Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Użytkowników : 144358
Artykułów : 125
Zakładki : 27
Odsłon : 249057

Dzisiaj jest: Poniedziałek
27 Czerwca 2022
Imieniny obchodzą
Maria Magdalena, Władysław,
Władysława, Włodzisław

Do końca roku zostało 188 dni.
Zodiak: Rak
Wypoczynek

Zdjęcia: Krystyna Szarafińska
Tekst: Leopold Szarafiński

Mrzeżyno – wczasy wielkanocne

Od dnia 14.04.2022 r. do 23.04.2022 r. PZERII zorganizował dla członków związku wyjazd do Mrzeżyna na turnus wielkanocno – wypoczynkowy z rehabilitacją w ośrodku wypoczynkowym Piramida Medical Spa.
Po przyjeździe do ośrodka przywitał nas menager P. Krzysztof i życzył nam pogodnego i miłego wypoczynku.
W piątek odbyło się malowanie jajek, a w sobotę potrawy zostały poświęcone przez proboszcza tamtejszej parafii. Uczestnicy turnusu skorzystali z wycieczki do Szczecina. Zwiedzali także Mrzeżyno i jego okolice. Odbyła się gra w bingo, a także wyjazd do Dygowa na degustację miodu z możliwością zakupu. Zorganizowano dwa wieczorki taneczne z muzyką na żywo oraz losowanie jajka nagrody – zwycięzca za rok przyjeżdża na koszt organizatora.
Pogoda, a także humory oraz apetyt dopisały uczestnikom turnusu.
Dziękujemy za miłą atmosferę oraz organizacje całemu personelowi Piramida Medical Spa.Tekst : Zbigniew Kania
Zdjęcia : kierownictwo Pensjonatu „Villa Anna”

Wypoczynek w Ustroniu Morskim 

      Tradycyjnie już, podobnie jak w latach ostatnich dwie grupy bydgoskich Seniorów  wypoczywali w pięknie położonym nad samym morzem Pensjonacie „Villa Anna” w Ustroniu Morskim, usytuowanym w najlepiej ocenianej dzielnicy tej miejscowości. Bardzo duże zainteresowanie możliwością skorzystania z pobytu w tym właśnie ośrodku, pozwoliło na zorganizowanie dwóch turnusów grup seniorów w terminach od 16 do 25 sierpnia oraz od 25 sierpnia do 3 września 2021 roku.
        Turnusy zainaugurowały tradycyjne wieczorki, pozwalające na zawarcie znajomości i integrację uczestników wypoczynku. Wprawdzie znaczącą liczebną przewagę na obydwu turnusach miały Panie, to jednak nie stanowiło to problemu dla dobrej atmosfery i harmonii panującej w gronie wypoczywających.
       Nasze Koleżanki Seniorki i Koledzy Seniorzy bardzo chwalili sobie czas spędzony w tej uroczej miejscowości. Załoga Pensjonatu „Villa Anna” zapewniła swoim gościom komfortowe i wygodne warunki pobytu oraz sympatyczną obsługę, pyszne wyżywienie, a standard ośrodka gwarantował zadowolenie i pełny relaks.
         Charakterystycznym miejscem spotkań w tym pensjonacie stał się balkon – taras, również spacery brzegiem morza pozwalały na urozmaicenie życia towarzyskiego. Bydgoscy Seniorzy powrócili z wakacji z miłymi wspomnieniami, wypoczęci i z zawartymi znajomościami i z dobrym humorem. A zrobione zapasy wdychanego jodu zapewne wystarczą do roku następnego, bo wielu z uczestników obiecywało, że wrócą tu ponownie.
Tekst i zdjęcia : Krystyna Suszczyńska  
             

                            Wczasy w Mrzeżynie  „Pastelowy”

MRZEŻYNO – to dawna osada rybacka z portem ,  położona w woj. Zachodniopomorskim w gminie Trzebiatów na Pobrzeżu Szczecińskim u ujścia rzeki Regi. To tutaj w Domu  „Pastelowy” odpoczywała grupa 50 osób  członków PZERiI z Bydgoszczy. Dobre warunki, wspaniała pogoda, blisko do morza pozwoliły wczasowiczom na pełny relaks i wspaniały wypoczynek.
W ramach pobytu w związku z pewnymi ograniczeniami związanymi z pandemią uczestnicy   indywidualnie organizowali wycieczki  do Trzebiatowa i Dźwirzyna oraz Kołobrzegu .  Dobry nastrój towarzyszył  wszystkim uczestnikom w czasie całego pobytu a wspaniała słoneczna i upalna pogoda pozwalała na kąpiele w morzu oraz korzystanie ze słońca. Piękne zachody słońca które można było oglądać codziennie wieczorami oraz spacerowanie brzegiem morza. Na grillu  zorganizowanym przez dyrekcję ośrodka miło spędziliśmy czas przy muzyce, wspólnym śpiewaniu i tańcach na trawie.
Było bardzo wesoło i to pozwoliło nam na pełny relaks, który był nam bardzo potrzebny i uśmiech gościł na naszych twarzach. Niestety czas mijał  nam bardzo szybko i trzeba było wracać do Bydgoszczy.  Pełni wrażeń , pięknie opaleni wypoczęci i w dobrych nastrojach wracaliśmy do domu.

Dziękuję całej grupie za wspaniałą atmosferę , dobre humory i wspólnie spędzony razem czas. Do zobaczenia w ramach innych wyjazdów i spotkaniach.

 Tekst: Zofia Najdowska
Zdjęcia: Leon Najdowski

 Pożegnanie letnich spotkań - Chlebno 21

         Mimo, że 14 sierpnia był dniem pochmurnym, członkowie i sympatycy Oddziału Rejonowego PZERiI w Więcborku zgodnie z planem działań  zebrali się do wyjazdu na imprezę „pożegnania lata” do Zajazdu „U Ewy”. Część z nas pojechała swoimi pojazdami, a znaczna grupa zamówionym autobusem. I tak, wesoły autobus ruszył do Chlebna k/ Łobżenicy, a chętnych  było 78 osób.  Spotkanie rozpoczęliśmy „z różą w ręku” dla trojga  nowych członków: Bożeny Haliny i Mariana, a przewodnicząca OR PZERiI przekazała  wiele informacji dotyczących przyszłych realizowanych zadań.
DJ Maciej nie tylko zachęcał do tańców parami, w grupach, w  kole, ale przygotowane przez Niego zabawy doprowadzały do śmiechu nie tylko uczestniczących. Wszyscy poznaliśmy nową wspólną zabawę „kółeczko”, w której trzeba było wykazać się rytmem, koordynacją ruchów i wesołością.
     Cały przebieg imprezy przeplatany był „ siadaniem do stołu”, by spożyć smaczne jedzonko przygotowane przez właścicielkę Ewę.

                 Jak było, popatrzcie na kilka zdjęć.


Treść i zdjęcie : Stefan Flisikowski

 

Wycieczka do Szczecina

        W dniach od 23 do 25 sierpnia grupa seniorów, w tym liczna grupa osób z Koła w Czarżu wzięła udział w wycieczce do Szczecina, nazywanego Paryżem Północy.

        W dniu 23 sierpnia punktualnie o 7.3o ruszyliśmy w trasę. Po drodze umilaliśmy sobie czas śpiewając piosenki. Przygrywałem na ustnej harmonijce, rozdałem też uczestnikom śpiewniki, które sam opracowałem. Zajechaliśmy na czas bez przeszkód, zgodnie z planem. Na przedmieściach Szczecina do autokaru wsiadł przewodnik, pan Andrzej B. Następnie udaliśmy się pod tzw. Bramę Berlińską. Później pojechaliśmy na Wały Chrobrego, gdzie podziwialiśmy przepiękny widok na Odrę i port remontowy oraz inne zabytkowe obiekty, jak Urząd Miasta i Szkoła Marynarki Wojennej. Tam też ujęci zostaliśmy na zdjęciu grupowym. Następnie udaliśmy się pod Bramę Portową zdewastowanej Stoczni Szczecińskiej. Zrobiło się nam smutno z powodu losu jaki ją spotkał, ale przede wszystkim tragedii stoczniowców wyrzuconych na bruk po jej rozgrabieniu. Byliśmy też na skwerze, gdzie po jednej stronie stoi pomnik poświęcony JPII i po drugiej stronie zabytkowy budynek Urzędu Miasta.

         Przed godz. 17.oo przybyliśmy do Domu Studenckiego AMICUS zakwaterować się. Na godzinę 18-tą udaliśmy się do MOSRiR na obiadokolację. Część uczestników pieszo wraz z przewodnikiem udała się do najwyższego wieżowca w Szczecinie, do kawiarni, która znajduje się na 22 piętrze. Można było podziwiać piękna panoramę miasta, wypić dobrą kawę, herbatę, piwo, drinka, zjeść przepyszne lody, ciasta … Były to tzw. bomby kaloryczne. Pozostali wrócili autokarem do Amicisa na odpoczynek. Z kawiarni większość wracała środkami komunikacji miejskiej, a 6 osób „z buta”, żeby spalić kalorie.

         We wtorek 24.08. udaliśmy się na śniadanie. Po śniadaniu przejechaliśmy do Muzeum Techniki i Komunikacji, gdzie zobaczyliśmy relikty przedwojennych luksusowych aut, motocykli i mopedów z czasów PRL-u, tramwaje, wozy strażackie i wozy bojowe Scott. Następnie udaliśmy się pod Bramę Królewską, na Plac Solidar4ności, pod Gmach Filharmonii Szczecińskiej, Kościoła Polsko-Katolickiego, Pałac pod Globusem, Zamek Książąt Pomorskich, do kawiarni The Greek Ouzeri na pyszne ciasto i kawę. Przeszliśmy też Bulwarem Piastowskim. O godz. 180ej obiadokolacja, przejazd do Amicusa, a potem rozpoczęliśmy wieczór integracyjny przy muzyce. Wszyscy bawili się świetnie do 22-giej.

         Rano wykwaterowanie, przejazd na śniadanie, po którym udaliśmy się na rejs stateczkiem po Odrze, gdzie można było zobaczyć od strony wody Bulwary Nadodrzańskie, Bulwary Chrobrego, stocznię remontową, doki i w nich statki, magazyny, silosy i dźwigi portowe oraz niechlubny widok na zrujnowaną Stocznię Szczecińską. Przejechaliśmy do Ogrodu Botanicznego Różanka i największą w Polsce Nekropolię, gdzie jest m. innymi grób Heleny Majdaniec, fontanna i pomnik żołnierzy radzieckich. Spacerowaliśmy po przepięknym parku ze starymi platanami. Po obiedzie i chwili relaksu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Bydgoszczy.

          Jako opiekun grupy wyrażam jak najlepszą opinię o wszystkich uczestnikach wycieczki, mam też nadzieję, że nie zawiodłem.


Tekst i zdjęcia : Danuta Rybarczyk

Wakacje w Mrzeżynie „Piramida” 

Zarząd Okręgowy PZERiI w Bydgoszczy już po raz szósty zorganizował wyjazd na turnus rehabilitacyjno – wypoczynkowy, w terminie od  7 – 21 sierpnia 2021r., w którym uczestniczyło 51 osób.
Pogoda była w kratkę, ale można było wypocząć. Animator Pan Andrzej doskonale zaplanował czas wolny dla uczestników. Dzień rozpoczynał się poranną 15-minutową gimnastyką dla wszystkich chętnych. Potem śniadanie i zabiegi rehabilitacyjne.
Czas wolny wykorzystywany był na ćwiczenia w basenie, karaoke, gry w bingo, filmy, uczestnictwo w koncertach, wycieczkach itp. Odbyły się 3 wieczorki taneczne na powietrzu, przy grillu z muzyką na żywo. W naszym odczuciu kierownictwo ośrodka jest dobrze przygotowane do przyjęcia gości.

           Na zakończenie turnusu podziękowaliśmyzarówno kierownictwu jak i pracownikom.
W swoim imieniu dziękuję całej grupie uczestników za miło i sympatycznie spędzony czas.

 
Tekst : Maria Żurawska

Wakacje we Władysławowie – 27.06.-07.07.2021r.

 W dniach od 27 czerwca do 7 lipca 2021r., 50-osobowa grupa bydgoskich seniorów uczestniczyła w turnusie wypoczynkowym w nadmorskiej miejscowości Władysławowo, w Pensjonacie „Neptun”. Organizatorem wyjazdu był Okręgowy Zarząd PZERiI w Bydgoszczy.
     Podczas pobytu wczasowicze mieli możliwość zapoznać się z Władysławowem i ościennymi miejscowościami podczas przejazdu „Melexem”, natomiast już autokarem uczestnicy turnusu wraz z przewodnikiem odwiedzili Hel, po drodze zaglądając do Jastarni i Juraty. Pan Przewodnik bardzo ciekawie przedstawił nam historię miejsc odwiedzanych, uzupełnioną ciekawymi wydarzeniami w dziejach tych miejscowości.
     Z zadowoleniem braliśmy też udział w rejsie statkiem spacerowym wzdłuż helskiego nabrzeża, natomiast grupa która nie brała w nim udziału miała możliwość zwiedzenia Muzeum Rybołówstwa Morskiego i Fokarium. Przed powrotem do Władysławowa nasi seniorzy skorzystali z miejscowej gastronomii m. innymi w smażalni „Smażonej Ryby”. Wszyscy wróciliśmy z Helu do Władysławowa w wyśmienitych humorach.
     Na miejscu odbyło się również ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek, będących poczęstunkiem od właścicieli Pensjonatu „Neptun”.
Przez cały czas pobytu apetyty i humory uczestników turnusu dopisywały, między innymi z racji bez wątpliwości wyśmienitego i smakowitego jedzenia serwowanego przez Gospodarzy Pensjonatu „Neptun”. I tradycyjnie już, jak co roku, wczasowicze deklarowali powrót do Władysławowa w następnym roku.

 Tekst i zdjęcia R. Mrozik

Wypoczynek seniorów w Rowach

      W dniach 22.06-2.07.2021 r. 47- osobowa grupa seniorów z Bydgoszczy wypoczywała w nadmorskiej miejscowości Rowy – dawnej osadzie rybackiej położonej między Łebą a Ustką. Na zachód od Rowów znajduje się wybrzeże klifowe, a na wschód Słowiński Park Narodowy. Zakwaterowanie w „Kaszubce” spełniło oczekiwania wczasowiczów z Bydgoszczy. Na inaugurację turnusu przygotowano wieczorek zapoznawczy, który pozwolił na zawarcie bliższych znajomości i integrację uczestników. W kolejnych dniach mieliśmy przyjemność uczestniczyć w rejsie po Bałtyku i kolejnym do Ustki. W Ustce zwiedziliśmy port i Muzeum Chleba. Następny wieczorek pokazał, że seniorzy potrafią się wspaniale bawić. Z kolei spotkanie przy grillu wpłynęło na zacieśnienie znajomości. Wyjątkowo ciepła woda w Bałtyku sprzyjała kąpielom, a słoneczna pogoda sprawiła, że większość wczasowiczów wróciła ze wspaniałą opalenizną. Grupa była bardzo zgrana i zadowolona z wypoczynku w „Kaszubce”, czego dowodem były deklaracje powrotu za rok. Na zakończenie personelowi wręczono upominki za stworzenie wspaniałych warunków do wypoczynku.

Tekst Ewa Robak zdjęcia Zdzisław Tylicki

RELACJA Z WYJAZDU INTEGRACYJNEGO KOŁA SENIORÓW ZUS PZERiI

SZANOWNE KOLEŻANKI I KOLEDZY !
           
             W dniach  9, 10, 11 września 2020r., 23 osoby z Koła ZUS oraz 14 osób z innych Kół PZERiI uczestniczyło w wyjeździe  integracyjnym do Dworku Wymysłowo w Borach Tucholskich. Swoją obecnością zaszczycił nas w czasie tego wyjazdu, Pan Prezes Zdzisław Tylicki
Pierwszy dzień pobytu, rozpoczął się zakwaterowaniem w ciekawie położonym i bardzo ładnie urządzonym Dworku, zwiedzaniem niezwykle urokliwej okolicy, przepięknych lasów położonych w zakolu Brdy, a zakończył późno w nocy wieczorkiem integracyjnym z dobrą muzyką i przepysznym jedzeniem serwowanym przez miejscowego szefa kuchni.
Tego wieczoru nie brakowało wspomnień związanych z wspólnie spędzonymi latami pracy w ZUS, a także nastąpiła pełna integracja członków Koła ZUS z przedstawicielami innych Kół PZERiI.
W kolejnym dniu pobytu po obfitym śniadaniu, zwiedzaliśmy  Muzeum Kultury Indian Ameryki Północnej im. Sat Okh’a. To niezwykłe, zadziwiające wręcz miejsce pokazał nam jego twórca, wielki przyjaciel Stanisława Supłatowicza - Sat Okh’a – syna Polki i Indianina, właściciel Dworku w Wymysłowie p. Jan Kłodziński.
Opowiedział niesamowitą historię Polki (Stanisławy Supłatowicz), która trafiła w latach 20 tych XX wieku do plemienia Szewanezów, gdzie otrzymała imię Ta-Wach czyli Biały Obłok, zamieszkującego tereny północnej Kanady i tam została żoną wodza tego plemienia zwanego Wysokim Orłem. Polka urodziła wodzowi trójkę dzieci w tym właśnie Sat –Okha ( Długie Pióro).
W 1938 roku kierowana wielką tęsknotą za ojczyzną przyjechała  wraz z Sat-Okhem do Polski. Wojna uniemożliwiła im powrót do Kanady. Sat-Okh w czasie II wojny był aresztowany przez gestapo jako ’”nieczysty rasowo” i więziony, torturowany oraz skazany na pobyt w Oświęcimiu. Po ucieczce z transportu kolejowego do obozu, walczył w oddziałach AK. Za działania wojenne był wielokrotnie odznaczany najwyższymi odznaczeniami państwa polskiego. Po wojnie ożenił się, miał dwoje dzieci. Związał się z Gdańskiem, pływał na statkach Polskich Linii Oceanicznych. Zajmował  się sportowo narciarstwem, dużo malował, zajmował się także wyrobem indiańskiego arcydzieła. W latach 50 tych XX wieku zaczął pisać książki. Sat Okh uważany jest za jednego z pionierów ruchu indianistów w Polsce. Jego dusza, wielkiego podróżnika, bliska naturze, ukochała Bory Tucholskie, w których szczególnie ukochał drzewa przypominające mu rodzinne krajobrazy w Kanadzie.  Zmarł w 2003r.w Gdańsku.
Po wysłuchaniu tej niezwykłej historii i obejrzeniu wielu ciekawych eksponatów ze świata Indian zgromadzonych w muzeum, uczestnicy wycieczki spacerowali po okolicy, podziwiając jej piękno, zbierali grzyby w pobliskich lasach, korzystali z basenu i jacuzzi, prowadzili rozmowy, popijali piwko, jednym słowem miło spędzali czas w Borach Tucholskich. Wieczorem wszyscy spotkali się przy ognisku, aby skosztować min. chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, grillowaną kiełbaskę, karkóweczkę, kaszaneczkę. Była to kolejna doskonała okazja, aby znowu powspominać, pośpiewać biwakowe piosenki. W tak biesiadnej atmosferze humor świetnie wszystkim dopisywał.
Trzeci dzień wyjazdu upłynął równie interesująco jak wcześniejsze. Wycieczkowicze zbierali grzyby, spacerowali, prowadzili interesujące rozmowy, pływali w basenie, podziwiali okolice a to wszystko sprzyjało  pełnej integracji grupy.
Żegnając się, obiecaliśmy sobie niebawem kolejny wyjazd i z pewnością powrót do Dworku Wymysłowo w to bardzo urokliwe miejsce w Borach Tucholskich.
Oczywiście pamiętaliśmy, że nadal istnieją ograniczenia spowodowane pandemią.
Ponadto informujemy wszystkich członków Koła ZUS, którzy uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym, że wnioski o dofinansowanie z funduszu socjalnego zostały złożone  w Zakładzie. Przelew środków finansowych na wskazane we wniosku konto bankowe, tytułem zwrotu poniesionych kosztów wyjazdu, ma nastąpić w dniu 16 października 2020 r.
W miesiącu październiku Zarząd Koła organizuje dwa spotkania w formie dyżurów w siedzibie przy Gdańskiej 5 tj. w dniu 6 i 20 października 2020r. w godz. 10.00 – 13.00. Zapraszamy wszystkich chętnych członków Koła na te dyżury celem wymiany poglądów i pomysłów na temat funkcjonowania Koła w warunkach pandemicznych.

                                                                             Zarząd Koła ZUS


POZOSTAŁE ZDJĘCIATekst i zdjęcia  Leopold Szarafiński

Mrzeżyno

      W dniach 08.08 do 22.08.2020r. grupa 44 osób; koła PZERiI w Bydgoszczy wyjechała na turnus rehabilitacyjno – wypoczynkowy do O.W. PIRAMIDA. Pogoda dopisała, było słonecznie przez cały turnus. Organizacja była wspaniała – animator
P. Bodzio ciekawie zaplanował czas wolny. Były ćwiczenia w basenie dla kobiet, karaoke, uczyliśmy się gry w bingo oraz w boules. Odbył się rejs statkiem po morzu, a także wycieczka do Kołobrzegu i do pasieki w Dygowie. Zorganizowano dzień Neptuna z damami oraz trzy wieczorki przy muzyce z grillem i piwem.
Kierownictwo O.W. PIRAMIDA spisało się znakomicie. Polecam!Tekst i zdjęcia Ryszard Mrozik

Władysławowo turnus II

24.08 - 03.09.2020 r.

Kolejna grupa seniorów przebywała na wypoczynku w domu wczasowym Neptun we Władysławowie. Już w kolejnym dniu zorganizowany został wieczorek zapoznawczy, atmosfera była wspaniała: tańczyliśmy, śpiewaliśmy. Następnego dnia meleksami objechaliśmy Władysławowo. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że historia Władysławowa sięga wczesnego średniowiecza. Już w XIII-XIV wieku w dokumentach odnotowano miejscowość rybacką o nazwie Wielka Wieś, a także wsie rolnicze: Cetniewo i Poczernino. Wieś Wielka po raz pierwszy została wspomniana w zapiskach historycznych w 1284 roku pod nazwą VELAVES. Wakacje upływały nam pod znakiem wycieczek: zwiedzanie Portu Władysławowo, rejs statkiem wycieczkowym po Bałtyku. W Jastrzębiej Górze zrobiliśmy sobie fotki przy Gwieździe Północy, miejscu najbardziej wysuniętym na północ w Polsce. Seniorzy byli bardzo zadowoleni z wycieczki autokarowej z przewodnikiem do Trójmiasta. W Gdyni zwiedziliśmy Oceanarium, skwer Kościuszki, okręty "Dar Pomorza" i "Błyskawica"; w Sopocie molo, ul. Monte Cassino, kościół garnizonowy i Dom Kuracyjny; w  Gdańsku zobaczyliśmy Stare Miasto, fontannę Neptuna, Dwór Artusa. Naszym kolejnym celem był Hel. Plan wycieczki obejmował zwiedzanie Fokarium, rejs statkiem, Muzeum Rybołówstwa oraz spacer po  porcie rybackim. No i przyszedł czas na wieczorek integracyjny, który również cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Mieliśmy jeszcze siły na odwiedzenie Muzeum Figur Woskowych. Ostatnią imprezą przed powrotem do domu był wieczorek pożegnalny przy ognisku. Kierownictwo domu wczasowego państwo Weronika i Eryk zapewnili nam smaczne domowe posiłki i serdeczną obsługę. W imieniu wszystkich wczasowiczów personelowi w dowód wdzięczności wręczyliśmy drobne upominki. Wszyscy się zgodzili, że taka miła atmosfera powinna być na wszystkich wyjazdach.

 
ZDJĘCIA DO POBRANIATekst : Maria Żurawska

Seniorzy we Władysławowie. 

        45-osobowa grupa seniorów uczestniczyła w dniach od 28 czerwca do 8 lipca 2020r. na turnusie wypoczynkowym w Pensjonacie „Neptun”, w nadmorskim Władysławowie, zorganizowanym przez Okręgowy Zarząd PZERiI w Bydgoszczy.
Pogoda sprzyjała wypoczynkowi oraz możliwościom uczestniczenia w atrakcyjnych wycieczkach. Mieliśmy przyjemność wzięcia udziału w grupie wczasowiczów między innymi podczas wycieczki melexami po terenie Władysławowa, pobliskiego Cetniewa oraz okolicach. Uczestniczyliśmy też w rejsie statkiem spacerowym wzdłuż nabrzeża morskiego w stronę Karwi. Można było wybrać się też w grupie lub indywidualnie pociągiem na Hel, z czego uczestnicy wakacji chętnie korzystali. Wielu spośród nas korzystało z możliwości wybrania się do miejscowych punktów gastronomicznych serwujących smażoną rybkę.
Z przyjemnością uczestniczyliśmy ponadto w przygotowanym specjalnie dla nas ognisku połączonym z pieczeniem kiełbasek.
Pobyt w Pensjonacie „Neptun” wspominać będziemy bardzo miło. Nie mogliśmy narzekać na posiłki serwowane nam przez obsługę ośrodka, były bardzo smaczne. Apetyty naszym koleżankom i kolegom dopisywały. Również atmosfera panująca w gronie uczestników wakacji była doskonała i jak zwykle owocowała deklaracjami powrotu tu za rok. 

 

Tekst:  Renata  Kopliner 

      Karwia   Willa „Jagoda”  2020                   

                Na wczasy zorganizowane przez Zarząd O/Okręgowego  udała się 30 osobowa grupa seniorów w terminie 19 – 28.06.2020r.  Powitała Nas  rezydentka Pani  Karina.  W tym trudnym okresie pandemii obwiązywał reżim  sanitarny zgodnie z ogólnymi wytycznymi.  Wszyscy  chodziliśmy w maseczkach a na jadalni  obowiązkowo w rękawiczkach. Posiłki  były bardzo smaczne i  urozmaicone obsługiwał nas  catering. Pani  Karina, młoda osoba, była bardzo przejęta odpowiedzialnością za zdrowie seniorów.  Zwiedzaliśmy   Karwię, była wycieczka meleksem do Jastrzębiej Góry. Wczasowicze organizowali sobie czas wolny we własnym zakresie.  Pogoda na ogół  dopisywała, więc można było do woli spacerować, plażować itp.
Ogólnie z pobytu w tym ośrodku byliśmy zadowoleni. Polecam Karwię ze względu na płytkie, twarde dno morskie, ale przede wszystkim ze względu na piękną, szeroką plażę z wygodnymi zejściami, które zachęcają do dalekich spacerów.

               Wszystkim serdecznie dziękuję za sympatyczną atmosferę i do zobaczenia w przyszłości na innych wyjazdach. 

Jastrzębia Góra 2020r.

Tekst:     Agnieszka  Pawlikowska
Zdjęcia:  Renata  Jagodzińska 

       Po raz drugi  wyjechaliśmy na turnus wypoczynkowo – rehabilitacyjny 29.06 – 09.07.2020r gdzie powitali Nas serdecznie z uśmiechem  Monika i Marek właściciele Pensjonatu  D. W. „Dariusz”  oraz pani Basia koordynator do zagospodarowania czasu wolnego. Pan Marek pomógł  wnieść bagaże.  Bardzo sprawnie został dokonany grafik zabiegów. Czas szybko upływał, mino że pogoda była nieco kapryśna. Z panią  Basią zwiedzieliśmy Jastrzębią Górę. Był wyjazd meleksami do Rozewia (latarnie morskie), Władysławowa, na Hel (rej stateczkiem), do Pucka, Swarzewa ( Kościół p.w. Matki Boskiej Morza), i do Karwi. Ze względu na epidemię nie było wieczorków tanecznych. Ale odbył się wieczorek z udziałem ojca i syna ubranych w stroje Kaszubskie (muzyka, piosenki oraz omówienie instrumentów). Właściciele powitali uczestników szampanem i przekąskami. Wieczór upłyną w miłej atmosferze. Odbył się festiwal muzyki organowej wielkiego naszego kompozytora K. Pendereckiego w kościele. Wieczorami spotykaliśmy się przed  pensjonatem słuchając muzyki mechanicznej, kawały rozmowy i piosenki. Kto miał ochotę i siły szedł nad morze oglądać zachód słońca. I tak wróciliśmy do Bydgoszczy w „słoneczny dzień” wzmocnieni zabiegami, jodem i zrelaksowani.


Tekst i zdjęcia : Danuta Rybarczyk i Krystyna Suszczyńska.

Jarosławiec 2020 – „Holiday Home” 

Okręgowy Zarząd PZERiI w Bydgoszczy zorganizował wyjazd dwóch grup bydgoskich seniorów na wypoczynek w Jarosławcu, w terminach od 1 – 11 oraz 11 – 21 czerwca br. W związku z uwarunkowaniami związanymi ze stanem zagrożenia wirusem Covid-19, w bieżącym roku grupy uczestników wypoczynku były mniejsze niż w latach poprzednich.
Pomimo obostrzeń dotyczących pewnych ograniczeń, nasi seniorzy chętnie skorzystali z możliwości wyjazdu, bo przecież zmiana klimatu, spacery nad morzem, a także grillowanie w Ośrodku Wypoczynkowym może być i było bardzo przyjemne. Wszyscy uczestnicy obu turnusów wypoczynkowych w Jarosławcu wrócili zadowoleni i uśmiechnięci.
Załączamy pozdrowienia i do następnych wyjazdów.

Teksy i zdjęcia:   Danuta  Rybarczyk

                                                                       Rowy  2020r

Zarząd  O/Okręgowego  PZERiI  w Bydgoszczy zorganizował kolejny wyjazd do D.W. „Kaszubka” w Rowach  22.06 – 02.07.2020r  Na wczasy udała się  36 osobowa grupa seniorów. Jest to ładna rozbudowana miejscowość, blisko do plaży. Mimo  stanu zagrożenia wirusem  COVID -19 , który na początku postawił wszystkich do pionu to jednak po czasie seniorzy chcieli wyjść z domów są złaknieni spotkań. Dlatego też z przyjemnością opuszczają swoje domy i jadą na wczasy, choćby na trochę zmienić  klimat. W trakcie pobytu serwowane posiłki wszystkim smakowały, była integracja na wieczorkach tanecznych jak również na tarasie.  Pogoda dopisała więc uczestnicy wrócili opaleni i zadowoleni z udanego pobytu.
Na zakończenie turnusu podziękowaliśmy  właścicielce – Pani Anecie i pracownikom. Było bardzo miło i sympatycznie, wrażenia pozostaną w pamięci. Na pewno tu jeszcze wrócimy.

                                  Wszystkim uczestnikom  Dziękuję i do  Zobaczenia.Tekst  i  zdjęcia   Danuta  Rybarczyk

                                                           Grecja

         W  dniach 16 – 25.09.2019r, 35-osobowa grupa udała się na autokarową wycieczkę do Grecji.  Organizatorem  podróży  był  PZERiI  oraz Biuro Turystyczne „Żak” z Łasina. Naszym pilotem był Pan Marcin  Szelągiewicz. Profesjonalni  kierowcy Pan Mirek i Marek  zrobili z nami ok. 6000 km.  Serdecznie im za to dziękujemy.
Przejechaliśmy kilka  tysięcy km przez liczne kraje:  Polskę,  Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Serbię, Macedonię  Północną do  Grecji.  Wszystko nas  zachwycało. Pan Marcin – pilot w szczegółach  opowiadał nam, co widzimy za oknami naszego autokaru oraz gdzie znajdujemy się w danej chwili.
          Po przekroczeniu polskiej granicy w  Gazyczkach dalej kontynuowaliśmy podróż mijając następujące miasta  Ostravę,  Brno, Wiedeń.
Wiedeń  zachwycił nas swoim  Wzgórzem  Kahlenberga, gdzie nasz Król  Jan III Sobieski w 1683r,  zatrzymał  inwazję turecką. Ciekawy obiekt, który zobaczyliśmy we Wiedniu , w samym centrum – to spalarnia śmieci jedna z pierwszych w Europie.  Oczywiście  towarzyszył nam  również piękny, modry  Dunaj.  Z Austrii przez  Węgry  udaliśmy się do  Nowego  Sadu w  Serbii na nocleg. 
W trakcie podróży Pan Marcin opowiadał nam o wielkim konflikcie bałkańskim z 1991 –1999, w wyniku którego rozpadła się Jugosławia i powstały nowe państwa.
Nocleg mieliśmy w hotelu o nazwie  Dunav nad rzeką  Dunaj. Serbowie przyjęli nas pyszną kolacją.
Po śniadaniu udaliśmy się w dalszą podróż przez Macedonię Północną  w kierunku  Grecji. Wieczorem przyjechaliśmy do naszego miejsca docelowego, miejscowości   Paralia na Riwierze  Olipijskiej.
       Następnego dnia udaliśmy się na wycieczkę w Masyw Olimpu, na spotkanie z 12 bogami olimpijskimi.  Wjechaliśmy do miasteczka Litochoro, przespacerowaliśmy się wąwozem  Enipeas  w Parku Narodowym Olimpu. Później udaliśmy się na taras widokowy na Olimpie, skąd roztaczał się piękny widok na całą Riwierę  Olimpijską. Na Olimpie jest słupek , który symbolizuje co miesięczną ucztę w Pałacu Zeusa. Każdy z nas wrzucił pieniążek, żeby na tą ucztę zostać zaproszonym. W kolejnym dniu zwiedzaliśmy stolicę  GRECJI -  ATENY.  Zachwycaliśmy się starożytną historią  Aten. Zobaczyliśmy Stadion Olimpijski, zachwycał nas  Akropol  a na nim Partenon – miejsce kultu bogini  Aten. Zobaczyliśmy starą  Agorę (rynek), teatr antyczny, Cerkwię  Katedralną  pw. Zwiastowania Matki  Bożej.  Na koniec zwiedzania  Aten, zobaczyliśmy zmianę warty pod  Parlamentem  Greckim . Żołnierze w tradycyjnych strojach greckich zrobili na nas ogromne wrażenie. W drodze powrotnej z Aten, zatrzymaliśmy się jeszcze w Termopilach.  Obejrzeliśmy pomnik poświęcony Leonidasowi.
W kolejnym  dniu udaliśmy się do  Kalambaki, gdzie zobaczyliśmy jeden z 8 cudów świata.
Klasztory zawieszone na skałach. Nazywane są one Meteorami. Mnisi od średniowiecza, na skałach o wysokości 600 m. wznosili swoje klasztory. My zwiedzaliśmy klasztor  „WielkiegoMeteoru” oraz muzeum w tym klasztorze. Wrażenie, jakie robią „Meteory są bardzo trudne do opisania i opowiedzenia, to trzeba koniecznie zobaczyć.  Po zwiedzaniu jednego z klasztorów (a jest ich 6 w których zamieszkują mnisi), udaliśmy się do pracowni pisania ikon.
Na wstępie zostaliśmy poczęstowani lokalnymi słodyczami, winem i nalewką. Potem Pani z pracowni, pokazywała nam proces  tworzenia (pisania) ikon.

  W następnym dniu zwiedzaliśmy drugie co do wielkości miasto Grecji  - Thessaloniki  stolicę greckiej  Macedonii.  Thessaloniki to miasto braci świętego  Cyryla i Metodego. Tu także św. Paweł  stworzył pierwszą  gminę chrześcijańską.  Zobaczyliśmy Katedrę  Agios  Dimitrios, kościół  Agia  Sofia.  Na nabrzeżu  oglądaliśmy Białą Wieżę  zbudowaną przez Wenecjan  w XV wieku. 
W wolnym czasie  od zwiedzania, opalaliśmy się na pięknej piaszczystej plaży przy naszym  hotelu  Thermaikos  nad Morzem  Egejskim.
W drodze powrotnej do Polski, zobaczyliśmy  stolicę  Serbii -  Belgrad.
          Z pięknymi, niezapomnianymi wrażeniami wróciliśmy do domu.  Było fantastycznie, po prostu  super.
W sposób  szczególny chcemy podziękować  panu  Marcinowi – pilotowi naszej wycieczki, za ogromny zasób wiedzy jaką nam przekazał i za to co nam pokazał oraz jaką nas otoczył  opieką.

      Było miło i sympatycznie.

                    Do zobaczenia na następnej  tak udanej imprezie  Turystycznej. !!!


 

Tekst i zdjęcia    Danuta  Rybarczyk

                                                     Paryskie  Pejzaże i Bruksela

      Na wycieczkę zorganizowaną w dniach 14 – 18 sierpnia 2019r. przez PZERiI, udała się grupa 37 osób. W pierwszym dniu zajechaliśmy do stolicy Belgii – Brukseli, będącej zarazem siedzibą instytucji Unii Europejskiej. Obejrzeliśmy między innymi nowoczesną zabudowę, w której mieści się Parlament Europejski. Następnie przyjechaliśmy pod Pałac Królewski i brukselską starówkę z Grand Place, zabudowaną pięknymi kamienicami, wśród których okazale prezentuje się Hotel de Ville, czyli Miejski Ratusz. Symbolem miasta jest słynna fontanna Manneken Pis. Pełni wrażeń z tego pięknego miasta udaliśmy się na nocleg.
W następnych dniach zwiedzaliśmy Paryż. Przejechaliśmy obok Łuku Triumfalnego, wjechaliśmy na wieżę Eiffla oraz spacerowaliśmy po Polach Marsowych, mostem im. Aleksandra III, przez Grand i Petit Palac oraz przez Pola Elizejskie i Plac Concorde. Następnie pojechaliśmy na Mantmarte – do dzielnicy artystów, Plac du Terte i bazylikę Sacre Coure – symbol paryskiej pobożności. Ponadto przeszliśmy obok słynnego Kabaretu Moulin Rouge – czerwony Młyn, przez Plac Pigale „dzielnicy czerwonych latarni” i dalej na Plac Clichy, gdzie znajdują się najstarsze stacje metra na liniach nr 2 – z 1902 roku i nr 13 – z 1911r.
        Trzeci dzień zaczęliśmy od zwiedzania Wersalu ze słynnym zespołem pałacowym, miejscem rezydencji Królów francuskich od 1682 roku. Pałac Wersalski wraz z kompleksem parkowym jest najwspanialszym dziełem francuskiego baroku. Po przyjeździe do Paryża przeszliśmy wielkimi bulwarami, z których podziwialiśmy Operę, Plac Vendome i pomnik Napoleona. Następnie przyjechaliśmy na cmentarz Pere – Lachaise, gdzie znajdują się groby słynnych ludzi, między innymi grób Fryderyka Chopina. Pod Łukiem Triumfalnym braliśmy udział na uroczystościach zmiany warty, a następnie udaliśmy się na wieczorny rejs po Sekwanie.
W czwartym dniu zwiedzaliśmy muzeum Luwru, ze wspaniałą kolekcją arcydzieł sztuki europejskiej, wśród których znajdują się słynna Mona Lisa, Wenus z Milo, Nike z Samotraki.
Z muzeum udaliśmy się w kierunku wyspy Cite, najstarszej części Paryża z Katedrą Notre Dame, najwspanialszym zabytkiem sztuki sakralnej z XII w., która to w tym roku uległa wielkiemu pożarowi.
Zwiedzanie zakończyliśmy długim spacerem, przejściem obok Ratusza Miejskiego w Centrum Paryża. Pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.

Wszystkich uczestników wycieczki pozdrawiam i dziękuję. Do zobaczenia !!!


ZDJĘCIA DO POBRANIA

 
Wpisany przez Ryszarda Mrozik   

Tekst i zdjęcia : Zdzisław Tylicki

Seniorzy na turnusie w Jarosławcu 

     W dniach od 20 do 30 czerwca 2019r. na turnusie wakacyjnym w uroczym Jarosławcu przebywała 54-osobowa grupa seniorów, reprezentująca PZERiI w Bydgoszczy. Zakwaterowani byliśmy w Holiday Home Spa, w którym zapewniono nam komfortowe warunki. przestronne pokoje, a każdym z nich łazienka, telewizor CD, dostęp do Wi-Fi oraz do Strefy SPA, w której znajduje się między innymi jaccuzi, sauna itd. … Podczas pobytu pogoda nam dopisała, można było więc opalać się i korzystać z uroków pięknej plaży Dubaj.
Miejscowa Pani manager – nasza przewodniczka zaproponowała nam i umożliwiła wycieczkę po Jarosławcu i okolicach, służąc ponadto ciekawym komentarzem, przybliżającym nam zwiedzane miejsca. Dodatkową atrakcją była wycieczka do Ustki, której przybyła w tym roku nowa atrakcja, jaką jest Park spotkań z historią, na terenie którego można było zobaczyć Bunkry Baterii Blűchera, zbudowane w latach 30-tych XX wieku przez ówczesne władze hitlerowskie.
Tradycyjnie, jak to już bywa na turnusach seniorów odbyły się wieczorki taneczne, przede wszystkim wieczorek zapoznawczy, który służy integracji uczestników turnusu. Były więc tańce i wspólne śpiewanie, spotkania przy kawie i przemiła wakacyjna atmosfera, która na długo pozostanie nam w pamięci. Był też bogaty grill na świeżym powietrzu. Pozostaną nam też zawarte znajomości oraz fotografie.

 

Tekst i zdjęcia: Danuta   Rybarczyk

 

Jastrzębia Góra

      Zarząd  O/Okręgowego  PZERiI  zorganizował  pierwszy raz  turnus  Rehabilitacyjno  -  Wypoczynkowy  w Jastrzębiej  Górze  07.07 – 16.07. 2019r. Urokliwie  położona miejscowość, piękna plaża,  klify Kaszubskie  nie przeszkadzały kuracjuszom, było można odpocząć na platformach.  Uczestnicy byli zakwaterowani  w dwóch  Pensjonatach 
„ Dariusz”  i  „Maks”.  Zabiegi  były  przed  południem a po południu wczasowicze  uczestniczyli  w różnych  nadmorsko – leśnych  spacerach i wycieczkach  prowadzonych  przez  Panią  Barbarę Chomicką. W Pensjonacie też było można  odpoczywać na tarasie i toczyć rozmowy z uczestnikami  turnusu. Wycieczki  fakultatywne były do Centralny Ośrodek Sportu w Cetniewie  -  Władysławowa, Rozewia, Karwi,  Pucka  i  Helu. Spacer z Rozewia i przejście do  wąwozu  Lisi Jar oraz nadmorski brzeg dodał nam skrzydeł.
         Na  wieczorku  integracyjnym  właścicielka Pensjonatu Barbara Skotarczak poczęstowała  Nas ciastkiem i lampką wina oraz wystąpili muzycy w Kaszubskich strojach.  Następny wieczorek był super  „JUBILEUSZOWY”   jedna z uczestniczek  turnusu  Pani  Regina  obchodziła  swoje 70- Urodziny.  Były tort i zabawa  nie zapomniana z muzyką na żywo były śpiewy i tańce.  Jadąc na wycieczkę do Pucka w drodze powrotnej  zwiedzaliśmy Parafię  Narodzenia  Najświętszej   Marii  Panny  w Swarzewie  Królowej  Polskiego Morza.  Wycieczka  do Helu była bardzo udana, mieliśmy rejs statkiem w Fokarium  oglądaliśmy karmienie Fok i spacer , a w czasie wolnym każdy robi to co lubi.  Po drodze zatrzymaliśmy się w Jastarni  podziwialiśmy ładne Molo i nie tylko.  Kuracjusze  byli bardzo zadowoleni  z zabiegów i smacznych posiłków . Klimat  Kaszubski  bardzo nam służył.

         Warto powtórzyć  wyjazd w przyszłym roku ale na 14 dni  wiąże się to z zabiegami  które korzystnie  wpływają na nasze zdrowie.
Dziękuję całej grupie za miło spędzony czas, życząc dużo zdrowia i zadowolenia.

                                                                                                                Do zobaczenia  !!!

ZDJĘCIA DO POBRANIA

 

Tekst : Maria Żurawska
Zdjęcia : Weronika Kulawik - właściciel Ośrodka „Neptun”

 

Na turnusie we Władysławowie.

      W dniach od 27 czerwca do 7 lipca br. 50-osobowa grupa seniorów uczestniczyła w zorganizowanym przez Okręgowy Zarząd PZERiI w Bydgoszczy, na turnusie wypoczynkowym w Pensjonacie „Neptun” w nadmorskim kurorcie Władysławowo.
Na inaugurację turnusu przygotowano wieczorek zapoznawczy, który pozwolił na zawarcie bliższych znajomości i integrację uczestników. A więc były śpiewy, tańce i bardzo sympatyczna atmosfera.
W kolejnych dniach mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wycieczkach. Zwiedziliśmy z przewodnikiem Hel, odwiedzając także Jastarnię oraz Juratę. Odbyliśmy również rejs statkiem po Bałtyku. Pomimo padającego deszczu uczestnicy byli bardzo zadowoleni, wszystkim humory dopisywały. Zwiedziliśmy między innymi Muzeum Rybołówstwa Morskiego na Helu i tamtejsze Fokarium. Niektórzy wykorzystali też okazję na odwiedzenie miejscowych punktów gastronomicznych serwujących smażoną rybkę i nie tylko rybkę. Planowane w programie turnusu ognisko niestety zostało odwołane z uwagi na niepogodę, jednak impreza i tak odbyła się w stołówce Ośrodka, podczas której podano nam pieczone kiełbaski prosto z piekarnika. Konsumowano je przy muzyce z płyt kompaktowych  i znów były tańce i śpiewy.
Uczestnicy wypoczynku we Władysławowie bardzo sobie chwalili pobyt w Pensjonacie „Neptun” oraz serwowane tam bardzo smaczne posiłki. Apetyty wszystkim dopisywały, a atmosfera panująca w grupie była doskonała, czego przejawem było zadeklarowanie uczestników wyjazdu do powrotu do Władysławowa za rok. Dowodem zadowolenia są załączone fotografie.

                  

Tekst i zdjęcia Ryszard Mrozik

Wypoczynek w Mrzeżynie 04.-14.06.2019r.

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy zorganizował kolejny zbiorowy wyjazd na wczasy. 50 osobowa grupa seniorów wypoczywała w nadmorskiej miejscowości Mrzeżyno w „pensjonacie pastelowy”. Leżący u ujścia Regi port w Mrzeżynie był oknem na świat dwóch stowarzyszonych w Hanzie miast - Trzebiatowa i Gryfic. Z czasem stał się tak niebezpieczną konkurencją dla pobliskiego Kołobrzegu, że jego mieszkańcy zablokowali w połowie XV w. ujście Regi, topiąc statki załadowane kamieniami.  Pensjonatem kierował sympatyczny p.Janek wraz z panią Kariną. Pogoda dopisała. Posiłki i zakwaterowanie b. dobre. Pobyt urozmaicony był atrakcjami, jak: zwiedzaniem „ciuchcią” portu morskiego będącego jedną z baz rybackich, wieczorkiem zapoznawczym gdzie wszyscy dobrze bawili się jeszcze bardziej zintegrował wczasowiczów. Spotkanie przy grillu sprzyjało zacieśnianiu znajomości. Większość wczasowiczów wróciła ze wspaniałą opalenizną. Grupa była bardzo zgrana i zadowolona z wypoczynku. Na zakończenie personelowi wręczono kosz z drobnymi upominkami.ZDJĘCIA DO POBRANIA

 

 

Więcej…
 

 

Mrzeżyno Piramida 18-27.04.2019 r.

50-osobowa grupa seniorów PZERiI z Bydgoszczy święta wielkanocne spędziła w O.W. Medical Spa w  Mrzeżynie.Tekst: Renata Kopliner, zdjęcia  Danuta Rybarczyk

Wycieczka do Chorwacji

           W dniach 22 -29.09.2018 r  44 osobowa grupa udała się na autokarową wycieczkę do Chorwacji.
Organizatorem było Biuro Podróży Smile Travel z Gniezna .Naszym opiekunem i pilotem był bardzo sympatyczny Pan Bartosz Urbański.  Profesjonalni Kierowcy szczęśliwie zrobili z nami ok 5 tys. km. Serdecznie im za to dziękujemy. Przejechaliśmy kilka tys. km przez przepiękny kraj. Widoki  zapierały dech w piersiach-góry, błękit nieba i taki sam kolor wody, wspaniałe drogi autostrady i tunele. Wszystko nas zachwycało. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od
BRATYSŁAWY 
-stolicy Słowacji, z której za 1Euro kursują autobusy do Wiednia!
Bratysława to piękne, położone nad Dunajem duże miasto, Zwiedzaliśmy Starówkę z wąskimi uroczymi uliczkami, ratuszem, zamkiem , siedzibą parlamentu. Pogłaskaliśmy hełm wynurzającego się z włazu kanalarza (na szczęście). Kolejna postać rzeźba eleganckiego pana zapraszała nas do kawiarni w której skosztowaliśmy słynne kasztanowe gniazda czy pyszne? Rzecz gustu. Z Bratysławy jechaliśmy na nocleg do Siofoku nad Balatonem a stamtąd po śniadaniu wyruszyliśmy do Chorwacji. Po drodze podziwialiśmy piękne widoki Gór Dynarskich. Zatrzymaliśmy się w pięknej miejscowości
SZYBENIK
jest to historyczne miasto wpisane na listę UNESCO, położone nad ujściem rzeki Krka do Adriatyku. Zwiedziliśmy Katedrę Św. Jakuba zbudowaną z samego kamienia. Dzięki dużym różnicom poziomów -same schody- uliczki Starówki są niezwykle urokliwe i romantyczne. Chodziliśmy po b. śliskich jakby wyszlifowanych kamieniach. Pożegnaliśmy Szybenik i udaliśmy się do naszej miejscowości docelowej
OMISZ (OMIŚ)
Jest to małe portowe miasteczko, leży nad Adriatykiem u ujścia rzeki Cetiry. Piękne romantyczne uliczki zachęcały do spaceru także wieczorem. Ciepłe morze,  kąpaliśmy się i opalaliśmy, ale mieliśmy na to tylko jeden dzień. Kolejną atrakcją na naszej trasie była
PERŁA ADRIATYKU -  DUBROWNIK
niegdyś ośrodek handlu dziś głównie turystyki. Duży port, wąskie romantyczne uliczki, niezliczone schody i wszechogarniający kamień. STRADON tak nazywa się jedna z najbardziej niezwykłych ulic świata- główna i niepowtarzalna ulica Dubrownika. O tym mieście i jego historii nie sposób napisać w kilku zdaniach. Stamtąd wyruszamy do BOŚNI i HERCEGOWNY MEDJUGORIE I MOSTAR. Po drodze dopada nas burza z piorunami i wichurą Bora różnica temp.20 st. C. Do Medjugorie docieramy na kolację  b. wykwintną a hotel super! Wieczorem udaliśmy się z małą grupką na spacer, celem był kościół niestety zamknięty! Ale wzdłuż szerokiej głównej ulicy wszystkie możliwe kramy i butiki pootwierane na oścież.- komercja, komercja! Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem i wycieczka na GÓRĘ  OBJAWIEŃ - miejsca kultu religijnego. Kościół wstrzymuje się przed wydaniem oficjalnego stanowiska ale zezwala na „prywatne pielgrzymki”  Przeszliśmy Górę Objawień bez większych przygód. Kto chciał zaopatrzył się we wszelkiego rodzaju dewocjonalia. Kramy są usytuowane u samego podnóża  Góry i wzdłuż całej uliczki prowadzącej do parkingu znowu komercja, komercja,,,,! 
MOSTAR
miasto nad rzeką Neretwą nieformalna stolica Hercegowiny. Domy z wybitymi szybami i śladami po kulach przypominają o traumie wojny. Powojenne Państwo zamieszkują  Chorwaci Serbowie i Bośniacy. Miasto meczetów, kościołów i synagog. Odwiedziliśmy jeden meczet Pani przewodnik ciekawie opowiadała o tym miejscu, w którym wielu z nas było po raz pierwszy. Spacerem przeszliśmy na Stary Most o łukowatej konstrukcji. Ten kamienny Most jest najważniejszym symbolem Hercegowiny. Schodząc z Mostu wchodzimy na uliczkę pełną budek i kramów wrażenie jak na wschodnim suku. Niektórzy zrobili zakupy inni się posilili i wróciliśmy do Omiszu. Po śniadaniu ruszyliśmy do  Splitu a potem do Trogiru
SPLIT
– drugie co do wielkości miasto Chorwacji -port promowy. Zwiedzaliśmy pozostałość po Pałacu Dioklecjana z przełomu III i IV. Jedyny antyczny pałac na świecie zamieszkany do dziś. Wpisany na listę UNESCO w jego obrębie ok 40 tys m kw. znajduje się ok 220 budynków mieszkalnych. Przed Złotą Bramą stoi pomnik Biskupa – obrońcy języka i pisma słowiańskiego, obowiązkowo należy dotknąć dużego palca jego stopy- daje to nadzieję na powrót i szczęście. Jak wszędzie w pobliżu mnóstwo kramów z pamiątkami ,owocami, warzywami i lokalnymi przetworami.
TROGIR
miasto portowe połączone pontonowym mostem z wyspą Ciovo. Założone w III w p.n.e. piękna Starówka na liście UNESCO. Promenada zachwyca palmami ,błękitem wody i nieba..Wróciliśmy do Omiszu i następnego dnia pojechaliśmy do bajkowego miejsca to
Park NarodowyKRKA
– niedaleko Szybernika , założony w 1985 r w środkowym dolnym biegu rzeki Krka. Na terenie Parku rzeka tworzy liczne wodospady, kaskady i bystrzyny. Zapierające dech w piersiach widoki i kręte ścieżki otoczone bujną zieloną roślinnością. Można zażyć kąpieli pod największym wodospadem, z tej frajdy nie skorzystaliśmy z braku czasu. Trzeba tam wrócić! I to już droga powrotna ,najpierw do Omisza, tam kolacja i wieczorek z piosenkami biesiadnymi podziękowanie dla Panów kierowców i Pana pilota ,a rano do autokaru i wieczorem kolacja w Siofoku. - obfita i pyszna! Po śniadaniu dalej w drogę, a po drodze ostatnie miasto do zwiedzenia
OŁOMUNIEC
- stolica Moraw ,czeskie miasto pałaców świątyń ,barokowych fontann i studentów. Piękna Kolumna Św. Trójcy jest najwyższą rzeźbą w Czechach. Piękne kościoły piękny rynek cisza i spokój. Wracamy do Polski!! Należy podkreślić niezwykle miły klimat naszej wyprawy. Grupa była bardzo zdyscyplinowana, towarzystwo sympatyczne. Gorąco polecamy wycieczki organizowane przez nasz Związek. Serdeczne podziękowanie dla Biura Smile Travel. Czekamy na więcej.  Do zobaczenia !!!  

Tekst Jan Szopiński zdjęcia Ryszard Mrozik

Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy wspólnie z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy zorganizował „Dzień Seniora”. Wszystko po to aby osoby przeżywające jesień życia mogły otrzymać kompleksowy pakiet informacji w jednym miejscu z różnych instytucji i by seniorzy wyszli z domów i nie czuli się samotni.
Impreza pod hasłem „Wyjdź z domu” odbyła się w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Przygotowano stanowiska z poradnictwem z zakresu świadczeń przysługujących seniorom, wykłady i prelekcje o tematyce bliskiej osobom starszym, punkty konsultacyjne i medyczne oraz piękne występy artystyczne. Seniorzy mogli m.in., zasięgnąć porad ZUS w sprawach świadczeń, emerytalno-rentowych. Była też okazja, aby dowiedzieć się więcej na temat Bydgoskiej Karty Seniora 60+ i „Koperty życia”. Seniorzy tłumnie przybyli na spotkanie W znakomity nastrój wprowadził wszystkich zespół seniorów „Krople Waleriana”, który przeniósł publiczność w lata 20. i 30. Oblegane było stoisko, gdzie można było bezpłatnie zmierzyć ciśnienie, sprawdzić masę ciała, masę kostną, czy procent tkanki tłuszczowej.
Szczególne gratulacje dla jednego z głównych organizatorów Zdzisław Tylicki Prezesa ZO PZERiI, który tego dnia obchodził urodziny i wszyscy!!!uczestnicy odśpiewali Mu tradycyjne 100 lat!!

Miałem również przyjemność zaprezentowania informacji o działaniach samorządu Bydgoszczy na rzecz seniorów.
Dziękuję wszystkim za spotkanie!!!

ZDJĘCIA DO POBRANIA

F I L M I K

 

Tekst i zdjęcia Agnieszka Pawlikowska
Willa ANNA – Ustronie Morskie 20.08-05.09.2018r.

Zarząd Okręgowy PZERiI w Bydgoszczy od kilku lat organizuje wyjazdy dla członków w okresie letnim. Tak też było i w tym roku. Pierwszy turnus z A. Pawlikowską, a drugi z G. Rewers. Pogoda dopisała, a życie tętniło w pełni. Każdy z uczestników wybrał to na co miał ochotę. Można było pójść na plażę i pomaszerować brzegiem morza lub opalać się. Mimo, że wody Bałtyku niemal dotykały „kolan” część uczestników znalazło wypoczynek na dolnym tarasie czytając, pijąc kawę i tocząc rozmowy. Bałtyk był w miarę ciepły, a swym szumem fale kołysały do snu. Była też zabawa, tańce, śpiewy, a pan Stefan K. wykazał się talentem wokalnym. Pan Robert – właściciel pensjonatu zorganizował kilka wyjazdów po okolicy. No i te piękne zachody słońca, a nawet chmury na niebie były urocze wieczorem. Myślę, że niejeden z uczestników będzie chętny powrócić wraz ze mną w ten piękny zakątek.


Tekst i zdjęcia   Danuta  Rybarczyk

                          Zielonogórskie   Winobranie

      Na 2 dniową  wycieczkę pojechaliśmy w dniach 08 – 09.09.2018r z grupą 30 osobową do Zielonej Góry na Winobranie. Po drodze zatrzymaliśmy się w Wolsztynie i zwiedzaliśmy  w zabytkowej Parowozowni -  dawne parowozy. W Zielonej Górze byliśmy w Palmiarni , Wzgórze Winne, Konkatedra, Stary Rynek z Ratuszem i Muzeum Ziemi Lubuskiej.  Na Starówce był jarmark winny, prezentacje i koncerty. Na obiadokolację i nocleg pojechaliśmy do Hotelu  ComfortExpress ** w Świebodzinie. Po drodze oglądaliśmy 36 m wys. Figurę  Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Rano po śniadaniu pojechaliśmy w dalsza drogę do Winnicy Miłosza w Zatorze. Właściciel  winnicy omówił technikę uprawy winorośli i winifikacji. Była degustacja 4 win i omawianie smaków.  Następnie było zwiedzanie Muzeum Etnograficznego architektury wiejskiej - 60 zabytkowych obiektów w Ochli. Potem udaliśmy się do Restauracji  na obiad w Zielonej Górze. Została nam tylko droga powrotna do domu.
            Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z wycieczki.
                                                     Dziękujemy Pilotowi  za opiekę i miło spędzony czas.


Tekst i zdjęcia   Danuta  Rybarczyk

                                  Jarosławiec   II  turnus

              Do Jarosławca na wczasy pojechała grupa 38 osób w terminie 25.08 – 03.09.2018r zakwaterowani byli przy ul. Morskiej 4–6 w Holiday Home SPA. Cóż powiedzieć  po prostu trzeba tam pojechać. Podziwiać  można wszystko w około, było tam naprawdę bardzo wesoło. Miła atmosfera i obsługa tylko  droga do morza trochę długa. Kucharz smacznie gotował na naszym turnusie wszystko bardzo smakowało aż brzuszki powypychało. Towarzystwa miłych ludzi też nie brakowało i dobrej muzyki nie było mało.  W Kawiarence przy hotelu czas mile upływał. 
     Grupa  tez pojechała na wycieczkę do Doliny Charlotty i Ustki. Podziwialiśmy  piękne  ZOO, Krainę bajek a w Fokarium  cudowne całuśne Foki. Ustka też  jest piękną nadmorską miejscowością  warto tam być.  Wycieczka była bardzo udana  chociaż na chwilę spotkał nas deszcz.  W Holiday Home grupa korzystała  ze strefy SPA najbardziej  oblegane było Jacuzzi, Sauna fińska, Łaźnia Parowa i Rzymska już niej.  Mieliśmy też grilla w trakcie grillowania uczestnicy wystąpili w teatrzyku zabawiając innych. Integracja była wspaniała  wspólny  śpiew przy grillu długo rozbrzmiewał. Wróciliśmy do swoich domów  zadowoleni. 
Do zobaczenia  za rok bo wrócimy tam.
      Dziękuję  całej grupie  za miło spędzony czas.

Zdjęcia do pobrania

 


Tekst i zdjęcia: Grażyna Szybowicz, Sylwia Szybowicz

STOLICE NADDUNAJSKIE: Wiedeń, Budapeszt, BratysławaHotel *** Krystal, Hodonin, 12.07 – 15.07.2018 r.

Wspomnienia z bardzo ciekawej i przepięknej widokowo wycieczki, która odbyła się w dniach 12 – 15 lipca 2018 r. rozpoczynają się od przyjazdu wygodnym, klimatyzowanym autokarem na Morawski Kras, gdzie zwiedziliśmy jaskinię Punvia z przepaścią Macocha. Jaskinia wypełniona jest niesamowitymi formami skalnymi. Przepływa przez nią podziemna rzeka, po której płynęliśmy łódką. Widoki zapierały dech w piersiach. Należało uważać na głowy, momentami pochylić się, gdyż koryto rzeki było kręte, tunele wąskie, a łódź prowadzona żwawo przez miłego przewodnika. Serdecznie polecamy!
Każdy dzień kończył się w Czechach, w miejscowości Hodonin, gdzie mieliśmy noclegi oraz posiłki w 3* Hotelu Krystal.
Przemiły kierowca autokaru zawiózł nas kolejno do naddunajskich stolic: Wiednia, Budapesztu i Bratysławy, gdzie czekały na nas autokarowe objazdy miast, spacery urokliwymi wąskimi uliczkami, piękne parki i dziedzińce, bazyliki i katedry, klimatyczne sklepiki. Gratką wyjazdu był rejs po Dunaju w Budapeszcie, podczas którego relaksowaliśmy się przy muzyce oraz cieszyliśmy oczy pięknem rzeki oraz architektury miasta. Historię miast przybliżył nam pilot i opiekun wycieczki Pan Krzysztof.
W każdym z miast można było nabyć piękne pamiątki, zrobić fantastyczne zdjęcia oraz skosztować miejscowych specjałów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które zobrazują Państwu piękno wycieczki.

 POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 


Tekst:     Danuta Rybarczyk
Zdjęcia:  Zdzisław  Tylicki

                                                   Jarosławiec

              W tym roku pierwszy raz do Jarosławca na zorganizowane przez Z.O. PZERiI pojechała grupa 58 osób w dniach 20 – 29.06.2018r na wczasy, zakwaterowani byli w 4-gwiazdkowym Hotelu Holiday Home Spa. Jest to nowy Hotel 2 rok czynny, pokoje komfortowe i wyżywienie super – szwedzki stół.
             Wieczorki taneczne na miejscu codziennie z muzyką na żywo, oby tylko byli chętni się bawić. Do dyspozycji była siłownia zewnętrzna, salka fitness. W strefie SPA prawdziwego odprężenia i głębokiego relaksu, każdy skorzystał z masażu, Jacuzzi, do dyspozycji też była Sauna fińska, Łaźnia parowa, Kabina lodowa, Prysznic wrażeń, Wiadro bosmana i Rzymska łaźnia.
Grupa pojechała na wycieczkę do Doliny Charlotty k/Ustki zwiedzanie ZOO odbywało się przejażdżką 2 stateczkami - było co oglądać i podziwiać urocze miejsce.
W Jarosławcu jest największa sztuczna plaża w Europie. Na plaży można spotkać kolorowe kutry rybackie i znaleźć złociste bursztyny. Jest zjeżdżalnia Wodna Gigant, i AOUAPARK  Panorama Morska.  Jest to największy i najnowocześniejszy w kraju kompleks basenów rekreacyjnych zewnętrznych ze stali nierdzewnej. Woda jest podgrzewana od maja do września. Wielką uwagę zwraca basen ze sztuczną falą i licznymi gejzerami, jak również basen z rwącą rzeką  lub wielofunkcyjny. Jarosławiec posiada Latarnię Morską w samym centrum, z balkonu o wysokości 33 metrów rozciąga się widok na morze i dwa duże przybrzeżne jeziora. Można zwiedzić Muzeum Bursztynu i Krainę Motyli.
Było miło i sympatycznie, dziękuję całej grupie za wspólnie spędzony czas.

                                                                                        Do zobaczenia !!!

Więcej zdjęć
Tekst Maria Żurawska zdjęcia Janusz Cieliński

Władysławowo 30.06-10.07.2018r.

      W dniach 30.06-10,07.2018 odbyły się wczasy w m. Władysławowo zorganizowane przez Zarząd Okręgowy PZERiI w Bydgoszczy.  Z wypoczynku skorzystało 50 osób. Pogoda dopisała. Uczestnicy byli zadowoleni z warunków socjalnych, jak i z wyżywienia. Apetyty wszystkim dopisywały i humory również. Dużym zainteresowaniem cieszył się wieczorek zapoznawczy z muzyką i tańcami, także odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz śpiewaniem piosenek harcerskich i biesiadnych. Zorganizowany był wyjazd do m. Hel, część uczestników wybrała się do Muzeum Rybołówstwa , pozostali zwiedzali miejscowość, port rybacki, Fokarium. Grupa wczasowiczów odbyła rejs statkiem „Pirackim” po pełnym morzu. Kończąc całą wędrówkę kawą z ciastkami, lodami oraz pyszną smażoną rybą.
Wczasy zakończono w bardzo dobrych humorach, zapewniająco powrocie w 2019 roku.
Zdjęcia i tekst:  Danuta Rybarczyk

 Mrzeżyno Pastelowy

         W dniach  22.06 – 02.07.2018r  na wczasy zorganizowane przez Zarząd Okręgowy PZERiI już kolejny raz grupa seniorów 51 osób pojechała do Mrzeżyna Pensjonatu „Pastelowy”.  Jest to miejscowość wypoczynkowa nad morzem w gminie Trzebiatów z ładną plażą. W trakcie naszego pobytu było Uroczyste otwarcie nowej Promenady, jest gdzie spacerować i odpoczywać.
       Jak co roku tradycyjnie był wieczorek integracyjny i wspólne grillowanie z tańcami. Uczestnicy mogli skorzystać z wycieczek fakultatywnych do Ogrodów Hurtulus w Dobrzycy k. Koszalina, Szczecina  itp. Na koniec turnus podziękowaliśmy właścicielowi panu Mirkowi i pracownikom kuchni oraz kelnerce, drobnymi upominkami od uczestników pobytu.
          Dziękuję całej grupie za miło i sympatycznie spędzony czas.  Do zobaczenia !!!

Pozostałe zdjęcia

Tekst i zdjęcia Krystyna Suszczyńska
ROWY 2018                                                                                                                                           

     Po raz pierwszy w tym w  roku w okresie od 20.06. 18 r do 30.06.18  grupa 51 osób – członków PZERiI z Bydgoszczy  wypoczywała na wczasach w Rowach  w pensjonacie „ Kaszubka” przy ul. Słonecznej 9. Pogoda była super – taka dla emerytów. W tym czasie wczasowicze plażowali bo do morza było blisko, bardzo dużo spacerowali o różnych porach a niektórzy odważniejsi zażywali kąpieli morskich. Humory wszystkim dopisywały i atmosfera była wspaniała. W czasie pobytu oprócz wycieczek po okolicy jednego dnia odbyła się wycieczka do Ustki gdzie zwiedzaliśmy „ Muzeum Chleba” w którym mogliśmy zobaczyć urządzenia do wyrobu chleba z dawnych lat .Wracaliśmy w świetnych humorach i ze śpiewem na ustach.   Humor dopisywał nam również w trakcie wieczorków z muzyką a emeryci pokazali co potrafią podczas tańców i jak potrafią się bawić razem z personelem pensjonatu. Dodatkowo gospodarze  zaprosili nas na wspaniałe ognisko z pieczeniem kiełbasek i piwkiem. Śpiewane piosenki i opowiadane kawały wprowadziły wesołą i niezapomnianą atmosferę. Czas bardzo szybko upływał i z żalem trzeba było się pakować i wracać do Bydgoszczy, ale wiemy na pewno że warto tam jechać ( ze względu na warunki i pyszne jedzenie ) i wrócimy  tam w przyszłym roku. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę, humor i spędzony razem czas. Dzięki Wam ja również miałam wspaniałe wczasy. 
DZIĘKUJĘ  BARDZO ZA WSPÓLNY POBYT !!!!!!!  Do zobaczenia na następnych wyjazdach.

Pozostałe zdjęciaTekst i zdjęcia Ryszard Mrozik

Mrzeżyno Piramida 16-30.06.2018 r.

      50-osobowa grupa seniorów PZERiI z Bydgoszczy wypoczywała w  Mrzeżynie, w ośrodku wypoczynkowo-rekreacyjnym SUS Travel. Mrzeżyno to przepiękna nadmorska miejscowość wypoczynkowa położona ok. 20 km od Kołobrzegu, u ujścia rzeki Regi do Bałtyku. Pobyt rozpoczął się od wizyty u lekarza, który zapisał każdemu uczestnikowi zabiegi rehabilitacyjne.
      Od rana do późnego wieczora kierownik ośrodka Krzysztof Kubacki wraz podległymi mu pracownikami  opiekowali się naszą grupą. Natomiast przewodnik z ośrodka w sposób niezwykle interesujący oprowadzał chętnych po różnych miejscowościach. Można było korzystać z wycieczek do: Poczdamu, Berlina, Świnoujścia, Międzywodzia,  Kołobrzegu, Świnoujścia, Trzebiatowa oraz pasieki w Dybowie. Dużym powodzeniem cieszył się koncert ballad słowiańskich, jak i biesiada z muzyką przy ognisku. Szef kuchni przez cały okres pobytu serwował doskonałe potrawy: śniadania i kolacje w formie szwedzkiego stołu. Seniorzy aktywnie korzystali  z proponowanych form rekreacji i wypoczynku, m.in. z wycieczek rowerowych, spacerów z kijkami - nordic walking. Rozegrany został turniej w bule, gdzie nasze panie pokonały panów.

Czternaście dni pobytu upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Nastroje na chwilę zepsuła bardzo słaba gra Biało-Czerwonych na mundialu. Do zobaczenia za rok.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Tekst: C. Wypijewska zdjęcia L. Szarafiński                                      

Wyjazd do Szczecina 05.06.- 06.06.2018

                Jest piękny poranek 05 czerwca 2018r, Seniorzy z PZERiI w Bydgoszczy ruszają na zorganizowaną  przez biuro Floryn  Tour wycieczkę w kierunku Miasta Książąt Pomorskich. W drodze do Szczecina odwiedzamy Stargard. Tam czeka na nas pilot-przewodnik, razem zwiedzamy Stare Miasto i ruszamy w dalszą drogę do Szczecina. Szczęśliwie docieramy do Szczecina, zwiedzamy  Szczecin Urząd Miejski i spacerujemy po Wałach Chrobrego. Po pysznym obiedzie ruszamy na miejsce noclegu. Jesteśmy nad Zalewem szczecińskim w Trzebieży. Po wieczorku integracyjnym, piękna pogoda zachęca do spaceru. Widok Zalewu, zachodzącego słońca, zapachu wody i wiatru na długo zostanie nam w pamięci. Następny dzień naszego wędrowania to powrót do Szczecina i zwiedzanie Zamku

Książąt Pomorskich, następnie rejs statkiem po Międzyodrzu, oglądamy Szczecin od strony wody.  Czas nam szybko mija, musimy wracać do Bydgoszczy, jest nam żal rozstawać się z pięknymi ulicami i parkami Szczecina. Przeżyliśmy wspólnie dwa miłe dni, dziękuję wszystkim uczestnikom za wspaniałą rodzinną atmosferę, dziękujemy panu Robertowi za mistrzowskie i bezpieczne wędrowanie z nami, dziękujemy panu Wiesławowi za przekazanie wiedzy o Szczecinie. Dziękuję i do zobaczenia na następnych wspólnych wyjazdach.

 


Leopold Szfrański

   Wielkanocny wypoczynek członków PZERiI w Mrzeżynie 2018r.


                            

Więcej zdjęć


Tekst Cyryla Wypijewska
zdjęcia Ryszard Złotowski        

Zakopane 8-12 sierpnia 2017r.  

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy zorganizował wyjazd do Zakopanego. 08 sierpnia 2017r. o godz. 4 rano, 47 osób ruszyło autokarem w kierunku  gór. Po drodze odwiedziliśmy Wadowice, zwiedziliśmy Bazylikę, Muzeum Jana Pawła II i posmakowaliśmy słynnych kremówek. Pięknym szlakiem ruszyliśmy dalej. Wieczorem powitaliśmy Giewont, nasz dom w Zakopanem, pyszne jedzenie, cudowna pogoda i widoki to smak pierwszej nocy w górach, następne słoneczne dni mijały nam na zwiedzaniu: Doliny Stężyskiej, wieczorem lecznicze termy w Słowacji. Zakopane zwiedzaliśmy z naszym sympatycznym przewodnikiem Jędrusiem, po południu znowu relaksik na termach, następnie wieczorek z góralami. Dni mijały bardzo szybko…już jest czwarty dzień i odwiedzamy Wawel w Krakowie, Bazylikę. Upał jaki nam towarzyszył zapamiętamy wszyscy, ale dzielnie dotarliśmy do hotelu. Wieczorem spacer po Rynku Mariackim. Ostatni nasz wspólny dzień to Łagiewniki i Częstochowa. No i powrót do Bydgoszczy. Przeżyliśmy razem pięć dni w atmosferze  życzliwości, radości, sympatycznie było razem zwiedzać a żal się rozstawać. Dobrze byłoby za rok znowu się spotkać aby przeżyć przygodę w górach.
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI 
Wpisany przez Ryszard Mrozik   

 

 Zdjęcia: Zdzisław Tylicki 

Ustronie Morskie I turnus 22-30.08.2017r.

   Kolejny rok i kolejny wyjazd do pięknego  Ustronia Morskiego, nad naszym morzem. Chętnych do tej wyprawy nie brakowało, był komplet uczestników. Mam nadzieję, że wspomnienia będą sympatyczne. Wspólny pobyt służy integracji, porozmawianiu i zabawie. Wszak dwukrotne tańce, posiłki oraz spotkania na tarasie, spacery na pewno temu sprzyjały. Wyjazd do tej wspaniałej miejscowości podobał się wszystkim uczestnikom. Przewodniczący Związku Emerytów też uczestniczył w pierwszym turnusie. Widok morza i zachodzącego słońca długo będzie tkwił w pamięci. Mam nadzieję, że szybko czas upłynie i spotkamy się następnego lata.
Żegnaj  Bałtyku !

 


ZDJĘCIA DO POBRANIA

 Tekst  i  zdjęcia:   Danuta  Rybarczyk

            Ustronie Morskie II turnus 30.08 – 07.09.2017r.

Zarząd  Okręgowy PZERiI już kolejny raz zorganizował wczasy w Ustroniu Morskim  w dniach 30.08 – 07.09.2017r wyjechała gr. 39 os. do Villi  Anna. Villa  ma piękne położenie na brzegu morza. Odpoczywając  na tarasie, balkonie  wpatrujemy się  w fale  morskie i wdychamy jod. Nasi członkowie są  takim widokiem zachwyceni.Mieliśmy pecha co do pogody było chłodno i deszczowo. Ciepłych  letnich  dni  mieliśmy zaledwie dwa. W trakcie pobytu pojechaliśmy kolejką gdzie  rzeka Czerwona uchodzi  do Morza  Bałtyckiego.  Mieliśmy okazję uczestniczyć  w  Gminnych  Dożynkach  w Ustroniu  Morskim.  Chętni  wieczorami  mogli  podejść  do Ośrodka  Rehabilitacyjno Wypoczynkowego „Zagłębie”  na Recital  K. Krawczyka czy Ballady Leona. Były też  tam dwa wieczorki  taneczne tz. Zaślubiny i pożegnanie uczestników. Kucharz  Bartek  smacznie gotował na  naszym  turnusie  wszystkim  bardzo  smakowało.   Ostatni  wieczór  spędziliśmy  sympatycznie przy  torcie  i lodach,  muzyka  była  mechaniczna.  W przerwie  opowiadaliśmy  kawały -  na wesoło. Na zakończenie turnusu w podziękowaniu  personel  otrzymał  drobne  upominki. 
Mimo nie pogody wróciliśmy bardzo zadowoleni i uśmiechnięciDo  zobaczenia za rok na innych wyjazdach.  Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna za mile spędzony razem czas. 

 ZDJĘCIA DO POBRANIA

 

Tekst .: Agnieszka Pawlikowska, zdjęcia Leopold Szarafiński

Truskawiec – Ukraina

Sanatorium Szachtar – wspomnienia 23.07. - 4.08.2017r.

 W tym roku poraz pierwszy zorganizował PZERiI w Bydgoszczy wyjazd na turnus leczniczy w te strony. Rezydentem była p. Elżbieta Trojniak z biura Gold Tur Rutkowski. Uczestnicy tego wypadu to członkowie z Bydgoszczy i Chojnic. Program był bogaty m.in. w dwukrotne zwiedzanie Truskawca (jeden raz nocą), wieczór ukraiński i pożegnalny, wycieczka do pięknego Lwowa i Drohiczyna, zwiedzanie starego cmentarza polsko – ukraińskiego, występy śpiewaczek, wieczorki taneczne. To dla ducha. Wachlarz programu leczniczego też wydaje mi się był duży. Przeciętnie 5 – 6 zabiegów dziennie, możność pływania w basenie oprócz gimnastyki. Niektóre zabiegi są nieosiągalne u nas (w Polsce) np.: prysznic cyrkularny, a przede wszystkim opieka lekarska i konsultacje lekarskie od ręki oraz badania. Kto chciał  z uczestników to mógł za zgodą lekarz za nieduże pieniądze wykupić dodatkowe zabiegi i inne usługi np.: leczenie zębów, wykonanie okularów. Sanatorium położone jest w pięknym ogrodzie, jedzenie urozmaicone i do wyboru. Myślę, że w przyszłym roku będzie powtórka wyjazdu i to z p.Elą Trojniak, która naprawdę otoczyła nas „matczyną” opieką. Każdy z uczestników otrzymał podziękowanie za uczestnictwo w turnusie w postaci dyplomu. 

 POZOSTAŁE ZDJĘCIA DO POBRANIA

Tekst Maria Żurowska
Zdjęcia E i J. Szatkowscy

WŁADYSŁAWOWO "Neptun" 27.06-07.07.2017r.

Prezentujemy kilka zdjęć z pobytu grupy wczasowiczów we Władysławowie w „Neptunie” w dniach 27.06 do 07.07.2017r. z Z.O. PZERiI w Bydgoszczy. Wczasowicze zwiedzili Hel, Juratę i Jastarnię. W miłej atmosferze odbyło się dla wszystkich uczestników ognisko z pieczeniem kiełbasek. Były również skecze, tańce, wśród uczestników można było zauważyć zgodę i zgranie. Dziękujemy wszystkim wczasowiczom za miły i przyjemny pobyt. Do zobaczenia za rok w Władysławowie.


ZDJĘCIA DO POBRANIA

 
Wpisany przez Ryszarda Mrozik   

Zdjęcia i tekst   Danuta  Rybarczyk

Wczasy  w Mrzeżynie  „Piramida”   17.06 – 01.07.2017r.  (14 dni)

Na zorganizowane wczasy przez Związek Okręgowy pojechała  już kolejny raz  grupa  47 osób  członków PZERiI  do Mrzeżyna.  Zakwaterowani  byli w Ośrodku Wczasowo-Rehabilitacyjnym  „Piramida”  350 m od morza.  Ośrodek  ma zaplecze rehabilitacyjne, dysponuje salą do gry w tenisa stołowego i bilard. Jest też boisko do koszykówki i siatkówki, sala gimnastyczna a także  zewnętrzna  siłownia  oraz piękny basen.  Wieczorki  taneczne, ognisko i wycieczki  autokarowe umilają  czas.  Śniadania i kolacje podawane są  w formie  bufetu, obiad  serwowany.  Można  się relaksować  w SPA  korzystając  z sauny  fińskiej,  kabiny  Infrared  oraz jacuzzi.  Pełen relaks pozwala wczasowiczom wspaniale wypocząć.
Dni aktywnego wypoczynku upłynęły w zawrotnym tempie i trzeba było wrócić do domu, pełni wrażeń.

Dziękuję całej grupie za wspólnie spędzony razem czas, dobre humory i miłą atmosferę.
Do zobaczenia na innych wyjazdach i spotkaniach.POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 

Tekst i zdjęcia Ryszard Mrozik

Wypoczynek w Mrzeżynie 20.06-30.06.2017r.

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy zorganizował kolejny zbiorowy wyjazd na wczasy. 55 osobowa grupa seniorów wypoczywała w nadmorskiej miejscowości Mrzeżyno w luksusowym „pensjonacie pastelowy”. Grupą z Bydgoszczy opiekował się sympatyczny p. Janek – syn właściciela. Posiłki i zakwaterowanie b. dobre. Pobyt urozmaicony był wieloma atrakcjami, jak: zwiedzaniem portu morskiego będącego jedną z baz rybackich, rejsem morskim po Bałtyku, który zapamiętają wszyscy bo był lekki sztorm. Zwiedzanie miejscowości odbyło się kolejką retro. Wieczorek zapoznawczy gdzie wszyscy dobrze bawili się jeszcze bardziej zintegrował wczasowiczów. Talenty taneczne rozwinęły się na kolejnym wieczorku przy grillu. Większość wczasowiczów wróciła ze wspaniałą opalenizną. Grupa była bardzo zgrana i zadowolona z wypoczynku. Na zakończenie personelowi wręczono drobne słodkie upominki.


FILMIK

POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 

Turnus wielkanocny

W dniach 12.04 – 22.04.2017r. grupa seniorów święta spędziła w ośrodku wypoczynkowo – rehabilitacyjnym „Piramida”. Mrzeżyno to miejscowość położona nad Morzem Bałtyckim u ujścia rzeki Regi. Turnus urozmaicony był rozlicznymi imprezami. Nasi seniorzy dobrze wspominają spędzone tam święta.
Jan i Halina Błaszczyk

Wycieczka do Hiszpanii

            Wspomnienia z przepięknej wycieczki do Hiszpanii, która odbyła się w dniach do 10 do 18 września 2016 r. Wyjazd w godzinach nocnych z Bydgoszczy i następnie z Inowrocławia autokarem, który był bardzo wygodny, klimatyzowany, czysty a kierowcy młodzi i sympatyczni ale jazda z nimi była bezpieczna i profesjonalna. Po nocnym i całodniowym przejeździe przez Niemcy docieramy do Francji ale Pan Łukasz nasz przemiły pilot w Niemczech celowo  w pewnym momencie zjechał z autostrady by nam pokazać uroczą uzdrowiskową miejscowość BADEN BADEN. Docieramy do miejscowości Dijon we Francji gdzie mamy  obiadokolację i nocleg. Hotel typu turystycznego  ale czysty i zadbany a jedzonko też dobre. Po śniadanku kierujemy się w kierunku Hiszpanii  i po drodze zwiedzamy miejscowość AWINION -  przy ujściu rzeki Rodan. Miasto pełne zabytków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jak min: Pałac Papieski jest to największy zamek gotycki otoczony murami z XIV wieku - robi niesamowite wrażenie. Gorąco polecam do zwiedzenia - warto. Słynny most znany z piosenek (spotkamy się na moście w Awinion ) Katedra Notre Dame i wiele innych ciekawostek. Wszystko godne polecenia. Jedziemy do naszej docelowej miejscowości tj. Santa Susana  na Costa Brawa a w autokarze pan Łukasz - pilot poczęstował wszystkich lampką francuskiego wina: Bordo  - było miło. I tak w miłej atmosferze docieramy do celu. A tu same wspaniałości. Hotel Riviera  super  w odległości 100 m od plaży. Basen przy hotelu a wieczorem same atrakcje. Jedzenie bardzo dobre i do syta. Potem była cała seria zwiedzania począwszy od Montserrat - coś pięknego. Wjazd autokarem po krętej i wąskiej drodze na wysokość około 720 m npm. robi wrażenie a tam na górze to z wrażenia aż dech zapiera. Klasztor z Czarną Madonną, szlaki turystyczne i przepiękne widoki to się będzie pamiętać na długo. Dalsze dni to znowu same rozkosze Barcelona i tu znowu zauroczenia. Spacer po Ramblas, Passeja DeGracja  budowle Antonio Gaudiego, katedra Sangrada Familia i wiele innych atrakcji. Park A. Gaudiego, stadiony i obiekty sportowe, tańczące fontanny itd. i tak dalej. Było pięknie. Był również rejs statkiem wzdłuż wybrzeż Costa Brawa. W drodze powrotnej do Polski zwiedzaliśmy jeszcze Strasburg  i tak z pięknymi wrażeniami powróciliśmy do domu. Było cudownie dziękujemy pilotowi  Panu Łukaszowi za duży zasób wiedzy jaką nam przekazał i co nam pokazał. Było miło, sympatycznie i do następnej tak udanej wycieczki. 
POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 

Danuta Rybarczyk

Wycieczka do Szczecina

Dnia 23.06.2016r członkowie Związku pojechali na dwudniową wycieczkę do Szczecina.
Z przewodnikiem najpierw zwiedzaliśmy zabytki  Stargardu. Jest co zwiedzać  Stargard 
Szczeciński to miasto zabytków leży na Europejskim  Szlaku Gotyku Ceglanego.  Zabytki
to Kolegiata NMP  Królowej  Świata, Kościół Św. Jana, Ratusz, Rynek, mury obronne i
bramy, baszty,  Arsenał – unikat na Pomorzu. Przebiega tu „ 15 Południk”  o tym ciekawym
miejscu przypomina kamień z tablicą. Na skraju miasta największy w Europie  stoi krzyż 
pokutny ok. 3 m. Front zdobi rzeźba  Chrystusa  ukrzyżowanego. Po drodze zwiedziliśmy 
jezioro  szmaragdowe i udaliśmy się do Szczecina. Tu udaliśmy się na obiad i następnie
zwiedzaliśmy  Szczecin. Po  spacerze przywitał nas właściciel biura Floryn  była biesiada
i tańce do  hotelu  na nocleg przyjechaliśmy  wieczorem.  Następnego dnia po śniadaniu
dalszy ciąg zwiedzania  Szczecina i rejs statkiem po Międzyodrzu.  Zwiedzaliśmy 
najważniejsze  miejsca i zabytki jak  Wały Chrobrego, Zamek  Książąt  Pomorskich,
Plac Orła Białego, Urząd  Wojewódzki i Miejski, Różankę , wejście na Cmentarz Centralny-
drugi co do wielkości w Europie i Bramę po której zostały tylko wspomnienia po Stoczni
Szczecińskiej. W drugim dniu po obiedzie  udaliśmy się w podróż do domu.  Uczestnicy
wycieczki byli bardzo zmęczeni upałem który w tych dniach nam towarzyszył ale dopisywał
nam humor i wróciliśmy zadowoleni.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Wczasy w Mrzeżynie w dniach od 10.06. do 20.06.2016

MRZEŻYNOto dawna   osada  rybacka z  portem ,   położona w  woj.  Zachodniopomorskim  w gminie  Trzebiatów
na Pobrzeżu Szczecińskim u ujścia rzeki Regi. To tutaj w Domu Wczasowym „Pastelowy”  odpoczywała  grupa 53 osób
członków PZERiI. Dobre warunki, wspaniała pogoda, blisko do morza pozwoliły wczasowiczom na pełny relaks i wspaniały
wypoczynek. W ramach pobytu oprócz indywidualnych wycieczek do Trzebiatowa i Dźwirzyna uczestnicy mieli zorganizowana
wycieczkę autokarową po gminie Rewal. Wraz z przewodnikiem  zwiedziliśmy najważniejsze miejsca  w Pustkowie, Trzęsaczu,
Rewalu  oraz latarnię morską, muzeum figur woskowych oraz muzeum miniatur wszystkich latarni morskich w skali 1:10
naszego wybrzeża w Niechorzu. W wycieczce tej  uczestniczyła większość wczasowiczów tj. 49 osób. W ramach pobytu wszyscy
bawiliśmy się na wieczorku tanecznym przy „żywej muzyce” a dobry nastrój towarzyszył  wszystkim uczestnikom. Na grillu
zorganizowanym przez dyrekcję ośrodka razem z wczasowiczami z Torunia miło spędziliśmy czas przy muzyce, wspólnym śpiewaniu
i tańcach na trawie. Czas mijał  nam bardzo szybko i trzeba było wracać do Bydgoszczy.  Pełni wrażeń , opaleni i wypoczęci
i w dobrych nastrojach wracaliśmy do domu.
Dziękuję całej grupie za wspaniałą atmosferę , dobre humory i wspólnie spędzony razem czas. Do zobaczenia w ramach innych wyjazdów i spotkaniach.

Krystyna Suszczyńska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 
Wpisany przez Ryszarda Mrozika   

 

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia Jadwiga Rogala

Włochy – Rimini wczasy wypoczynkowe

Zarząd Okręgowy PZERiI w Bydgoszczy zorganizował wspólnie z Biurem Turystycznym Natalie Travel wycieczkę autokarową do Włoch Rimini dla 32 osobowej grupy Seniorów związku emeryckiego z Bydgoszczy i Inowrocławia w okresie od 30.08 do 07.09.2014
Z Bydgoszczy wyjechaliśmy w godzinach rannych,  po 13 godzinach tranzytem (Czechy) przyjechaliśmy do hotelu „Veronez” w Brnie na nocleg. W późnych godzinach wieczornych nastąpiło zakwaterowanie w ładnym hotelu, obiadokolacja i odpoczynek nocny.
Po śniadaniu wyruszyliśmy w dalszą drogę do Włoch Rimini. Przewodnikiem wycieczki była Pani Natalia Wiśniewska z biura Travel 
i Pani Ania z Łodzi – tłumacz języka włoskiego.
Przyjechaliśmy w późnych godzinach wieczornych, zakwaterowanie w hotelu „ARON” - pokojach dwuosobowych. Basen przy hotelu odkryty ale mały. Niewiele skorzystaliśmy z kąpieli morskich w Adriatyku, prawie codziennie padał deszcz, ale przyjemnie było  spacerować boso brzegiem morza. Plaże wykupiono przez właścicieli hoteli. Sezon wakacyjny minął i plaże opustoszały. We wtorek wyjechaliśmy autokarem zwiedzać Asyż. Otrzymaliśmy aparaciki mikrofonowe, aby było słychać przewodnika, (Panią) która mówiła o historii i zabytkach Asyżu. Zwiedziliśmy miasto świętego Franciszka, Bazylikę świętego Franciszka, kościół świętego Rufina, Bazylikę świętej Klary. Święta Klara założyła Zakon Sióstr Klarysek.
Z Asyżu pojechaliśmy do San Marino (enklawa na terenie Włoch), jest to mały kraj oblany ze wszystkich stron wodą. Polak - właściciel winiarni w San Marino zaprosił naszych seniorów na degustację włoskich win, likierów. W następny dzień (środa) o godz. 2-ej z Rimini jechaliśmy 8 godz. autostradą do Rzymu. Zatrzymaliśmy się na Placu świętego Piotra. Przewodnik (Pani) mówiła interesująco o cennych zabytkach Watykanu. Zwiedziliśmy Bazylikę świętego Piotra. Podczas zwiedzania przewijała się ogromna ilość osób zwiedzających ( różnej narodowości).

W sobotę spakowano bagaże i po śniadaniu pojechaliśmy zwiedzać Wenecję. Pani Natalia i Pani Ania zaprosiły uczestników wycieczki na prom, płynęliśmy po jeziorze świętego Andrzeja, pogoda była słoneczna, zachwycające widoki. Po dwóch godzinach pływania po jeziorze, wszyscy spokojnie zeszli na ląd. Pani Ania – tłumacz języka włoskiego poprowadziła nas na Plac św. Marka, tam czekała Pani Przewodnik, która starała się przekazać nam cenne informacje o historii i zabytkach Wenecji. Na wstępie poinformowała , że Wenecję założono w 811 roku. Symbolem Wenecji jest „Lew”.
Wenecja to prawdziwy cud, który trzeba zobaczyć.. Wszystkie budynki wokół Placu św. Marka są bogato zdobione o charakterze zabytkowym, m.in. Pałac Dożów,  Biblioteka, do której ustawiała się ogromna kolejka, aby wejść do środka. Nie udało się nam zwiedzić Bazyliki św. Marka mimo to, zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc zabytkowych. Z Wenecji statkiem przypłynęliśmy do przystani.
Pani Natalia Wiśniewska – całą naszą grupę wycieczkową zaprowadziła do restauracji (statek), gdzie zaserwowano smaczną obiadokolację i późnym wieczorem wyjechaliśmy do Bydgoszczy.
Po przekroczeniu granicy o 9.00 w Polsce w restauracji zjedliśmy smaczne śniadanie,  a na kolejnym postoju każdy z uczestników wycieczki kupił smaczny obiad. Przy Multikinie wysiadaliśmy z autokaru o 18.30.Pani Natalia podziękowała uczestnikom wycieczki za zdyscyplinowanie. Uczestnicy wycieczki podziękowali Pani Natalii za „przybij piątkę-liczenie”  aby nikt się nie zgubił, a kierowcom za profesjonalne prowadzenie autokaru (Pan Roman i Artur), wręczając im drobne upominki.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Violetta Staszewska, zdjęcia Ryszard Mrozik

Rejs Władysławem Łokietkiem

Impreza dofinansowana w zakresie sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych ze środków PFRON  - MOPS  w Bydgoszczy

W dniu 21.08.2014 członkowie Naszego Związku mieli niebywałą okazję popłynąć statkiem „ŁOKIETEK”  na odcinku Międzynarodowej Drogi Wodnej E-70 pomiędzy Nakłem a Osiekiem nad Notecią. W ramach całodniowej wycieczki organizatorzy zapewnili uczestnikom bogaty poczęstunek wraz z obfitym obiadem. Cudowna, słoneczna pogoda wraz z dużą dawką humoru nie opuszczała nas przez cały czas. Zwiedziliśmy Skansen Etnograficzny  w Osieku, który ma zgromadzone obiekty architektury wiejskiej z Pałuk, Krajny i Doliny Noteci,  mi. kapliczki przydrożne wiatraki, chałupy podcieniowe, tartak, kuźnię. Dolina Noteci stanowi największy obszar migracji i lęgu ptactwa w Europie Środkowej.  W krajobrazie dominują łąki, torfowiska i trzcinowiska. Mieliśmy doskonałą możliwość przebywać
w naturalnym środowisku wodnym, zrelaksować się i wyciszyć z miejskiego zgiełku.
Do zobaczenia za rok.

POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 

Krystyna Suszczyńska

Wczasy  w Łebie.

W dniach  12.07.- 25.07.2014r grupa 49  osób – członków PZERi I z Bydgoszczy, Szubina i Żnina wypoczywała na wczasach w
„ Domu Turysty „ w Łebie. Grupa wyjeżdżała w deszczu, ale już od następnego dnia przez 13 dni była upalna pogoda- czasami aż za gorąco!!!!  Można było korzystać do woli ze słońca oraz kąpieli w morzu ( byli wśród nas tacy odważni ) chodząc na plażę, lub opalać się w ogródku na specjalnie przygotowanych leżakach. Atrakcji nie brakowało ,a kierownictwo ośrodka w ramach opłaty zorganizowało dla nas dwa wieczorki z przepysznym jedzeniem i muzyką, oraz wieczór z pieczonymi kiełbaskami również przy muzyce. Atmosfera była wspaniała a wszyscy wspaniale bawili się ,  tańczyli ( dodatkowa rehabilitacja) i wspólnie śpiewali . W ramach pobytu można było skorzystać z proponowanych wycieczek na : Wydmy- niezapomniane wrażenia, do Fokarium w Serbsku( godne polecenia), do Lęborka.W rejsie statkiem „ GRYF „ na zachód słońca uczestniczyła cała grupa  czyli 49 osób. Atrakcji  było moc, ponieważ morze tego dnia było niespokojne i  trochę  „ bujało”.  Łeba i okolice w tym czasie zapraszały na różne imprezy: występy zespołów, orkiestr dętych, pokazy – tak, że nie można było się nudzić a czas mijał bardzo szybko i wesoło. Warunki mieszkaniowe w Domu Turysty może nie są luksusowe ( część pokoi z łazienkami ,część bez), ale nie jest to SPA, natomiast atmosfera, wspaniałe jedzenie, dobra pogoda  , dobry nastrój i humor wszystkich uczestników rekompensowały małe niedostatki. Prawie wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni i niektórzy już wyrazili chęć ponownego wyjazdu w przyszłym roku. Pełni wrażeń, pięknie opaleni i w dobrych humorach wracaliśmy do Bydgoszczy i obiecaliśmy sobie, że na pewno w przyszłym roku spotkamy się. Dziękuję całej grupie za wspaniałą atmosferę, dobre humory i mile spędzony razem czas!!!!! Do zobaczenia.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

* * *

WCZASY WE WŁADYSŁAWOWIE TURNUS DRUGI

 

Tekst i zdjęcia Ryszard Mrozik

To już drugi raz w tym roku seniorzy wypoczywali we Władysławowie w okresie od 28.06 do 8.07. 2014r. Pobyt urozmaicony był wieloma przedsięwzięciami kulturalno-oświatowymi takimi jak: zwiedzanie Władysławowa i zapoznanie się z jego historią, wieczorki taneczne, wyjazdowa wycieczka na Półwysep Helski a po drodze zwiedzanie Juraty. Jurata to litewska nazwa bogini Bałtyku właśnie na jej cześć nazwano tak tą miejscowość. Na Helu wczasowiczów czekały kolejne atrakcje – rejs po Bałtyku i Zatoce Puckiej a po rejsie zwiedzanie „Fokarium”. W powrotnej drodze zwiedzaliśmy Muzeum Obrony Wybrzeża Helu. Spacery po Alei Gwiazd. Zwiedziliśmy również Muzeum Ziemi Puckiej – Oddział „Hallerówka” we Władysławowie. Oczywiście były kąpiele w Bałtyku i opalanie się. Na zakończenie odbyło się spotkanie przy ognisku gdzie piekliśmy kiełbaski. Panie które aktywnie włączyły się w organizację tych wszystkich przedsięwzięć to: Krystyna Szafrańska i Ewa Kamińska

WIĘCEJ ZDJĘĆ

* * *

WCZASY W R E W A L U TURNUS DRUGI  2014r.

Tekst i zdjęcia Violetta Staszewska
Wczasy w Rewalu w terminie od 01.07-10.07.2014
Uczestnicy wczasów PZERiI zakwaterowani byli w Pensjonacie „Danuta” i  „U Krysi”.Korzystaliśmy z wszystkich atrakcji turystycznych, które oferuje Gmina Rewal. Odbyliśmy podróż kolejką Retro na trasie Rewal – Niechorze - Pogorzelica. Pokonaliśmy rekordową ilość schodów – 208 stopni,  wdrapując się na najpiękniejszą Latarnię Morską w Niechorzu. Byliśmy w niezwykłej krainie motyli. Motylarnia prezentuje najpiękniejsze i największe motyle Ameryki Południowej, było to niepowtarzalne przeżycie estetyczne.Atrakcją były również występy Kabaretu Ani Mru Mru w Rewalu. Sympatycy tego kabaretu udali się na występy. Miłą niespodzianką była wspólna sesja zdjęciowa z artystami, udzielali również odpowiedzi na zadawane pytania. Zorganizowaliśmy  grillowanie kiełbasek,  były też wspólne śpiewy i tańce.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

* * *

WCZASY W R E W A L U  2014r.

Tekst i zdjęcia Violetta Staszewska
Członkowie Naszego Związku w dniach od 13.06-23.06.2014r. wypoczywali w Rewalu. Zakwaterowani byliśmy w Pensjonatach Danuta i Kaola, w samym sercu miejscowości. Gmina Rewal to jedna z bogatszych gmin w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim. Plaża w Rewalu jest szeroka i piaszczysta, idealna na spacery brzegiem morza i leżakowanie. Rewal posiada wiele atrakcji np., podziwialiśmy zachody słońca z tarasu widokowego, ulubione miejsce wszystkich turystów. Zwiedzaliśmy Park Wieloryba z wieloma mieszkańcami głębin morskich, największy w Europie płetwal błękitny mierzący 35m. Park Wieloryba zapewnił nam dobrą rozrywkę np. w osobie Pirata z Karaibów jak też i edukację o gigantach z oceanów. Zwiedziliśmy też uroczy Trzęsacz z ruinami Kościoła na klifie. Niezapomnianych wrażeń zapewnił nam przejazd kolejką retro z Rewala do Niechorza i Pogorzelicy. Podziwialiśmy egzotyczne motyle w  Niechorzu. Wspólnie,  wieczorami bawiliśmy się  przy dobrej muzyce, zajadaliśmy się kiełbaską z grilla. Za rok znowu tu będziemy.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

WCZASY W R E W A L U  2013r.

Tekst i zdjęcia Violetta Staszewska

W dniach od 19.06.2013 do 29.06.2013 Seniorzy naszego Związku wypoczywali w Rewalu. Pogoda sprzyjała wycieczkom i spacerom plażami nadmorskimi. Okolica ma zdrowy morski mikroklimat, szerokie piaszczyste plaże oraz liczne atrakcje turystyczne. Rewal to centrum administracyjne
i kulturalne rejonu. Centrum Rewala słynie z
charakterystycznych szkieletów wielorybów. Spacerowaliśmy słynną Aleją Zakochanych i ulicą Różaną, podziwialiśmy z platformy widokowej zachody słońca. Zorganizowaliśmy wycieczki :

Międzyzdroje – spacer po przepięknym molo i Aleją Gwiazd,  zwiedzanie Muzeum Figur Woskowych, 
-  przejazd kolejką z Rewala do Niechorza i Pogorzelicy, podziwianie okolic nadmorskich. 
- spacer wybrzeżem do Trzęsacza -  miejscowości znanej z ruin Kościoła z XIV w. która jest dokładnie położona na 15 południku długości geograficznej wschodniej, wizyta w Muzeum Multimedialnym na 15 Południku.Czas upłynął mile na kąpielach słonecznych, spacerach, wspólnym grillowaniu kiełbasek z muzyką i śpiewem.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

***

WŁADYSŁAWOWO 2013r

Tekst i zdjęcia R. Mrozik

Podobnie jak w roku ubiegłym seniorzy wypoczywali w nadmorskiej miejscowości Władysławowo w kompleksie wypoczynkowym „NEPTUN” który położony jest blisko plaży na ul. Spokojnej 1. Gospodarzami są państwo Kulawik. Wypoczynek zorganizował Zarząd Okręgowy PZERiI w Bydgoszczy. Bydgoszcz żegnała wyjeżdżających zimną deszczową pogodą. Po przyjeździe na miejsce wypoczynku dopisała piękna słoneczna pogoda, więc i plaża była oblegana. Warto przypomnieć, że ślady człowieka na terenach dzisiejszej gminy Władysławowo sięgają pomiędzy czwartym a pierwszym tysiącleciem przed naszą erą. Wypoczynek obfitował w wiele atrakcji takich jak:
- wieczorek zapoznawczy, zwiedzanie Władysławowa gdzie można było podziwiać panoramę miasteczka z wieży widokowej (63m. n.p.m.),
- wycieczka autokarowa po Półwyspie Hel gdzie atrakcję było molo spacerowe, zwiedzanie Muzeum Obrony Wybrzeża, zwiedzanie fokarium oraz rejs po Zatoce Gdańskiej i Bałtyku.
Nasi emeryci korzystali również z basenu kąpielowego usytuowanego na terenie ośrodka przygotowań olimpijskich „CETNIEWO”. Było również ognisko przy którym pieczono kiełbaski a śpiewy nie milkły do późnego wieczora.

Więcej zdjęć

***

WYCIECZKA DO WILNA

Tekst J. Rogala

Zarząd Okręgowy PZERiI zorganizował dla naszego związku wycieczkę autokarową dla 48 członków w dniach 27.05 do 30.05.2013 r.  Po przyjeździe do Wilna zakwaterowano uczestników wycieczki w kwaterach prywatnych – rodzin pochodzenia polskiego .W okresie kilku dni Pan Wojciech Sobolewski  – historyk-przewodnik wycieczki, pokazał nam wiele zabytków Wilna, m.in. Starówkę Wilna, Katedrę św. Stanisława, Zamek Gedymina, kościół św. Anny o pięknej architekturze, Uniwersytet im. Stefana Batorego, kościół św. Jana ufundowany przez W. Jagiełło, kościół św. Piotra i Pawła wybudowany z inicjatywy hetmana polnego litewskiego Michała Paca, Pałac Michała Paca. Muzeum Adama Mickiewicza, Klasztor Bazylianów, a w nim celę więzienną gdzie był przez dłuższy okres więziony, a obecnie na  wielu ulicach Wilna są zamieszczone tablice gdzie uczył się, pracował i tworzył. Na tablicach są informacje po litewsku i po polsku. Część uczestników wycieczki wyjechała na wieżę widokową-telewizyjną, z której  było widać piękną rozległą panoramę widokową miasta. Wilno jest bardzo czyste, gwarne, przyjazne. Zwiedziliśmy również cmentarz na Rossie,  gdzie znajdują się groby Polaków m.in. z 1920 r.( Sarkofag matki i jego serce, bez nazwiska, a i tak nieomal każdy Polak wie kto to jest). Wilno znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa w UNESKO. W Trokach zwiedziliśmy Zamek wybudowany przez Księcia Witolda.  W Kownie zwiedziliśmy  największą świątynie gotycką na Litwie, Świątynię pw. NMP ufundowaną przez Witolda Jagiełłę po bitwie pod WORSKĄ w 1399 r. Wilno i Kowno jest bardzo bliskie Polakom ze względu na rys historyczny.

Więcej zdjęć w galerii

 
Rejs Władysławem Łokietkiem

Tekst Violetta Staszewska

Rejs Statkiem trwający trzy godziny upłynął w rodzinnej i życzliwej atmosferze. Dla wielu osób niepełnosprawnych była to jedyna forma przyjemnego spędzenia  czasu poza miejscem zamieszkania, poznanie najbliższej okolicy,  sprawdzenie swoich umiejętności w terenie i poruszanie się po jednostce pływającej. Dodatkowym atutem udanego rejsu Statkiem „ŁOKIETEK” był kapitan jednostki pływającej, który chętnie udzielał wszelkich informacji o otaczającym nas terenie, historii Ziem Nadnoteckich, informacji o Szkole Żeglugi Lądowej w Nakle. W trakcie trwania rejsu  był pokaz działania śluz wschodniej i zachodniej na Kanale Noteckim. Organizatorzy imprezy zakupili ciastka, kawę i herbatę w celu poczęstunku uczestników rejsu. Po zejściu ze statku, autokar przewiózł uczestników do Restauracji Katarzyny Lidmann w  Nakle na obiad.  Czas posiłku upłynął w miłej atmosferze, sala jadalna była właściwie przygotowana, uczestnicy zasiedli do jednego (zestawionego) wielkiego stołu rodzinnego. Po obiedzie był doskonały moment na  podsumowanie całodziennej wycieczki, uczestnicy podziękowali organizatorom V. Staszewskiej
i  G. Rewers za miłą imprezę,  uczestnicy, prosili o zorganizowanie kolejnych również w plenerze.

Więcej

 
Chorwacja
Wpisany przez Ryszard Mrozik   

Tekst i foto Jadwiga Rogala

Na wycieczkę do Chorwacji wyjechało grupa emerytów, z Bydgoszczy, Gdańska, Opola, Włocławka, oraz pilot z Warszawy (Pani Małgorzata). Zakwaterowanie przebiegło sprawnie ( hotel „Salines” Riwiera Makarska). Tuż po przyjeździe rezydentka DANICA (poprosiła, aby tak do niej się zwracano) przedstawiła program pobytu.

Więcej…
 
Rewal
Wpisany przez Ryszard Mrozik   

Rewal – to dawna osada rybacka położona na 15m klifie, a obecnie miejscowość wypoczynkowa pełna zieleni, kwiatów ośrodkówwypoczynkowych wypoczynkowych, pensjonatów, kawiarenek ze zdrowy morskim mikroklimatem, która przyciąga turystów.

 

Więcej…
 


© 2022 Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów - Zarząd Okręgowy w Bydgoszczy