  osób – członków PZERi I z Bydgoszczy i okolic  wyjechała na  „Wczasy Wielkanocne”  
do  domu  Zdrojowego „CHALKOZYN„ w Kołobrzegu. Grupa wyjeżdżała w deszczu, ale  w dobrych humorach i nastrojach i z nadzieją, 
że będzie  okej. Kołobrzeg przywitał nas pięknym słońcem, które towarzyszyło nam przez większość pobytu. Mieszkaliśmy 
w dobrych warunkach w samym centrum części uzdrowiskowej, blisko do morza i mola.  W czasie pobytu wszyscy korzystali ze 
spacerów wzdłuż morza o różnych porach dnia a  atrakcji nie brakowało – wszędzie słychać było muzykę i wszyscy wczasowicze byli 
zadowoleni i uśmiechnięci. W ramach pobytu można było skorzystać z pieszej wycieczki z przewodnikiem po mieście oraz zorganizowaliśmy
przejażdżkę „kolorowym tramwajem”, w czasie której przewodnik zapoznał nas z historią Kołobrzegu oraz jego rozwojem w ostatnich 
latach. W czasie pobytu można było uczestniczyć w imprezach organizowanych przez  kierownictwo ośrodka, a wieczorami spotykaliśmy 
się w  klubowej kawiarni, gdzie przy dobrej muzyce można było miło spędzić czas relaksując się  podczas tańca. Czas mijał nam 
bardzo szybko i  trzeba było wracać do domu. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni i niektórzy już wyrazili chęć ponownego 
wyjazdu w przyszłym roku. Pełni wrażeń i w dobrych humorach wracaliśmy do Bydgoszczy i obiecaliśmy sobie, że na pewno  spotkamy się 
podczas następnych wyjazdów. 
Dziękuję całej grupie za wspaniałą atmosferę, dobre humory i mile spędzony razem czas!!!!! Do zobaczenia.

POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 

Tekst i zdjęcia Z. Tylicki

ZARZĄD OKRĘGOWY PZERiI PODSUMOWAŁ DZIAŁALNOŚĆ ZA 2015 rok

W dniu 5 stycznia 2016. odbyło się posiedzenie zarządu okręgowego w Bydgoszczy. W obecności członków Zarządu oraz wszystkich przedstawicieli Zarządów Rejonowych oraz kół m.in. Chojnic, Tucholi, Sępólna-Krajeńskiego Żnina, Świecia, Inowrocławia, Solca-Kujawskiego. W dobrej atmosferze i konstruktywnej dyskusji, oceniono wysoko działalność wszystkich rejonów, oraz kół w każdej sferze działania na rzecz naszych członków-seniorów i nie tylko, w 2015 roku. Cały aktyw związku zasługuje na Bardzo Duże słowa uznania za swój wkład pracy na rzecz naszego związku. Również nakreślono omówiono jak też przyjęto w głosowaniu Plan Pracy Zarządu Okręgu na 2016 rok, oraz zaakceptowano Preliminarz Budżetowy na 2016 rok.Podczas wspólnego obiadu życzono sobie wszystkiego najlepszego w nowym roku oraz samych sukcesów w działalności na niwie związkowej dla dobra naszej organizacji.


 

Tekst i zdjęcia R.Mrozik
Spotkanie Wigilijne

Do tradycji już należą spotkania wigilijne Zarządu Okręgowego PZERiI w Bydgoszczy z osobami niepełnosprawnymi należącymi do naszej organizacji. W tym roku odbyło się ono w Restauracji MAESTRO mieszczącej się w Operze Nova. W spotkaniu uczestniczyło około stu osób. Przewodniczący Zdzisław Tylicki z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzył wszystkim zebranym dużo zdrowia, spokoju i uśmiechu na twarzy. Życzył także, aby zbliżający się Nowy Rok przyniósł spełnienie najskrytszych marzeń oraz osiągnięcie wszystkich postawionych sobie celów. Miłym akcentem spotkania było śpiewanie kolęd w wykonaniu chóru Halka pod dyrekcją K. Potrzebskiej, którego prezesem jest K. Sowa

Pozostałe zdjęcia

Filmik ze spotkania

 
Wpisany przez Ryszarda Mrozika   

Światowy Dzień Inwalidy

 

Więcej…
 

 

Tekst i zdjęcia A. Pawlikowska.

         W dniu  12.05.2018r. członkowie Związku Emerytów Koła „Wyżyny” wybraliśmy się na zwiedzanie pięknego miasta Chełmna nad Wisłą oraz pobliskiej miejscowości Świecie. Uroczą trasą przez Czarże, Starogród pradoliną Wisły dotarliśmy do tej miejscowości położonej na dziewięciu wzgórzach (Rzym tylko na siedmiu).
         Oprowadzał nas przewodnik pochodzący z Bydgoszczy, który w barwny, ciekawy sposób przybliżył wiadomości o zabytkach. Po posiłku przejechaliśmy na drugi brzeg Wisły i zatrzymaliśmy się opodal zamku Krzyżackiego. Pogoda dopisywała, była grochówka, pierogi, kiełbaski z grilla. 
         Z wysokiej baszty zamku pozdrowienia przesyła p. Renia.

 

 

Tekst i zdjęcia  Jolanta Janczak.

         Dnia 16.05.2018r. odbyła się zabawa integracyjna z okazji Światowego Dnia Inwalidy członków koła „Wyżyny” i zaproszonych gości z koła „Wzgórze Wolności” na czele z przewodniczącą Danutą Rybarczyk.
         Spotkanie rozpoczęła przewodnicząca koła „Wyżyny” Agnieszka Pawlikowska składając życzenia i wspaniałej zabawy.

 

 Tekst  A. Pawlikowska 

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze 

Koła Wyżyny

            W dniu 17.12.2017 r. odbyło się zebranie Sprawozdawczo -Wyborcze. Spotkanie poprowadził p. Zdzisław Tylicki prezes Okręgowego Zw. Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy.
            Pani Agnieszka Pawlikowska przewodnicząca koła złożyła wyczerpujące sprawozdanie z działalności. Następnie wybrano kandydatów do nowego Zarządu, który ukonstytuował się w składzie:

  1. Pawlikowska Agnieszka               - przewodnicząca,
  2. Janczak Jolanta                           - z-ca,
  3. Jagodzińska Regina                     - sekretarz,
  4. Młodzikowska Elżbieta                  - członek,
  5. Burchard Henryk                          - członek,
  6. Leszczyńska Janina                      - członek,
  7. Gawinecka Jadwiga                      - skarbnik.

 Delegatami zostały nowo wybrane: Agnieszka Pawlikowska, Janczak Jolanta, Gałecka Teresa. Następnie przewodnicząca przedstawiła założenia działania na rok 2018. W wolnych głosach było pytanie o służbowy telefon, który umożliwiałby członkom  łatwiejszym kontakcie z Zarządem.

 P.S. Pani Jadwiga Gawinecka złożyła pisemną rezygnację z uczestniczenia w Zarządzie z powodu nadmiaru obowiązków prywatnych. Obecnie funkcję skarbnika pełni p. Elżbieta Młodzikowska.

 

 

 

Tekst i zdjęcia A. Pawlikowska 

Międzynarodowy Dzień Kobiet

             to święto, gdzie wszyscy mężczyźni więcej się uśmiechają, są bardziej szarmanccy, a kwiaty żonkili, tulipanów i róż mają większy popyt.
W kole „Wyżyny” odbyło się spotkanie członkiń i było trzech panów oraz umilający czas grą na akordeonie, śpiewający dowcipne piosenki     o kobietach p. Henryk Bochniak. Był też poczęstunek, kawa , herbatka.      W imieniu członków Zarządu Koła „Wyżyny” życzenia złożyła przewodnicząca Agnieszka Pawlikowska. Humory dopisały, integracja z nowo przybyłymi członkami odbyła się w miłej atmosferze.
              Życzę wszystkim paniom z naszego koła zdrowia, wszystkiego dobrego i dużo, dużo pięknych chwil Agnieszka Pawlikowska.
Tekst i zdjęcia Agnieszka Pawlikowska

Spotkanie Opłatkowe

 

         11.12.2017 r. „Venus” odbyło się spotkanie „Opłatkowe” Koła  „Wyżyny”. Zebrani członkowie w miłej, ciepłej atmosferze,  pięknie udekorowanej sali złożyli sobie życzenia. W świętach najpiękniejsze jest ich powtarzalność, czas kiedy zatrzymujemy się i zapominamy o szarej codzienności.
         Chciałam Wszystkim członkom życzyć radości, miłości i pokoju oraz szczęśliwego Nowego Roku. Przewodnicząca Agnieszka Pawlikowska  z nowo wybranym Zarządem
Spotkanie Opłatkowe

Tekst Agnieszka Pawlikowska zdjęcia Danuta Rybarczyk

W "Venie" na Wyżynach spotkały się dwa Koła Emeryckie "Wzgórze Wolności" i "Wyżyny"  
kilka dni przed tym magicznym wieczorem w roku jakim jest wigilia. Po złożeniu życzeń 
przez organizatorów w nastrój świąteczny wprowadziły nas piękne kolędy, Wieczór minął
w miłej atmosferze i myślę, że smacznej. Jeszcze raz pragnę przekazać  życzenia dla
wszystkich członków. Życzę zdrowia, pogody ducha, Wszystkiego dobrego w Nowym Roku
w imieniu p. Danuty Rybarczyk, Gabrieli Rewes i Zarządu 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

Tekst i zdjęcia Ryszard Mrozik

Spotkanie z posłanką na Sejm RP Anną Bańkowską

27 stycznia w restauracji Tobiasz członkowie kół Wyżyny, Kapuściska Śródmieście z inicjatywy przewodniczącej koła Gabrieli Rewers spotkali się z Anną Bańkowską. W spotkaniu brali również udział dyrektor biura poselskiego Przemysław Biegański, przewodniczący oddziału okręgowego PZERiI w Bydgoszczy Zdzisław Tylicki oraz członkowie prezydium tego związku. Spotkanie dotyczyło głównie problematyki nurtującej środowisko seniorów. Posłanka zapoznała zebranych z inicjatywami ustawodawczymi zgłaszanymi w Sejmie przez SLD. Poinformowała, że w związku z długim oczekiwaniem na rehabilitację w placówkach zdrowia zwróciła się do Najwyższej Izby Kontroli by ta w województwie Kujawsko-Pomorskim zbadała ilość zawieranych kontraktów na te usługi. Przybliżyła również rozwiązania w sprawie odwróconego kredytu hipotecznego, które już obowiązuje. Posłanka udzielała odpowiedzi na licznie zadawane pytania przez emerytów między innymi: prac sejmu nad zmianami przyszłych emerytur, spraw związanych z waloryzacją w przyszłych latach. Przedstawicielki Banku Pocztowego przedstawiły szeroką gamę produktów bankowych kierowanych specjalnie dla seniorów.
Na zakończenie Zdzisław Tylicki przedstawił propozycje wczasów i wycieczek na 2015r.

POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 
Wpisany przez R. Mrozik   

Wszystkie ulgi dla seniorów

emeryci, podróż, przywileje, renciści, ulgi, wakacje, zniżki

Starsi i schorowani ludzie nie mają łatwego życia. Niskie świadczenia sprawiają, że ciężko jest im związać koniec z końcem, dlatego warto wiedzieć, jakie zniżki i przywileje przysługują seniorom. Emeryci i renciści mają prawo m.in. do tańszych podróży pociągiem i autobusem, zniżek w aptekach, a nawet darmowych wejść do muzeów. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić i… więcej korzystać z życia.

Tańsze podróże emerytów

Masz prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 proc. w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Ulga ta nie dotyczy przejazdów pociągami EuroCity i InterCity. Pamiętaj jednak, że przejazd "tam" i "z powrotem" jest traktowany jako dwa oddzielne przejazdy.

Prawo do zniżki przysługuje na podstawie odpowiedniego zaświadczenia (wydawanego m.in. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów) wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Z dwóch ulgowych przejazdów w ciągu roku mogą też skorzystać współmałżonkowie emerytów, na których pobierane są zasiłki rodzinne.

Karta seniora

Osoby, które ukończyły 60 lat, mogą wykupić Kartę Seniora, która upoważnia do 50-procentowej ulgi przy nabywaniu biletów na przejazd w klasie 1 lub 2 w pociągach uruchamianych przez PKP InterCity (m.in. w pociągach TLK, EIC, EC). Karta kosztuje 150 zł i można ją nabyć w kasach PKP InterCity. Jest imienna, ważna wyłącznie z dokumentem tożsamości umożliwiającym stwierdzenie wieku. Zakup karty powinny rozważyć zwłaszcza osoby, które sporo podróżują.

REGIOkarta Senior

To propozycja Przewozów Regionalnych dla osób, które ukończyły 60 lat. Uprawnia ona do zakupu wszystkich rodzajów biletów tańszych nawet o 30 procent na pociągi czterech przewoźników kolejowych: Przewozów Regionalnych, Arrivy RP, Kolei Dolnośląskich oraz Kolei Wielkopolskich. Kartę można kupić za 49 zł w kasach biletowych Przewozów Regionalnych albo zamówić przez Internet (www. i-pr. pl.).

PKS

Na przejazdy autobusami PKS emerytom i rencistom nie przysługują żadne ustawowe zniżki, podobnie jak u prywatnych przewoźników. Nie znaczy to jednak, że prywatne firmy nie stosują zniżek. Warto się o nie zapytać, wsiadając do autobusu, np. w niektórych gminach emeryci zameldowani tam na pobyt stały mają prawo do ulgowych biletów. Prawo emerytów do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej to zawsze decyzja władz poszczególnych miast i gmin.

Podróżowanie z I grupą inwalidzką

Inwalidzi I grupy oraz osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mają prawo do 49-procentowej zniżki na bilety jednorazowe w pociągach osobowych oraz autobusach PKS w komunikacji zwykłej, a także do 37-procentowej ulgi na bilety jednorazowe w pozostałych pociągach PKP oraz autobusach PKS. Prawo do ulg przysługuje na podstawie jednego z dokumentów, między innymi wypisu z orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, wypisu z orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS, legitymacji osoby niepełnosprawnej wystawionej przez uprawniony organ, które okazuje się wraz z dowodem osobistym.

Osobom niewidomym, uznanym za niezdolne do samodzielnej egzystencji, przysługuje ulga do 93 procent na bilety jednorazowe w pociągach osobowych oraz autobusach PKS w komunikacji zwykłej. W pozostałych pociągach oraz autobusach należy się zniżka w wysokości 51 procent.

Tańszy paszport

Opłata za wydanie paszportu wynosi 140 zł. Ulga w wysokości 50 proc. przysługuje między innymi emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym i ich współmałżonkom (pozostającym na ich utrzymaniu), osobom przebywającym w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczych oraz pobierającym zasiłki stałe, a także kombatantom i innym osobom, do których stosuje się przepisy ustawy o kombatantach. Osoby uprawnione do ulgi za wydanie paszportu płacą 70 zł.

Żadnych opłat nie pobiera się natomiast od:

- osób, które w dniu złożenia wniosku ukończyły 70 lat,

- osób przebywających w domach opieki społecznej lub zakładach opiekuńczych oraz od osób korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, które wyjeżdżają za granicę w celu długotrwałego leczenia lub konieczności poddania się operacji.

Telewizja i radio bez abonamentu

Z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego zwolnione są m.in.:

- osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym.

- osoby, które mają prawo do zasiłku przedemerytalnego

- osoby posiadające prawo do świadczenia przedemerytalnego

- osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS

Na poczcie trzeba przedstawić dowód osobisty i decyzję organu emerytalno-rentowego (np. ZUS lub KRUS) o wysokości świad- czenia.

Darmowa komunikacja miejska

W większości polskich miast emerytom i rencistom przysługuje 50-procentowa ulga, natomiast seniorzy, którzy skończyli 70 lat, mogą środkami komunikacji miejskiej (autobusami, tramwajami) jeździć za darmo. O tym, czy przyznać taki przywilej, decydują radni. W niektórych większych miastach można również zakupić tzw. bilet seniora, który upoważnia do darmowych przejazdów. Kosztuje ok. 20-50 zł i jest ważny przez cały rok.

Ulgi telekomunikacyjne

Rabat 50 procent na usługi telekomunikacyjne (przyłączenie do sieci i abonament) w TP przysługuje osobom z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności w przy- padku:

- choroby narządu wzroku

- zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu

- zastosowania przez Zespół Orzekający w orzeczeniu więcej niż jednego symbolu przyczyny niepełnosprawności: z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności, jeżeli w łącznym symbolu przyczyny niepełnosprawności występuje symbol przyczyny niepełnosprawności 04-O (choroby narządu wzroku) lub z orzeczeniem znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jeżeli w łącznym symbolu przyczyny niepełnosprawności występuje symbol przyczyny niepełnosprawności 03-L (zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu).

Osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności przysługuje:

- zwolnienie z opłaty abonamentowej za radio i telewizję - tylko dla osób niewidomych, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc. (na podstawie orzeczenia stwierdzającego umiarkowany stopień niepełnosprawności z tytułu uszkodzenia narządu wzroku)

- 50 proc. rabatu na usługi telekomunikacyjne (przyłączenie do sieci i abonament) - przysługuje dorosłym i dzieciom, które ukończyły 16. rok życia i dotyczy planów:

- plan doMowy tp60

- plan doMowy tp300

- plan tp przyjazny

- plan tp socjalny

- plan tp startowy

- plan tp standardowy

- plan tp60

Z jakim orzeczeniem masz prawo do rabatów?

- w przypadku choroby narządu wzroku - z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności z symbolem przyczyny niepełnosprawności (04-O),

- w przypadku zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu - z orzeczeniem znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z symbolem przyczyny niepełnosprawności (03-L),

- w przypadku zastosowania przez Zespół Orzekający w orzeczeniu więcej niż jednego symbolu przyczyny niepełnosprawności:

- z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności, jeżeli w łącz- nym symbolu przyczyny niepełnosprawności występuje sym- bol przyczyny niepełnosprawności 04-O (choroby narządu wzroku),

- z orzeczeniem znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jeżeli w łącznym symbolu przyczyny niepełnosprawności występuje symbol przyczyny niepełnosprawności 03-L (zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu).

Prawo do rabatów mają także opiekunowie prawni osób niepełnosprawnych, jeśli są stałe lub czasowo zameldowani z osobą niepełnosprawną w tym samym lokalu lub budynku.

Możesz dostać specjalną fakturę

Osoby słabo widzące lub niewidome mogą otrzymywać od TP faktury:

- w alfabecie Braille'a,

- dużą czcionką (16-18 pkt)

- przesłane pocztą elektroniczną, które można powiększyć na komputerze.

Zamówienie na dodatkową fakturę możesz złożyć telefonicznie (tel. 9393), przesłać faksem (tel. 9394), pisemnie (Telekomunikacja Polska SA, ul. Bażantów 35, 40-668 Katowice) lub w salonie sprzedaży TP.

Muzea, teatry, kina

W muzeach państwowych za bilety płacisz połowę ceny normalnego biletu. Większość galerii, skansenów czy ogrodów zoologicznych również udziela zniżek dla emerytów (do 25 proc. ceny biletu). Zasady sprzedaży placówki ustalają samodzielnie, zwykle wystarczy w kasie okazać legitymację emeryta-rencisty, lub ostatni odcinek renty czy emerytury. O zniżki pytaj też w wybranych kinach i teatrach.

Również wstęp na imprezy sportowe może okazać się tańszy. Niektóre kluby sportowe mają pulę biletów ulgowych dla emerytów po 65. roku życia. Cena takiego biletu zwykle wynosi połowę ceny normalnego biletu na mecz.

Ulga na psa

W niektórych miastach osoby, które ukończyły 65 lat i prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe, są zwolnione z opłat za posiadanie psa. Wysokość stawek jest różna - ustalają ją lokalni włodarze.

Emeryci też płacą mniej za Internet

Jeśli w ciągu roku płaciłeś za dostęp do sieci, możesz skorzystać z tzw. ulgi na Internet. Masz prawo odliczyć od dochodu wydatki na Internet do wysokości 760 zł. Warunkiem jest jednak samodzielne złożenie zeznania rocznego. Jeśli rozliczenie z fiskusem pozostawisz ZUS-owi, nie możesz skorzystać z ulgi.

Taniej w aptece...

Na rynku są już apteki, które oferują specjalne rabaty dla emerytów - np. w wyznaczone dni tygodnia możesz wykupić leki z 5-10-proc. upustem. Warto więc przed wykupieniem recepty zapytać w aptece czy i kiedy można skorzystać z takiej ulgi. Informacje o promocjach na leki pojawiają się też na stronach m.in.: www.apteka.senior.pl, www.kupnajtaniej.pl, www.eapteka.pl.

…w sklepie

Na podobnych zasadach jak apteki rabaty dla seniorów oferują duże, sieciowe supermarkety. I tak na przykład w wyznaczony dzień tygodnia możesz skorzystać z rabatu na zakupy (np. 5-10 proc.) albo otrzymać dodatkowe punkty na karcie lojalnościowej, które później zamieniasz na prezenty.

…i w punktach usługowych

Emeryt może liczyć na ulgi również w niektórych punktach usługowych. Dlatego zanim wyciągniesz portfel, powinieneś zapytać, czy przypadkiem nie przysługuje ci zniżka. Wiele gabinetów dentystycznych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych oferuje emerytom bardzo korzystne ulgi na wiele zabiegów, również upiększających i pielęgnacyjnych. Promocje dla emerytów dotyczą czasem również wizyt w solariach, masaży czy zabiegów manicure. Spore zniżki proponują emerytom również firmy sprzedające okulary korekcyjne oraz sprzęt rehabilitacyjny. Wiele basenów i pływalni oferuje emerytom ulgowe bilety wstępu. Ulgi te zwykle uzależnione są od pory dnia.

Taniej za wakacje i za rekreację

Emeryci i renciści tradycyjnie mogą liczyć na zniżki w domach wczasowych w miejscowościach mających status uzdrowisk. Zdarza się jednak, że zniżki te, zwykle w wysokości od 10 do 30 procent, dotyczą tylko pobytów poza sezonem turystycznym.

Jeśli chodzi o rekreację w miejscu zamieszkania, emeryt może liczyć na zniżki na większości pływalni. Ulgi te zwykle uzależnione są od pory dnia. Obejmują na przykład wstęp na basen w godzinach, w których nie jest najbardziej oblegany, czyli np. rano.

Jeśli marzą ci się dalekie podróże, to masz również szansę na tańszy przelot. Większość międzynarodowych linii lotniczych oferuje ulgi na przeloty dla pasażerów po 60. roku życia (na podstawie dowodu tożsamości). Ulga ta ustalana jest indywidualnie przez linie lotnicze. Można zaoszczędzić od 10 do 20 proc. ceny biletu.

- Wiem, że przysługują mi różne zniżki, ulgi, dofinansowania, ale tak naprawdę dokładnie nie wiem, do czego mam prawo. O wszystko trzeba się dopytywać. Na pewno mogę korzystać z ulgi na bilety w pociągach i autobusach, a także ze zniżek na niektóre leki w aptece. Chciałbym znać wszystkie swoje przywileje.

 

Tekst i zdjęcia R. Mrozik

SPOTKANIE INTEGRACYJNE

W restauracji „TOBIASZ” w dniu 31.01.2014r. odbyło się spotkanie integracyjne członków kół PZERiI podporządkowanych
bezpośrednio zarządowi okręgowemu w Bydgoszczy. Uczestniczyli w nim członkowie z kół: Śródmieście, Romet, Wzgórze
Wolności, Szwederowo, Błonie, Wyżyny, Fordon, Bartodzieje, Leśne i Dąbrowa Chełmińska. W sumie ponad 80 osób. Na
wstępie przewodniczący Zarządu Okręgowego Zdzisław Tylicki przedstawił propozycje wypoczynku na rok 2014,
po dopracowaniu zostanie ona w połowie lutego zamieszczona na naszej stronie internetowej. Eksperci z Banku Pocztowego
w Bydgoszczy Barbara Dąbrowska i Violetta Branicka-Antoszkiewicz przedstawiły propozycję produktów bankowych
kierowanych do seniorów. Po dobrym posiłku przy dźwiękach muzyki w wykonaniu pani Danuty Synowieckiej rozpoczęły
się tańce. Całość spotkania przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.

Pozostałe zdjęcia

 

List do Rady Miasta

 

Więcej…
 

UCHWAŁA
PLENUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO
Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów
podjęta na posiedzeniu w dniu 23 października 2013r.

Uchwała Nr 77/13/X/2013

Zarząd Główny Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów na podstawie
§ 25 pkt 6 Statutu Związku oraz § 7 pkt 1 ppkt 1, 2, 3 „Zasad gospodarowania funduszami i majątkiem Związku” oraz Uchwały Prezydium Zarządu Głównego PZERiI Nr 16/3/X/2013 z dnia 22 października 2013 r. postanawia:
1)    podwyższyć miesięczną składkę związkową z kwoty 2,50 zł (słownie – dwa złote pięćdziesiąt           groszy). tj. 30 zł. Rocznie,
2)    podwyższyć wpisowe pobierane od nowo wstępujących członków zwyczajnych do wysokości            3,00 zł. (słownie – trzy złote),
3)    podwyższyć odpłatność za legitymacje związkowe do wysokości 5,00 zł (słownie – pięć                  złotych),
4)    podwyższyć odpłatność za wydawane zaświadczenia na ulgowe przejazdy PKP dla osób nie będących członkami Związku do wysokości 10 zł. (słownie – dziesięć złotych.

Dane zawarte w pkt 1, 2, 3, 4 w/wym. Uchwały obowiązują od dnia 1 stycznia 2014 r.

Tekst Z. Kosmalska
Zdjęcia R. Mrozik

W dniu 08.11.2013r. po raz czwarty mieszkańcy Osiedla Leśne obchodzili Święto ulicy 11 Listopada połączonego z Narodowym Świętem Niepodległości. Gospodarzami tej uroczystości był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr VII mających swoją siedzibę przy tejże ulicy. Wśród licznych sponsorów, którzy włączyli się w godne uczczenie  tych świąt była Rada Osiedla Leśne. Honorowy patronat objął Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski. Uroczystości obfitowały w różne atrakcje między innymi:
- galę pieśni patriotycznych
Przemarsz ul. 11 Listopada pod przewodnictwem Orkiestry Wojskowej oraz 11Dywizji Artylerii Konnej, dzieci przedszkoli, szkół oraz licznie przybyłych mieszkańców osiedla i innych. Nie zabrakło w pochodzie Marszałka Józefa Piłsudskiego
- Festynu ulicznego” Mikrofon dla każdego”
- Pozoracji pola walki, sprzętu wojskowego, ekspozycji militariów
- Pokazów wojskowych i służby maltańskiej.
- Konsumpcji grochówki wojskowej.
Żandarmeria Wojskowa rozegrała mecz piłki nożnej kontra nauczyciele i uczniowie VII LO. Impreza cieszyła się dużą popularnością i aplauzem mieszkańców.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

XVIII Wieczór Seniora w Więcborku

Tekst Zofia Najdowska.
Zdjęcia Ryszard Mrozik

"Piękna, integracyjna impreza pn.XVIII Wieczór Seniora odbyła się 12 października 2013r.w Więcborku.
Do sali gimnastycznej Gimnazjum przybyli wszyscy chętni emeryci, renciści i osoby
niepełnosprawne z
terenu miasta i gminy Więcbork oraz gminy Sośno
/około 230 osób/.Uroczystość rozpoczęła  orkiestra
dęta swoim mini recitalem, następnie przewodniczący Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI w Więcborku
Kazimierz Buława powitał gości: burmistrza Więcborka Pawła Toczkę, wójta gminy Sośno Leszka Stroińskiego,
panią poseł RP Iwonę Kozłowską, przewodniczących: Rady Miasta Więcborka i gminy Sośno, radnych,
członka Prezydium Zarządu Okręgowego PZERiI w Bydgoszczy Ryszarda Mrozika. innych przedstawicieli
samorządowych, miejscowych instytucji oraz duchowieństwa.
W dalszej części Wieczoru sekretarz tut. Oddziału
PZERiI Zofia Najdowska opowiedziała o przedsięwzięciach  Zarządu w roku 2013r, zachęcała do aktywności i
aby na starość spojrzeć z pozytywnej i słonecznej strony, gdyż w seniorach tkwi jeszcze wielka siła wiekowa.
Następnym punktem były podziękowania od Zarządu Oddziału PZERiI w Więcborku w postaci Daru Serca
/ "anioł trzymający serce"/
dla właścicieli Piekarni-Cukierni  w Wituni i Gminnej Spółdzielni w Sośnie, za
10-letnią pomoc przy organizacji spotkań dla emerytów i rencistów z  obu gmin.
W swoich wystąpieniach
przybyli  goście nie szczędzili słów życzliwości dla wielkiej rzeszy seniorów, wyrazili uznanie dla organizatorów
XVIII Wieczoru Seniora, były uściski i mnóstwo kwiatów. W tym punkcie uroczystości pan Ryszard Mrozik
wręczył pp.sekretarz i skarbnik /Zofii Najdowskiej i Annie Pawlikowskiej/ Dyplomy od Wojewody
Kujawsko-Pomorskiego za zaangażowanie w pracy społecznej na rzecz emerytów, rencistów i inwalidów.
Corocznym elementem uroczystości jest nadanie tytułu Seniora Roku-otrzymała go pani Jadwiga Łoś, która
od 33 lat aktywnie uczestniczy we wszelkich zadaniach więcborskich seniorów. Słowa podziękowania
prowadząca skierowała do p.Pawła Węgrzyna-za pomoc przy oprawie fotograficznej i komputerowej działań tut.
Oddziału PZERiI. 
Przyjęliśmy do swego grona troje nowych członków, a długoletnim członkom /więcej niż 20 lat/ wręczone zostały
pamiątkowe medale /22 osoby/.
Jednym z najważniejszych momentów Wieczoru są  odznaczenia dla par, które
mogą pochwalić się 50-letnim stażem w pożyciu małżeńskim. Złotych Jubilatów było 8.par.Dekoracji medalami od
Prezydenta RP dokonał Burmistrz Więcborka. Należy nadmienić, że przez cały trwania Wieczoru, orkiestra dęta
zaznaczała swoją obecność grając fanfary orkiestrowe, co nadawało rangę toastów  na cześć wyróżnionych.
Słodką chwilą spotkania był 5-ciopiętrowy tort ufundowany przez Burmistrza, który  jako pierwszy dokonał podziału.
Wspólny podwieczorek, przysłowiowy chleb ze smalcem i kolacja dla wszystkich obecnych okazały się chwilami
integrującymi całą przybyłą społeczność. 
Wesołej rozrywki dostarczył Kabaret "Trójka" z Bydgoszczy oraz występ Klubu Seniora z Więcborka. Zwieńczeniem
XVIII Wieczoru Seniora były tańce przy muzyce zespołu "Relax", którego członkami są też seniorzy. Do zobaczenia za rok!!"

\

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe zdjęcia

***

Tekst: Zofia Najdowska
Zdjęcia: Leon Najdowski
SENIORZY W STOLICY
"11 i 12 czerwca grupa seniorów z OR PZERiI w Więcborku (dołączyło i kilkoro juniorów ) 
przebywała w stolicy. Opiekę nad wycieczką sprawowało Biuro Turystyki NOVUM TRAVEL
z Więcborka, któremu za sprawną organizację pobytu w Warszawie należą się brawa! 
Tylko dwa dni, a jak wiele zdobytych wrażeń, nowych wiadomości i przede wszystkim 
poznanie różnorodnych zabytków mających wartość historyczną i kulturową.Piękna nasza 
stolica zachwyca współczesnymi obiektami sztuki,nauki i sportu.Pierwszy dzień pobytu to 
zwiedzanie Starówki, Krakowskiego Przedmieścia i Zamku Królewskiego. Drugi dzień 
przyniósł wiele innych atrakcji: spacer po Łazienkach, spotkanie z posłanką Iwoną Kozłowską 
i uczestnictwo w obradach Sejmu, zwiedzanie Wilanowa,tura objazdowa metrem. Chwilą 
zadumy było przejście po Wojskowych Powązkach i złożenie zniczy przy Pomniku Ofiar
katastrofy smoleńskiej. Podsumowaniem turystycznej eskapady było zwiedzanie 
Stadionu Narodowego. Każdego z uczestników wycieczki zachwyciła nowoczesność obiektu, 
jego wielkość, przestrzeń i estetyka. Jeszcze ciekawostka z pobytu w Sejmie.
Naszą grupę siedzącą na galerii sejmowej przywitał prowadzący obrady wicemarszałek 
Cezary Grabarczyk ,podkreślając pobyt seniorów w takim momencie obrad, gdy mowa była
o pokoleniu najmłodszych czyli przedszkolakach.Ta bardzo miła chwila dla nas została 
podkreślona oklaskami ze strony obecnych posłów .Do domu wróciliśmy mocno zmęczeni, 
ale warto było,gdyż "Warszawa da się lubić......"


* * *
Zofia Najdowska
"Maj, to miesiąc rozpoczynający czas spotkań i zabaw na wolnym powietrzu i właśnie grupa 70-ciu seniorów z Oddziału PZERiI w 
Więcborku wybrała Karczmę "Jeleń" na majówkę. Karczma wybudowana przez górala  ma wystrój iście zakopiański. Odległość od
Więcborka 12 km pozwoliła na dwa kursy autobusem, aby przemieścić uczestników majówki. Właściciele przywitali nas grillowaną 
karkówką, swojskim chlebem i słodkościami. Może nie wszystko było zdrowe dla osób z "jesienną" metryką, ale co tam-apteka też 
czeka na klientów! Najbardziej radośni byliśmy na parkiecie, bo tym razem urządzono nam DYSKOTEKĘ!!Muzyka taneczna lat 60-tych
i nie tylko, wyzwoliła w seniorach tyle emocji, że nie straszny był udział w przeciąganiu liną kobiety kontra mężczyźni /wygrały panie!/.
Program spotkania przeplatany zabawami i konkursami, zwiedzaniem mini zoo i sesjami fotograficznymi z kapeluszami, stał się
początkiem realizacji zamierzeń emerytów w okresie wiosenno-letnim. Ważne jest to, że seniorzy sami potrafią zorganizować sobie 
czas, aby jak najmniej spędzać go w domu, co nie uszło uwadze przewodniczącemu Zarządu Okręgowego PZERiI  w  Bydgoszczy 
Zdzisławowi Tylickiemu, który odwiedził świętujących maj w Karczmie "Jeleń".

 

Tekst i zdjęcia Jadwiga Rogala

Ciekawostki o Brukseli

Na zaproszenie europosła Janusza Zemke w Brukseli przebywała między innymi grupa seniorów z PZERiI.
Bruksela jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego. Ponadto mieszczą się tutaj również siedziby ważnych międzynarodowych instytucji, takich jak: NATO (od 1967 r.), Euratom, wiele jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej (jak choćby od 1958 r. Komisja Europejska), a także kilkudziesięciu mniejszych organizacji międzynarodowych.
Jedną z pierwszych rzeczy, jakie rzucają się w oczy po przybyciu do  stolicy Belgii jest z pewnością dwujęzyczność. Wszystkie nazwy ulic czy urzędów, tablice informacyjne, znaki drogowe, oficjalne obwieszczenia, a nawet reklamy są napisane w dwóch językach francuskim, którym posługuje się większość (85-90% ludności) oraz flamandzkim. W ogóle w Belgii używa się aż 4 języki: francuski, flamandzki, niemiecki i waloński. Każda z grup językowych posiada odrębne szkoły, uczelnie, biblioteki, teatry. Cała Belgia jest znana z czekolady, natomiast Bruksela jest zdecydowanym faworytem przysmaków czekoladowych.
Brukselę uważa się za najbardziej zbiurokratyzowane miasto  na świecie – około 700 tys. osób pracuje w administracji. Bruksela to również ważny ośrodek akademickim, kulturalny – teatry, opera, orkiestra symfoniczna, liczne muzea, których w mieście jest ponad 30.
Najważniejszym symbolem Brukseli jest figurka nagiego, sikającego chłopca, nazwanego Manneken Pis, która często jest ubierana w różnorodne stroje ludowe z okazji uroczystości.
Z miastem związanych było wielu wybitnych obywateli, należy wymienić Laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1913 r. Henri-Marie La Fontaine”a
Architektonicznym symbolem Brukseli jest Atomium – powiększony 150 miliardów razy model kryształu żelaza o wysokości całkowitej przekraczającej 100 metrów. Atomium zbudowane zostało z okazji światowej wystawy Expo w 1958 r.

Więcej zdjęć

* * *

Tekst i zdjęcia Krystyna Suszczyńska

Już po raz drugi w tym roku w okresie od 29.06. do 09.07.2013 grupa 51 osób – członków PZERiI z Bydgoszczy
i Szubina wypoczywała na wczasach we Władysławowie w pensjonacie „ Neptun” . Pogoda była super – czyli obowiązkowe plażowanie, spacery a niektórzy odważniejsi zażywali kąpieli morskich. Humory dopisywały i atmosfera również. W czasie pobytu oprócz wycieczek po okolicy, do Juraty i na Hel mieliśmy możliwość uczestniczyć w festynach z okazji 50 - lecia Władysławowa ( 29.06.) oraz w XV Międzynarodowym Zjeździe Kaszubów ( 6-7.07.13 ). W trakcie tych imprez Władysławowo było jedną wielką sceną zarówno dla artystów i twórców ludowych, a my mogliśmy korzystać z tych atrakcji i wesoło spędzać czas i bawić się z gośćmi w mieście i na plaży. Humor dopisywał nam również w trakcie wieczorku zapoznawczego i ogniska z pieczeniem kiełbasek , a śpiewane piosenki i opowiadane kawały wprowadziły wesołą i niezapomnianą atmosferę. Z żalem trzeba było się pakować i wracać , ale wiemy na pewno że warto tam być ( ze względu na warunki i pyszne jedzenie ) i wrócimy tam w przyszłym roku.


 
Wpisany przez Ryszarda Mrozika   

Tekst  i zdjęcia   Danuta  Rybarczyk

Dzień  Seniora w Żninie

W dniu 16 listopada (środa) 2016r Zarząd Oddziału Rejonowego PZERiI w Żninie zorganizował  jak zawsze uroczyste  obchody Dnia  Seniora w Restauracji  Parkowej  ul. Szkolna w Żninie. W spotkaniu  uczestniczyło 150 osób. Udział  w uroczystości  brali zaproszeni  goście: Sekretarz  Powiatu  Żnińskiego  Agnieszka  Małeka, Zastępca  Burmistrza Żnina  Halina Rosiak, Sekretarz  Gminy Żnina  Mirosław Gatka, Dyrektor  MOPS-u Maria Bursztyńska, Skarbnik Zarządu Oddziału Okręgowego  Cyryla  Wypijewska i członek  Prezydium  Zarządu Oddziału Okręgowego w Bydgoszczy Danuta  Rybarczyk. Zaproszeni  goście na ręce Przewodniczącej  Rejonu  Dorocie Supińskiej  złożyli kwiaty oraz życzenia  wszystkim seniorom.  Po części oficjalnej  cała sala odśpiewała sto lat przy lampce  szampana,  później był podany obiad. Spotkanie było okazją do wspomnień i pogaduszek  czasami dawno niewidzianymi znajomymi i sąsiadami. Wzorem lat ubiegłych było coś na słodko, wjechał na salę tort. Zespół muzyczny przygrywał do tańca, członkowie Związku bawili się świetnie do późnego wieczora.


WIĘCEJ ZDJĘĆ
Tekst  Dorota  Supińska

Dzień  Seniora w Żninie

W dniu 18 listopada  2015r Zarząd Oddziału Rejonowego PZERiI w Żninie zorganizował  uroczyste  obchody Dnia  Seniora w Restauracji  Parkowej  ul. Szkolna  w  Żninie. W spotkaniu  uczestniczyło 157 osób. Udział  w uroczystości  brali zaproszeni  goście, Starosta  Powiatu  Żnińskiego  Zbigniew  Jaszczuk, Burmistrz  Żnina  Robert  Luchowski, Zastępca  Burmistrza  Żnina  Halina Rosiak,  Pani Dyrektor  MOPS-u  Maria  Burszczyńska  i  Przewodniczący  Zarządu  Oddziału  Okręgowego PZERiI Zdzisław Tylicki. Wszyscy podkreślili wagę i znaczenie obchodów  Dnia Seniora,  przekazując  słowa uznania i szacunek.  Zaproszeni  goście na ręce Przewodniczącej  Dorocie  Supińskiej  złożyli  kwiaty oraz  serdeczne  życzenia,  zdrowia, pogody ducha, pomyślności  dla  wszystkich  seniorów. Po części  oficjalnej  podany był  obiad.  Dalsza uroczystość upłynęła przy  taktach  muzyki  w miłej i sympatycznej  atmosferze.  Zagrał  Zespół  Muzyczny  Pani  Beaty  Różańskiej.  W przerwie  zabawy  wjechał  na salę duży  tort  do kawy. Zabawa  trwała do późnych godzin wieczornych.

 

* * *

Migawki z zebrania sprawozdawczo-wyborczego które odbyło się 16.05.2013r.
w Oddziale Rejonowym Żnin.

Zdjęcia J. Rogala i V.Staszewska

 

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Inowrocławiu wybrał nowe władze

9 kwietnia br. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Rejonowego PZERiI w Inowrocławiu. Na zaproszenie przewodniczącej wzięli w nim udział sekretarz wojewódzki SLD Ireneusz Nitkiewicz oraz przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego PZERiI w Bydgoszczy Zdzisław Tylicki.    Więcej


 


© 2018 Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów - Zarząd Okręgowy w Bydgoszczy