Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Statystyka

Użytkowników : 151
Artykułów : 103
Zakładki : 27
Odsłon : 132782

Dzisiaj jest: Niedziela
16 Grudnia 2018
Imieniny obchodzą
Adelajda, Ado, Albina, Alina, Ananiasz,
Bean, Zdzisława

Do końca roku zostało 16 dni.
Zodiak: Strzelec
Wypoczynek

  

Tekst Jan Szopiński zdjęcia Ryszard Mrozik

Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy wspólnie z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy zorganizował „Dzień Seniora”. Wszystko po to aby osoby przeżywające jesień życia mogły otrzymać kompleksowy pakiet informacji w jednym miejscu z różnych instytucji i by seniorzy wyszli z domów i nie czuli się samotni.
Impreza pod hasłem „Wyjdź z domu” odbyła się w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Przygotowano stanowiska z poradnictwem z zakresu świadczeń przysługujących seniorom, wykłady i prelekcje o tematyce bliskiej osobom starszym, punkty konsultacyjne i medyczne oraz piękne występy artystyczne. Seniorzy mogli m.in., zasięgnąć porad ZUS w sprawach świadczeń, emerytalno-rentowych. Była też okazja, aby dowiedzieć się więcej na temat Bydgoskiej Karty Seniora 60+ i „Koperty życia”. Seniorzy tłumnie przybyli na spotkanie W znakomity nastrój wprowadził wszystkich zespół seniorów „Krople Waleriana”, który przeniósł publiczność w lata 20. i 30. Oblegane było stoisko, gdzie można było bezpłatnie zmierzyć ciśnienie, sprawdzić masę ciała, masę kostną, czy procent tkanki tłuszczowej.
Szczególne gratulacje dla jednego z głównych organizatorów Zdzisław Tylicki Prezesa ZO PZERiI, który tego dnia obchodził urodziny i wszyscy!!!uczestnicy odśpiewali Mu tradycyjne 100 lat!!

Miałem również przyjemność zaprezentowania informacji o działaniach samorządu Bydgoszczy na rzecz seniorów.
Dziękuję wszystkim za spotkanie!!!

ZDJĘCIA DO POBRANIA

F I L M I K

 

Tekst i zdjęcia Agnieszka Pawlikowska
Willa ANNA – Ustronie Morskie 20.08-05.09.2018r.

Zarząd Okręgowy PZERiI w Bydgoszczy od kilku lat organizuje wyjazdy dla członków w okresie letnim. Tak też było i w tym roku. Pierwszy turnus z A. Pawlikowską, a drugi z G. Rewers. Pogoda dopisała, a życie tętniło w pełni. Każdy z uczestników wybrał to na co miał ochotę. Można było pójść na plażę i pomaszerować brzegiem morza lub opalać się. Mimo, że wody Bałtyku niemal dotykały „kolan” część uczestników znalazło wypoczynek na dolnym tarasie czytając, pijąc kawę i tocząc rozmowy. Bałtyk był w miarę ciepły, a swym szumem fale kołysały do snu. Była też zabawa, tańce, śpiewy, a pan Stefan K. wykazał się talentem wokalnym. Pan Robert – właściciel pensjonatu zorganizował kilka wyjazdów po okolicy. No i te piękne zachody słońca, a nawet chmury na niebie były urocze wieczorem. Myślę, że niejeden z uczestników będzie chętny powrócić wraz ze mną w ten piękny zakątek.


Tekst i zdjęcia   Danuta  Rybarczyk

                          Zielonogórskie   Winobranie

      Na 2 dniową  wycieczkę pojechaliśmy w dniach 08 – 09.09.2018r z grupą 30 osobową do Zielonej Góry na Winobranie. Po drodze zatrzymaliśmy się w Wolsztynie i zwiedzaliśmy  w zabytkowej Parowozowni -  dawne parowozy. W Zielonej Górze byliśmy w Palmiarni , Wzgórze Winne, Konkatedra, Stary Rynek z Ratuszem i Muzeum Ziemi Lubuskiej.  Na Starówce był jarmark winny, prezentacje i koncerty. Na obiadokolację i nocleg pojechaliśmy do Hotelu  ComfortExpress ** w Świebodzinie. Po drodze oglądaliśmy 36 m wys. Figurę  Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Rano po śniadaniu pojechaliśmy w dalsza drogę do Winnicy Miłosza w Zatorze. Właściciel  winnicy omówił technikę uprawy winorośli i winifikacji. Była degustacja 4 win i omawianie smaków.  Następnie było zwiedzanie Muzeum Etnograficznego architektury wiejskiej - 60 zabytkowych obiektów w Ochli. Potem udaliśmy się do Restauracji  na obiad w Zielonej Górze. Została nam tylko droga powrotna do domu.
            Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z wycieczki.
                                                     Dziękujemy Pilotowi  za opiekę i miło spędzony czas.


Tekst i zdjęcia   Danuta  Rybarczyk

                                  Jarosławiec   II  turnus

              Do Jarosławca na wczasy pojechała grupa 38 osób w terminie 25.08 – 03.09.2018r zakwaterowani byli przy ul. Morskiej 4–6 w Holiday Home SPA. Cóż powiedzieć  po prostu trzeba tam pojechać. Podziwiać  można wszystko w około, było tam naprawdę bardzo wesoło. Miła atmosfera i obsługa tylko  droga do morza trochę długa. Kucharz smacznie gotował na naszym turnusie wszystko bardzo smakowało aż brzuszki powypychało. Towarzystwa miłych ludzi też nie brakowało i dobrej muzyki nie było mało.  W Kawiarence przy hotelu czas mile upływał. 
     Grupa  tez pojechała na wycieczkę do Doliny Charlotty i Ustki. Podziwialiśmy  piękne  ZOO, Krainę bajek a w Fokarium  cudowne całuśne Foki. Ustka też  jest piękną nadmorską miejscowością  warto tam być.  Wycieczka była bardzo udana  chociaż na chwilę spotkał nas deszcz.  W Holiday Home grupa korzystała  ze strefy SPA najbardziej  oblegane było Jacuzzi, Sauna fińska, Łaźnia Parowa i Rzymska już niej.  Mieliśmy też grilla w trakcie grillowania uczestnicy wystąpili w teatrzyku zabawiając innych. Integracja była wspaniała  wspólny  śpiew przy grillu długo rozbrzmiewał. Wróciliśmy do swoich domów  zadowoleni. 
Do zobaczenia  za rok bo wrócimy tam.
      Dziękuję  całej grupie  za miło spędzony czas.

Zdjęcia do pobrania

 


Tekst i zdjęcia: Grażyna Szybowicz, Sylwia Szybowicz

STOLICE NADDUNAJSKIE: Wiedeń, Budapeszt, BratysławaHotel *** Krystal, Hodonin, 12.07 – 15.07.2018 r.

Wspomnienia z bardzo ciekawej i przepięknej widokowo wycieczki, która odbyła się w dniach 12 – 15 lipca 2018 r. rozpoczynają się od przyjazdu wygodnym, klimatyzowanym autokarem na Morawski Kras, gdzie zwiedziliśmy jaskinię Punvia z przepaścią Macocha. Jaskinia wypełniona jest niesamowitymi formami skalnymi. Przepływa przez nią podziemna rzeka, po której płynęliśmy łódką. Widoki zapierały dech w piersiach. Należało uważać na głowy, momentami pochylić się, gdyż koryto rzeki było kręte, tunele wąskie, a łódź prowadzona żwawo przez miłego przewodnika. Serdecznie polecamy!
Każdy dzień kończył się w Czechach, w miejscowości Hodonin, gdzie mieliśmy noclegi oraz posiłki w 3* Hotelu Krystal.
Przemiły kierowca autokaru zawiózł nas kolejno do naddunajskich stolic: Wiednia, Budapesztu i Bratysławy, gdzie czekały na nas autokarowe objazdy miast, spacery urokliwymi wąskimi uliczkami, piękne parki i dziedzińce, bazyliki i katedry, klimatyczne sklepiki. Gratką wyjazdu był rejs po Dunaju w Budapeszcie, podczas którego relaksowaliśmy się przy muzyce oraz cieszyliśmy oczy pięknem rzeki oraz architektury miasta. Historię miast przybliżył nam pilot i opiekun wycieczki Pan Krzysztof.
W każdym z miast można było nabyć piękne pamiątki, zrobić fantastyczne zdjęcia oraz skosztować miejscowych specjałów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które zobrazują Państwu piękno wycieczki.

 POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 


Tekst:     Danuta Rybarczyk
Zdjęcia:  Zdzisław  Tylicki

                                                   Jarosławiec

              W tym roku pierwszy raz do Jarosławca na zorganizowane przez Z.O. PZERiI pojechała grupa 58 osób w dniach 20 – 29.06.2018r na wczasy, zakwaterowani byli w 4-gwiazdkowym Hotelu Holiday Home Spa. Jest to nowy Hotel 2 rok czynny, pokoje komfortowe i wyżywienie super – szwedzki stół.
             Wieczorki taneczne na miejscu codziennie z muzyką na żywo, oby tylko byli chętni się bawić. Do dyspozycji była siłownia zewnętrzna, salka fitness. W strefie SPA prawdziwego odprężenia i głębokiego relaksu, każdy skorzystał z masażu, Jacuzzi, do dyspozycji też była Sauna fińska, Łaźnia parowa, Kabina lodowa, Prysznic wrażeń, Wiadro bosmana i Rzymska łaźnia.
Grupa pojechała na wycieczkę do Doliny Charlotty k/Ustki zwiedzanie ZOO odbywało się przejażdżką 2 stateczkami - było co oglądać i podziwiać urocze miejsce.
W Jarosławcu jest największa sztuczna plaża w Europie. Na plaży można spotkać kolorowe kutry rybackie i znaleźć złociste bursztyny. Jest zjeżdżalnia Wodna Gigant, i AOUAPARK  Panorama Morska.  Jest to największy i najnowocześniejszy w kraju kompleks basenów rekreacyjnych zewnętrznych ze stali nierdzewnej. Woda jest podgrzewana od maja do września. Wielką uwagę zwraca basen ze sztuczną falą i licznymi gejzerami, jak również basen z rwącą rzeką  lub wielofunkcyjny. Jarosławiec posiada Latarnię Morską w samym centrum, z balkonu o wysokości 33 metrów rozciąga się widok na morze i dwa duże przybrzeżne jeziora. Można zwiedzić Muzeum Bursztynu i Krainę Motyli.
Było miło i sympatycznie, dziękuję całej grupie za wspólnie spędzony czas.

                                                                                        Do zobaczenia !!!

Więcej zdjęć
Tekst Maria Żurawska zdjęcia Janusz Cieliński

Władysławowo 30.06-10.07.2018r.

      W dniach 30.06-10,07.2018 odbyły się wczasy w m. Władysławowo zorganizowane przez Zarząd Okręgowy PZERiI w Bydgoszczy.  Z wypoczynku skorzystało 50 osób. Pogoda dopisała. Uczestnicy byli zadowoleni z warunków socjalnych, jak i z wyżywienia. Apetyty wszystkim dopisywały i humory również. Dużym zainteresowaniem cieszył się wieczorek zapoznawczy z muzyką i tańcami, także odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz śpiewaniem piosenek harcerskich i biesiadnych. Zorganizowany był wyjazd do m. Hel, część uczestników wybrała się do Muzeum Rybołówstwa , pozostali zwiedzali miejscowość, port rybacki, Fokarium. Grupa wczasowiczów odbyła rejs statkiem „Pirackim” po pełnym morzu. Kończąc całą wędrówkę kawą z ciastkami, lodami oraz pyszną smażoną rybą.
Wczasy zakończono w bardzo dobrych humorach, zapewniająco powrocie w 2019 roku.
Zdjęcia i tekst:  Danuta Rybarczyk

 Mrzeżyno Pastelowy

         W dniach  22.06 – 02.07.2018r  na wczasy zorganizowane przez Zarząd Okręgowy PZERiI już kolejny raz grupa seniorów 51 osób pojechała do Mrzeżyna Pensjonatu „Pastelowy”.  Jest to miejscowość wypoczynkowa nad morzem w gminie Trzebiatów z ładną plażą. W trakcie naszego pobytu było Uroczyste otwarcie nowej Promenady, jest gdzie spacerować i odpoczywać.
       Jak co roku tradycyjnie był wieczorek integracyjny i wspólne grillowanie z tańcami. Uczestnicy mogli skorzystać z wycieczek fakultatywnych do Ogrodów Hurtulus w Dobrzycy k. Koszalina, Szczecina  itp. Na koniec turnus podziękowaliśmy właścicielowi panu Mirkowi i pracownikom kuchni oraz kelnerce, drobnymi upominkami od uczestników pobytu.
          Dziękuję całej grupie za miło i sympatycznie spędzony czas.  Do zobaczenia !!!

Pozostałe zdjęcia

Tekst i zdjęcia Krystyna Suszczyńska
ROWY 2018                                                                                                                                           

     Po raz pierwszy w tym w  roku w okresie od 20.06. 18 r do 30.06.18  grupa 51 osób – członków PZERiI z Bydgoszczy  wypoczywała na wczasach w Rowach  w pensjonacie „ Kaszubka” przy ul. Słonecznej 9. Pogoda była super – taka dla emerytów. W tym czasie wczasowicze plażowali bo do morza było blisko, bardzo dużo spacerowali o różnych porach a niektórzy odważniejsi zażywali kąpieli morskich. Humory wszystkim dopisywały i atmosfera była wspaniała. W czasie pobytu oprócz wycieczek po okolicy jednego dnia odbyła się wycieczka do Ustki gdzie zwiedzaliśmy „ Muzeum Chleba” w którym mogliśmy zobaczyć urządzenia do wyrobu chleba z dawnych lat .Wracaliśmy w świetnych humorach i ze śpiewem na ustach.   Humor dopisywał nam również w trakcie wieczorków z muzyką a emeryci pokazali co potrafią podczas tańców i jak potrafią się bawić razem z personelem pensjonatu. Dodatkowo gospodarze  zaprosili nas na wspaniałe ognisko z pieczeniem kiełbasek i piwkiem. Śpiewane piosenki i opowiadane kawały wprowadziły wesołą i niezapomnianą atmosferę. Czas bardzo szybko upływał i z żalem trzeba było się pakować i wracać do Bydgoszczy, ale wiemy na pewno że warto tam jechać ( ze względu na warunki i pyszne jedzenie ) i wrócimy  tam w przyszłym roku. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę, humor i spędzony razem czas. Dzięki Wam ja również miałam wspaniałe wczasy. 
DZIĘKUJĘ  BARDZO ZA WSPÓLNY POBYT !!!!!!!  Do zobaczenia na następnych wyjazdach.

Pozostałe zdjęciaTekst i zdjęcia Ryszard Mrozik

Mrzeżyno Piramida 16-30.06.2018 r.

      50-osobowa grupa seniorów PZERiI z Bydgoszczy wypoczywała w  Mrzeżynie, w ośrodku wypoczynkowo-rekreacyjnym SUS Travel. Mrzeżyno to przepiękna nadmorska miejscowość wypoczynkowa położona ok. 20 km od Kołobrzegu, u ujścia rzeki Regi do Bałtyku. Pobyt rozpoczął się od wizyty u lekarza, który zapisał każdemu uczestnikowi zabiegi rehabilitacyjne.
      Od rana do późnego wieczora kierownik ośrodka Krzysztof Kubacki wraz podległymi mu pracownikami  opiekowali się naszą grupą. Natomiast przewodnik z ośrodka w sposób niezwykle interesujący oprowadzał chętnych po różnych miejscowościach. Można było korzystać z wycieczek do: Poczdamu, Berlina, Świnoujścia, Międzywodzia,  Kołobrzegu, Świnoujścia, Trzebiatowa oraz pasieki w Dybowie. Dużym powodzeniem cieszył się koncert ballad słowiańskich, jak i biesiada z muzyką przy ognisku. Szef kuchni przez cały okres pobytu serwował doskonałe potrawy: śniadania i kolacje w formie szwedzkiego stołu. Seniorzy aktywnie korzystali  z proponowanych form rekreacji i wypoczynku, m.in. z wycieczek rowerowych, spacerów z kijkami - nordic walking. Rozegrany został turniej w bule, gdzie nasze panie pokonały panów.

Czternaście dni pobytu upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Nastroje na chwilę zepsuła bardzo słaba gra Biało-Czerwonych na mundialu. Do zobaczenia za rok.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Tekst: C. Wypijewska zdjęcia L. Szarafiński                                      

Wyjazd do Szczecina 05.06.- 06.06.2018

                Jest piękny poranek 05 czerwca 2018r, Seniorzy z PZERiI w Bydgoszczy ruszają na zorganizowaną  przez biuro Floryn  Tour wycieczkę w kierunku Miasta Książąt Pomorskich. W drodze do Szczecina odwiedzamy Stargard. Tam czeka na nas pilot-przewodnik, razem zwiedzamy Stare Miasto i ruszamy w dalszą drogę do Szczecina. Szczęśliwie docieramy do Szczecina, zwiedzamy  Szczecin Urząd Miejski i spacerujemy po Wałach Chrobrego. Po pysznym obiedzie ruszamy na miejsce noclegu. Jesteśmy nad Zalewem szczecińskim w Trzebieży. Po wieczorku integracyjnym, piękna pogoda zachęca do spaceru. Widok Zalewu, zachodzącego słońca, zapachu wody i wiatru na długo zostanie nam w pamięci. Następny dzień naszego wędrowania to powrót do Szczecina i zwiedzanie Zamku

Książąt Pomorskich, następnie rejs statkiem po Międzyodrzu, oglądamy Szczecin od strony wody.  Czas nam szybko mija, musimy wracać do Bydgoszczy, jest nam żal rozstawać się z pięknymi ulicami i parkami Szczecina. Przeżyliśmy wspólnie dwa miłe dni, dziękuję wszystkim uczestnikom za wspaniałą rodzinną atmosferę, dziękujemy panu Robertowi za mistrzowskie i bezpieczne wędrowanie z nami, dziękujemy panu Wiesławowi za przekazanie wiedzy o Szczecinie. Dziękuję i do zobaczenia na następnych wspólnych wyjazdach.

 


Leopold Szfrański

   Wielkanocny wypoczynek członków PZERiI w Mrzeżynie 2018r.


                            

Więcej zdjęć


Tekst Cyryla Wypijewska
zdjęcia Ryszard Złotowski        

Zakopane 8-12 sierpnia 2017r.  

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy zorganizował wyjazd do Zakopanego. 08 sierpnia 2017r. o godz. 4 rano, 47 osób ruszyło autokarem w kierunku  gór. Po drodze odwiedziliśmy Wadowice, zwiedziliśmy Bazylikę, Muzeum Jana Pawła II i posmakowaliśmy słynnych kremówek. Pięknym szlakiem ruszyliśmy dalej. Wieczorem powitaliśmy Giewont, nasz dom w Zakopanem, pyszne jedzenie, cudowna pogoda i widoki to smak pierwszej nocy w górach, następne słoneczne dni mijały nam na zwiedzaniu: Doliny Stężyskiej, wieczorem lecznicze termy w Słowacji. Zakopane zwiedzaliśmy z naszym sympatycznym przewodnikiem Jędrusiem, po południu znowu relaksik na termach, następnie wieczorek z góralami. Dni mijały bardzo szybko…już jest czwarty dzień i odwiedzamy Wawel w Krakowie, Bazylikę. Upał jaki nam towarzyszył zapamiętamy wszyscy, ale dzielnie dotarliśmy do hotelu. Wieczorem spacer po Rynku Mariackim. Ostatni nasz wspólny dzień to Łagiewniki i Częstochowa. No i powrót do Bydgoszczy. Przeżyliśmy razem pięć dni w atmosferze  życzliwości, radości, sympatycznie było razem zwiedzać a żal się rozstawać. Dobrze byłoby za rok znowu się spotkać aby przeżyć przygodę w górach.
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI 
Wpisany przez Ryszard Mrozik   

 

 Zdjęcia: Zdzisław Tylicki 

Ustronie Morskie I turnus 22-30.08.2017r.

   Kolejny rok i kolejny wyjazd do pięknego  Ustronia Morskiego, nad naszym morzem. Chętnych do tej wyprawy nie brakowało, był komplet uczestników. Mam nadzieję, że wspomnienia będą sympatyczne. Wspólny pobyt służy integracji, porozmawianiu i zabawie. Wszak dwukrotne tańce, posiłki oraz spotkania na tarasie, spacery na pewno temu sprzyjały. Wyjazd do tej wspaniałej miejscowości podobał się wszystkim uczestnikom. Przewodniczący Związku Emerytów też uczestniczył w pierwszym turnusie. Widok morza i zachodzącego słońca długo będzie tkwił w pamięci. Mam nadzieję, że szybko czas upłynie i spotkamy się następnego lata.
Żegnaj  Bałtyku !

 


ZDJĘCIA DO POBRANIA

 Tekst  i  zdjęcia:   Danuta  Rybarczyk

            Ustronie Morskie II turnus 30.08 – 07.09.2017r.

Zarząd  Okręgowy PZERiI już kolejny raz zorganizował wczasy w Ustroniu Morskim  w dniach 30.08 – 07.09.2017r wyjechała gr. 39 os. do Villi  Anna. Villa  ma piękne położenie na brzegu morza. Odpoczywając  na tarasie, balkonie  wpatrujemy się  w fale  morskie i wdychamy jod. Nasi członkowie są  takim widokiem zachwyceni.Mieliśmy pecha co do pogody było chłodno i deszczowo. Ciepłych  letnich  dni  mieliśmy zaledwie dwa. W trakcie pobytu pojechaliśmy kolejką gdzie  rzeka Czerwona uchodzi  do Morza  Bałtyckiego.  Mieliśmy okazję uczestniczyć  w  Gminnych  Dożynkach  w Ustroniu  Morskim.  Chętni  wieczorami  mogli  podejść  do Ośrodka  Rehabilitacyjno Wypoczynkowego „Zagłębie”  na Recital  K. Krawczyka czy Ballady Leona. Były też  tam dwa wieczorki  taneczne tz. Zaślubiny i pożegnanie uczestników. Kucharz  Bartek  smacznie gotował na  naszym  turnusie  wszystkim  bardzo  smakowało.   Ostatni  wieczór  spędziliśmy  sympatycznie przy  torcie  i lodach,  muzyka  była  mechaniczna.  W przerwie  opowiadaliśmy  kawały -  na wesoło. Na zakończenie turnusu w podziękowaniu  personel  otrzymał  drobne  upominki. 
Mimo nie pogody wróciliśmy bardzo zadowoleni i uśmiechnięciDo  zobaczenia za rok na innych wyjazdach.  Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna za mile spędzony razem czas. 

 ZDJĘCIA DO POBRANIA

 

Tekst .: Agnieszka Pawlikowska, zdjęcia Leopold Szarafiński

Truskawiec – Ukraina

Sanatorium Szachtar – wspomnienia 23.07. - 4.08.2017r.

 W tym roku poraz pierwszy zorganizował PZERiI w Bydgoszczy wyjazd na turnus leczniczy w te strony. Rezydentem była p. Elżbieta Trojniak z biura Gold Tur Rutkowski. Uczestnicy tego wypadu to członkowie z Bydgoszczy i Chojnic. Program był bogaty m.in. w dwukrotne zwiedzanie Truskawca (jeden raz nocą), wieczór ukraiński i pożegnalny, wycieczka do pięknego Lwowa i Drohiczyna, zwiedzanie starego cmentarza polsko – ukraińskiego, występy śpiewaczek, wieczorki taneczne. To dla ducha. Wachlarz programu leczniczego też wydaje mi się był duży. Przeciętnie 5 – 6 zabiegów dziennie, możność pływania w basenie oprócz gimnastyki. Niektóre zabiegi są nieosiągalne u nas (w Polsce) np.: prysznic cyrkularny, a przede wszystkim opieka lekarska i konsultacje lekarskie od ręki oraz badania. Kto chciał  z uczestników to mógł za zgodą lekarz za nieduże pieniądze wykupić dodatkowe zabiegi i inne usługi np.: leczenie zębów, wykonanie okularów. Sanatorium położone jest w pięknym ogrodzie, jedzenie urozmaicone i do wyboru. Myślę, że w przyszłym roku będzie powtórka wyjazdu i to z p.Elą Trojniak, która naprawdę otoczyła nas „matczyną” opieką. Każdy z uczestników otrzymał podziękowanie za uczestnictwo w turnusie w postaci dyplomu. 

 POZOSTAŁE ZDJĘCIA DO POBRANIA

Tekst Maria Żurowska
Zdjęcia E i J. Szatkowscy

WŁADYSŁAWOWO "Neptun" 27.06-07.07.2017r.

Prezentujemy kilka zdjęć z pobytu grupy wczasowiczów we Władysławowie w „Neptunie” w dniach 27.06 do 07.07.2017r. z Z.O. PZERiI w Bydgoszczy. Wczasowicze zwiedzili Hel, Juratę i Jastarnię. W miłej atmosferze odbyło się dla wszystkich uczestników ognisko z pieczeniem kiełbasek. Były również skecze, tańce, wśród uczestników można było zauważyć zgodę i zgranie. Dziękujemy wszystkim wczasowiczom za miły i przyjemny pobyt. Do zobaczenia za rok w Władysławowie.


ZDJĘCIA DO POBRANIA

 
Wpisany przez Ryszarda Mrozik   

Zdjęcia i tekst   Danuta  Rybarczyk

Wczasy  w Mrzeżynie  „Piramida”   17.06 – 01.07.2017r.  (14 dni)

Na zorganizowane wczasy przez Związek Okręgowy pojechała  już kolejny raz  grupa  47 osób  członków PZERiI  do Mrzeżyna.  Zakwaterowani  byli w Ośrodku Wczasowo-Rehabilitacyjnym  „Piramida”  350 m od morza.  Ośrodek  ma zaplecze rehabilitacyjne, dysponuje salą do gry w tenisa stołowego i bilard. Jest też boisko do koszykówki i siatkówki, sala gimnastyczna a także  zewnętrzna  siłownia  oraz piękny basen.  Wieczorki  taneczne, ognisko i wycieczki  autokarowe umilają  czas.  Śniadania i kolacje podawane są  w formie  bufetu, obiad  serwowany.  Można  się relaksować  w SPA  korzystając  z sauny  fińskiej,  kabiny  Infrared  oraz jacuzzi.  Pełen relaks pozwala wczasowiczom wspaniale wypocząć.
Dni aktywnego wypoczynku upłynęły w zawrotnym tempie i trzeba było wrócić do domu, pełni wrażeń.

Dziękuję całej grupie za wspólnie spędzony razem czas, dobre humory i miłą atmosferę.
Do zobaczenia na innych wyjazdach i spotkaniach.POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 

Tekst i zdjęcia Ryszard Mrozik

Wypoczynek w Mrzeżynie 20.06-30.06.2017r.

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy zorganizował kolejny zbiorowy wyjazd na wczasy. 55 osobowa grupa seniorów wypoczywała w nadmorskiej miejscowości Mrzeżyno w luksusowym „pensjonacie pastelowy”. Grupą z Bydgoszczy opiekował się sympatyczny p. Janek – syn właściciela. Posiłki i zakwaterowanie b. dobre. Pobyt urozmaicony był wieloma atrakcjami, jak: zwiedzaniem portu morskiego będącego jedną z baz rybackich, rejsem morskim po Bałtyku, który zapamiętają wszyscy bo był lekki sztorm. Zwiedzanie miejscowości odbyło się kolejką retro. Wieczorek zapoznawczy gdzie wszyscy dobrze bawili się jeszcze bardziej zintegrował wczasowiczów. Talenty taneczne rozwinęły się na kolejnym wieczorku przy grillu. Większość wczasowiczów wróciła ze wspaniałą opalenizną. Grupa była bardzo zgrana i zadowolona z wypoczynku. Na zakończenie personelowi wręczono drobne słodkie upominki.


FILMIK

POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 

Turnus wielkanocny

W dniach 12.04 – 22.04.2017r. grupa seniorów święta spędziła w ośrodku wypoczynkowo – rehabilitacyjnym „Piramida”. Mrzeżyno to miejscowość położona nad Morzem Bałtyckim u ujścia rzeki Regi. Turnus urozmaicony był rozlicznymi imprezami. Nasi seniorzy dobrze wspominają spędzone tam święta.
Jan i Halina Błaszczyk

Wycieczka do Hiszpanii

            Wspomnienia z przepięknej wycieczki do Hiszpanii, która odbyła się w dniach do 10 do 18 września 2016 r. Wyjazd w godzinach nocnych z Bydgoszczy i następnie z Inowrocławia autokarem, który był bardzo wygodny, klimatyzowany, czysty a kierowcy młodzi i sympatyczni ale jazda z nimi była bezpieczna i profesjonalna. Po nocnym i całodniowym przejeździe przez Niemcy docieramy do Francji ale Pan Łukasz nasz przemiły pilot w Niemczech celowo  w pewnym momencie zjechał z autostrady by nam pokazać uroczą uzdrowiskową miejscowość BADEN BADEN. Docieramy do miejscowości Dijon we Francji gdzie mamy  obiadokolację i nocleg. Hotel typu turystycznego  ale czysty i zadbany a jedzonko też dobre. Po śniadanku kierujemy się w kierunku Hiszpanii  i po drodze zwiedzamy miejscowość AWINION -  przy ujściu rzeki Rodan. Miasto pełne zabytków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jak min: Pałac Papieski jest to największy zamek gotycki otoczony murami z XIV wieku - robi niesamowite wrażenie. Gorąco polecam do zwiedzenia - warto. Słynny most znany z piosenek (spotkamy się na moście w Awinion ) Katedra Notre Dame i wiele innych ciekawostek. Wszystko godne polecenia. Jedziemy do naszej docelowej miejscowości tj. Santa Susana  na Costa Brawa a w autokarze pan Łukasz - pilot poczęstował wszystkich lampką francuskiego wina: Bordo  - było miło. I tak w miłej atmosferze docieramy do celu. A tu same wspaniałości. Hotel Riviera  super  w odległości 100 m od plaży. Basen przy hotelu a wieczorem same atrakcje. Jedzenie bardzo dobre i do syta. Potem była cała seria zwiedzania począwszy od Montserrat - coś pięknego. Wjazd autokarem po krętej i wąskiej drodze na wysokość około 720 m npm. robi wrażenie a tam na górze to z wrażenia aż dech zapiera. Klasztor z Czarną Madonną, szlaki turystyczne i przepiękne widoki to się będzie pamiętać na długo. Dalsze dni to znowu same rozkosze Barcelona i tu znowu zauroczenia. Spacer po Ramblas, Passeja DeGracja  budowle Antonio Gaudiego, katedra Sangrada Familia i wiele innych atrakcji. Park A. Gaudiego, stadiony i obiekty sportowe, tańczące fontanny itd. i tak dalej. Było pięknie. Był również rejs statkiem wzdłuż wybrzeż Costa Brawa. W drodze powrotnej do Polski zwiedzaliśmy jeszcze Strasburg  i tak z pięknymi wrażeniami powróciliśmy do domu. Było cudownie dziękujemy pilotowi  Panu Łukaszowi za duży zasób wiedzy jaką nam przekazał i co nam pokazał. Było miło, sympatycznie i do następnej tak udanej wycieczki. 
POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 

Danuta Rybarczyk

Wycieczka do Szczecina

Dnia 23.06.2016r członkowie Związku pojechali na dwudniową wycieczkę do Szczecina.
Z przewodnikiem najpierw zwiedzaliśmy zabytki  Stargardu. Jest co zwiedzać  Stargard 
Szczeciński to miasto zabytków leży na Europejskim  Szlaku Gotyku Ceglanego.  Zabytki
to Kolegiata NMP  Królowej  Świata, Kościół Św. Jana, Ratusz, Rynek, mury obronne i
bramy, baszty,  Arsenał – unikat na Pomorzu. Przebiega tu „ 15 Południk”  o tym ciekawym
miejscu przypomina kamień z tablicą. Na skraju miasta największy w Europie  stoi krzyż 
pokutny ok. 3 m. Front zdobi rzeźba  Chrystusa  ukrzyżowanego. Po drodze zwiedziliśmy 
jezioro  szmaragdowe i udaliśmy się do Szczecina. Tu udaliśmy się na obiad i następnie
zwiedzaliśmy  Szczecin. Po  spacerze przywitał nas właściciel biura Floryn  była biesiada
i tańce do  hotelu  na nocleg przyjechaliśmy  wieczorem.  Następnego dnia po śniadaniu
dalszy ciąg zwiedzania  Szczecina i rejs statkiem po Międzyodrzu.  Zwiedzaliśmy 
najważniejsze  miejsca i zabytki jak  Wały Chrobrego, Zamek  Książąt  Pomorskich,
Plac Orła Białego, Urząd  Wojewódzki i Miejski, Różankę , wejście na Cmentarz Centralny-
drugi co do wielkości w Europie i Bramę po której zostały tylko wspomnienia po Stoczni
Szczecińskiej. W drugim dniu po obiedzie  udaliśmy się w podróż do domu.  Uczestnicy
wycieczki byli bardzo zmęczeni upałem który w tych dniach nam towarzyszył ale dopisywał
nam humor i wróciliśmy zadowoleni.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Wczasy w Mrzeżynie w dniach od 10.06. do 20.06.2016

MRZEŻYNOto dawna   osada  rybacka z  portem ,   położona w  woj.  Zachodniopomorskim  w gminie  Trzebiatów
na Pobrzeżu Szczecińskim u ujścia rzeki Regi. To tutaj w Domu Wczasowym „Pastelowy”  odpoczywała  grupa 53 osób
członków PZERiI. Dobre warunki, wspaniała pogoda, blisko do morza pozwoliły wczasowiczom na pełny relaks i wspaniały
wypoczynek. W ramach pobytu oprócz indywidualnych wycieczek do Trzebiatowa i Dźwirzyna uczestnicy mieli zorganizowana
wycieczkę autokarową po gminie Rewal. Wraz z przewodnikiem  zwiedziliśmy najważniejsze miejsca  w Pustkowie, Trzęsaczu,
Rewalu  oraz latarnię morską, muzeum figur woskowych oraz muzeum miniatur wszystkich latarni morskich w skali 1:10
naszego wybrzeża w Niechorzu. W wycieczce tej  uczestniczyła większość wczasowiczów tj. 49 osób. W ramach pobytu wszyscy
bawiliśmy się na wieczorku tanecznym przy „żywej muzyce” a dobry nastrój towarzyszył  wszystkim uczestnikom. Na grillu
zorganizowanym przez dyrekcję ośrodka razem z wczasowiczami z Torunia miło spędziliśmy czas przy muzyce, wspólnym śpiewaniu
i tańcach na trawie. Czas mijał  nam bardzo szybko i trzeba było wracać do Bydgoszczy.  Pełni wrażeń , opaleni i wypoczęci
i w dobrych nastrojach wracaliśmy do domu.
Dziękuję całej grupie za wspaniałą atmosferę , dobre humory i wspólnie spędzony razem czas. Do zobaczenia w ramach innych wyjazdów i spotkaniach.

Krystyna Suszczyńska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 
Wpisany przez Ryszarda Mrozika   

 

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia Jadwiga Rogala

Włochy – Rimini wczasy wypoczynkowe

Zarząd Okręgowy PZERiI w Bydgoszczy zorganizował wspólnie z Biurem Turystycznym Natalie Travel wycieczkę autokarową do Włoch Rimini dla 32 osobowej grupy Seniorów związku emeryckiego z Bydgoszczy i Inowrocławia w okresie od 30.08 do 07.09.2014
Z Bydgoszczy wyjechaliśmy w godzinach rannych,  po 13 godzinach tranzytem (Czechy) przyjechaliśmy do hotelu „Veronez” w Brnie na nocleg. W późnych godzinach wieczornych nastąpiło zakwaterowanie w ładnym hotelu, obiadokolacja i odpoczynek nocny.
Po śniadaniu wyruszyliśmy w dalszą drogę do Włoch Rimini. Przewodnikiem wycieczki była Pani Natalia Wiśniewska z biura Travel 
i Pani Ania z Łodzi – tłumacz języka włoskiego.
Przyjechaliśmy w późnych godzinach wieczornych, zakwaterowanie w hotelu „ARON” - pokojach dwuosobowych. Basen przy hotelu odkryty ale mały. Niewiele skorzystaliśmy z kąpieli morskich w Adriatyku, prawie codziennie padał deszcz, ale przyjemnie było  spacerować boso brzegiem morza. Plaże wykupiono przez właścicieli hoteli. Sezon wakacyjny minął i plaże opustoszały. We wtorek wyjechaliśmy autokarem zwiedzać Asyż. Otrzymaliśmy aparaciki mikrofonowe, aby było słychać przewodnika, (Panią) która mówiła o historii i zabytkach Asyżu. Zwiedziliśmy miasto świętego Franciszka, Bazylikę świętego Franciszka, kościół świętego Rufina, Bazylikę świętej Klary. Święta Klara założyła Zakon Sióstr Klarysek.
Z Asyżu pojechaliśmy do San Marino (enklawa na terenie Włoch), jest to mały kraj oblany ze wszystkich stron wodą. Polak - właściciel winiarni w San Marino zaprosił naszych seniorów na degustację włoskich win, likierów. W następny dzień (środa) o godz. 2-ej z Rimini jechaliśmy 8 godz. autostradą do Rzymu. Zatrzymaliśmy się na Placu świętego Piotra. Przewodnik (Pani) mówiła interesująco o cennych zabytkach Watykanu. Zwiedziliśmy Bazylikę świętego Piotra. Podczas zwiedzania przewijała się ogromna ilość osób zwiedzających ( różnej narodowości).

W sobotę spakowano bagaże i po śniadaniu pojechaliśmy zwiedzać Wenecję. Pani Natalia i Pani Ania zaprosiły uczestników wycieczki na prom, płynęliśmy po jeziorze świętego Andrzeja, pogoda była słoneczna, zachwycające widoki. Po dwóch godzinach pływania po jeziorze, wszyscy spokojnie zeszli na ląd. Pani Ania – tłumacz języka włoskiego poprowadziła nas na Plac św. Marka, tam czekała Pani Przewodnik, która starała się przekazać nam cenne informacje o historii i zabytkach Wenecji. Na wstępie poinformowała , że Wenecję założono w 811 roku. Symbolem Wenecji jest „Lew”.
Wenecja to prawdziwy cud, który trzeba zobaczyć.. Wszystkie budynki wokół Placu św. Marka są bogato zdobione o charakterze zabytkowym, m.in. Pałac Dożów,  Biblioteka, do której ustawiała się ogromna kolejka, aby wejść do środka. Nie udało się nam zwiedzić Bazyliki św. Marka mimo to, zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc zabytkowych. Z Wenecji statkiem przypłynęliśmy do przystani.
Pani Natalia Wiśniewska – całą naszą grupę wycieczkową zaprowadziła do restauracji (statek), gdzie zaserwowano smaczną obiadokolację i późnym wieczorem wyjechaliśmy do Bydgoszczy.
Po przekroczeniu granicy o 9.00 w Polsce w restauracji zjedliśmy smaczne śniadanie,  a na kolejnym postoju każdy z uczestników wycieczki kupił smaczny obiad. Przy Multikinie wysiadaliśmy z autokaru o 18.30.Pani Natalia podziękowała uczestnikom wycieczki za zdyscyplinowanie. Uczestnicy wycieczki podziękowali Pani Natalii za „przybij piątkę-liczenie”  aby nikt się nie zgubił, a kierowcom za profesjonalne prowadzenie autokaru (Pan Roman i Artur), wręczając im drobne upominki.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Violetta Staszewska, zdjęcia Ryszard Mrozik

Rejs Władysławem Łokietkiem

Impreza dofinansowana w zakresie sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych ze środków PFRON  - MOPS  w Bydgoszczy

W dniu 21.08.2014 członkowie Naszego Związku mieli niebywałą okazję popłynąć statkiem „ŁOKIETEK”  na odcinku Międzynarodowej Drogi Wodnej E-70 pomiędzy Nakłem a Osiekiem nad Notecią. W ramach całodniowej wycieczki organizatorzy zapewnili uczestnikom bogaty poczęstunek wraz z obfitym obiadem. Cudowna, słoneczna pogoda wraz z dużą dawką humoru nie opuszczała nas przez cały czas. Zwiedziliśmy Skansen Etnograficzny  w Osieku, który ma zgromadzone obiekty architektury wiejskiej z Pałuk, Krajny i Doliny Noteci,  mi. kapliczki przydrożne wiatraki, chałupy podcieniowe, tartak, kuźnię. Dolina Noteci stanowi największy obszar migracji i lęgu ptactwa w Europie Środkowej.  W krajobrazie dominują łąki, torfowiska i trzcinowiska. Mieliśmy doskonałą możliwość przebywać
w naturalnym środowisku wodnym, zrelaksować się i wyciszyć z miejskiego zgiełku.
Do zobaczenia za rok.

POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 

Krystyna Suszczyńska

Wczasy  w Łebie.

W dniach  12.07.- 25.07.2014r grupa 49  osób – członków PZERi I z Bydgoszczy, Szubina i Żnina wypoczywała na wczasach w
„ Domu Turysty „ w Łebie. Grupa wyjeżdżała w deszczu, ale już od następnego dnia przez 13 dni była upalna pogoda- czasami aż za gorąco!!!!  Można było korzystać do woli ze słońca oraz kąpieli w morzu ( byli wśród nas tacy odważni ) chodząc na plażę, lub opalać się w ogródku na specjalnie przygotowanych leżakach. Atrakcji nie brakowało ,a kierownictwo ośrodka w ramach opłaty zorganizowało dla nas dwa wieczorki z przepysznym jedzeniem i muzyką, oraz wieczór z pieczonymi kiełbaskami również przy muzyce. Atmosfera była wspaniała a wszyscy wspaniale bawili się ,  tańczyli ( dodatkowa rehabilitacja) i wspólnie śpiewali . W ramach pobytu można było skorzystać z proponowanych wycieczek na : Wydmy- niezapomniane wrażenia, do Fokarium w Serbsku( godne polecenia), do Lęborka.W rejsie statkiem „ GRYF „ na zachód słońca uczestniczyła cała grupa  czyli 49 osób. Atrakcji  było moc, ponieważ morze tego dnia było niespokojne i  trochę  „ bujało”.  Łeba i okolice w tym czasie zapraszały na różne imprezy: występy zespołów, orkiestr dętych, pokazy – tak, że nie można było się nudzić a czas mijał bardzo szybko i wesoło. Warunki mieszkaniowe w Domu Turysty może nie są luksusowe ( część pokoi z łazienkami ,część bez), ale nie jest to SPA, natomiast atmosfera, wspaniałe jedzenie, dobra pogoda  , dobry nastrój i humor wszystkich uczestników rekompensowały małe niedostatki. Prawie wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni i niektórzy już wyrazili chęć ponownego wyjazdu w przyszłym roku. Pełni wrażeń, pięknie opaleni i w dobrych humorach wracaliśmy do Bydgoszczy i obiecaliśmy sobie, że na pewno w przyszłym roku spotkamy się. Dziękuję całej grupie za wspaniałą atmosferę, dobre humory i mile spędzony razem czas!!!!! Do zobaczenia.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

* * *

WCZASY WE WŁADYSŁAWOWIE TURNUS DRUGI

 

Tekst i zdjęcia Ryszard Mrozik

To już drugi raz w tym roku seniorzy wypoczywali we Władysławowie w okresie od 28.06 do 8.07. 2014r. Pobyt urozmaicony był wieloma przedsięwzięciami kulturalno-oświatowymi takimi jak: zwiedzanie Władysławowa i zapoznanie się z jego historią, wieczorki taneczne, wyjazdowa wycieczka na Półwysep Helski a po drodze zwiedzanie Juraty. Jurata to litewska nazwa bogini Bałtyku właśnie na jej cześć nazwano tak tą miejscowość. Na Helu wczasowiczów czekały kolejne atrakcje – rejs po Bałtyku i Zatoce Puckiej a po rejsie zwiedzanie „Fokarium”. W powrotnej drodze zwiedzaliśmy Muzeum Obrony Wybrzeża Helu. Spacery po Alei Gwiazd. Zwiedziliśmy również Muzeum Ziemi Puckiej – Oddział „Hallerówka” we Władysławowie. Oczywiście były kąpiele w Bałtyku i opalanie się. Na zakończenie odbyło się spotkanie przy ognisku gdzie piekliśmy kiełbaski. Panie które aktywnie włączyły się w organizację tych wszystkich przedsięwzięć to: Krystyna Szafrańska i Ewa Kamińska

WIĘCEJ ZDJĘĆ

* * *

WCZASY W R E W A L U TURNUS DRUGI  2014r.

Tekst i zdjęcia Violetta Staszewska
Wczasy w Rewalu w terminie od 01.07-10.07.2014
Uczestnicy wczasów PZERiI zakwaterowani byli w Pensjonacie „Danuta” i  „U Krysi”.Korzystaliśmy z wszystkich atrakcji turystycznych, które oferuje Gmina Rewal. Odbyliśmy podróż kolejką Retro na trasie Rewal – Niechorze - Pogorzelica. Pokonaliśmy rekordową ilość schodów – 208 stopni,  wdrapując się na najpiękniejszą Latarnię Morską w Niechorzu. Byliśmy w niezwykłej krainie motyli. Motylarnia prezentuje najpiękniejsze i największe motyle Ameryki Południowej, było to niepowtarzalne przeżycie estetyczne.Atrakcją były również występy Kabaretu Ani Mru Mru w Rewalu. Sympatycy tego kabaretu udali się na występy. Miłą niespodzianką była wspólna sesja zdjęciowa z artystami, udzielali również odpowiedzi na zadawane pytania. Zorganizowaliśmy  grillowanie kiełbasek,  były też wspólne śpiewy i tańce.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

* * *

WCZASY W R E W A L U  2014r.

Tekst i zdjęcia Violetta Staszewska
Członkowie Naszego Związku w dniach od 13.06-23.06.2014r. wypoczywali w Rewalu. Zakwaterowani byliśmy w Pensjonatach Danuta i Kaola, w samym sercu miejscowości. Gmina Rewal to jedna z bogatszych gmin w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim. Plaża w Rewalu jest szeroka i piaszczysta, idealna na spacery brzegiem morza i leżakowanie. Rewal posiada wiele atrakcji np., podziwialiśmy zachody słońca z tarasu widokowego, ulubione miejsce wszystkich turystów. Zwiedzaliśmy Park Wieloryba z wieloma mieszkańcami głębin morskich, największy w Europie płetwal błękitny mierzący 35m. Park Wieloryba zapewnił nam dobrą rozrywkę np. w osobie Pirata z Karaibów jak też i edukację o gigantach z oceanów. Zwiedziliśmy też uroczy Trzęsacz z ruinami Kościoła na klifie. Niezapomnianych wrażeń zapewnił nam przejazd kolejką retro z Rewala do Niechorza i Pogorzelicy. Podziwialiśmy egzotyczne motyle w  Niechorzu. Wspólnie,  wieczorami bawiliśmy się  przy dobrej muzyce, zajadaliśmy się kiełbaską z grilla. Za rok znowu tu będziemy.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

WCZASY W R E W A L U  2013r.

Tekst i zdjęcia Violetta Staszewska

W dniach od 19.06.2013 do 29.06.2013 Seniorzy naszego Związku wypoczywali w Rewalu. Pogoda sprzyjała wycieczkom i spacerom plażami nadmorskimi. Okolica ma zdrowy morski mikroklimat, szerokie piaszczyste plaże oraz liczne atrakcje turystyczne. Rewal to centrum administracyjne
i kulturalne rejonu. Centrum Rewala słynie z
charakterystycznych szkieletów wielorybów. Spacerowaliśmy słynną Aleją Zakochanych i ulicą Różaną, podziwialiśmy z platformy widokowej zachody słońca. Zorganizowaliśmy wycieczki :

Międzyzdroje – spacer po przepięknym molo i Aleją Gwiazd,  zwiedzanie Muzeum Figur Woskowych, 
-  przejazd kolejką z Rewala do Niechorza i Pogorzelicy, podziwianie okolic nadmorskich. 
- spacer wybrzeżem do Trzęsacza -  miejscowości znanej z ruin Kościoła z XIV w. która jest dokładnie położona na 15 południku długości geograficznej wschodniej, wizyta w Muzeum Multimedialnym na 15 Południku.Czas upłynął mile na kąpielach słonecznych, spacerach, wspólnym grillowaniu kiełbasek z muzyką i śpiewem.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

***

WŁADYSŁAWOWO 2013r

Tekst i zdjęcia R. Mrozik

Podobnie jak w roku ubiegłym seniorzy wypoczywali w nadmorskiej miejscowości Władysławowo w kompleksie wypoczynkowym „NEPTUN” który położony jest blisko plaży na ul. Spokojnej 1. Gospodarzami są państwo Kulawik. Wypoczynek zorganizował Zarząd Okręgowy PZERiI w Bydgoszczy. Bydgoszcz żegnała wyjeżdżających zimną deszczową pogodą. Po przyjeździe na miejsce wypoczynku dopisała piękna słoneczna pogoda, więc i plaża była oblegana. Warto przypomnieć, że ślady człowieka na terenach dzisiejszej gminy Władysławowo sięgają pomiędzy czwartym a pierwszym tysiącleciem przed naszą erą. Wypoczynek obfitował w wiele atrakcji takich jak:
- wieczorek zapoznawczy, zwiedzanie Władysławowa gdzie można było podziwiać panoramę miasteczka z wieży widokowej (63m. n.p.m.),
- wycieczka autokarowa po Półwyspie Hel gdzie atrakcję było molo spacerowe, zwiedzanie Muzeum Obrony Wybrzeża, zwiedzanie fokarium oraz rejs po Zatoce Gdańskiej i Bałtyku.
Nasi emeryci korzystali również z basenu kąpielowego usytuowanego na terenie ośrodka przygotowań olimpijskich „CETNIEWO”. Było również ognisko przy którym pieczono kiełbaski a śpiewy nie milkły do późnego wieczora.

Więcej zdjęć

***

WYCIECZKA DO WILNA

Tekst J. Rogala

Zarząd Okręgowy PZERiI zorganizował dla naszego związku wycieczkę autokarową dla 48 członków w dniach 27.05 do 30.05.2013 r.  Po przyjeździe do Wilna zakwaterowano uczestników wycieczki w kwaterach prywatnych – rodzin pochodzenia polskiego .W okresie kilku dni Pan Wojciech Sobolewski  – historyk-przewodnik wycieczki, pokazał nam wiele zabytków Wilna, m.in. Starówkę Wilna, Katedrę św. Stanisława, Zamek Gedymina, kościół św. Anny o pięknej architekturze, Uniwersytet im. Stefana Batorego, kościół św. Jana ufundowany przez W. Jagiełło, kościół św. Piotra i Pawła wybudowany z inicjatywy hetmana polnego litewskiego Michała Paca, Pałac Michała Paca. Muzeum Adama Mickiewicza, Klasztor Bazylianów, a w nim celę więzienną gdzie był przez dłuższy okres więziony, a obecnie na  wielu ulicach Wilna są zamieszczone tablice gdzie uczył się, pracował i tworzył. Na tablicach są informacje po litewsku i po polsku. Część uczestników wycieczki wyjechała na wieżę widokową-telewizyjną, z której  było widać piękną rozległą panoramę widokową miasta. Wilno jest bardzo czyste, gwarne, przyjazne. Zwiedziliśmy również cmentarz na Rossie,  gdzie znajdują się groby Polaków m.in. z 1920 r.( Sarkofag matki i jego serce, bez nazwiska, a i tak nieomal każdy Polak wie kto to jest). Wilno znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa w UNESKO. W Trokach zwiedziliśmy Zamek wybudowany przez Księcia Witolda.  W Kownie zwiedziliśmy  największą świątynie gotycką na Litwie, Świątynię pw. NMP ufundowaną przez Witolda Jagiełłę po bitwie pod WORSKĄ w 1399 r. Wilno i Kowno jest bardzo bliskie Polakom ze względu na rys historyczny.

Więcej zdjęć w galerii

 
Rejs Władysławem Łokietkiem

Tekst Violetta Staszewska

Rejs Statkiem trwający trzy godziny upłynął w rodzinnej i życzliwej atmosferze. Dla wielu osób niepełnosprawnych była to jedyna forma przyjemnego spędzenia  czasu poza miejscem zamieszkania, poznanie najbliższej okolicy,  sprawdzenie swoich umiejętności w terenie i poruszanie się po jednostce pływającej. Dodatkowym atutem udanego rejsu Statkiem „ŁOKIETEK” był kapitan jednostki pływającej, który chętnie udzielał wszelkich informacji o otaczającym nas terenie, historii Ziem Nadnoteckich, informacji o Szkole Żeglugi Lądowej w Nakle. W trakcie trwania rejsu  był pokaz działania śluz wschodniej i zachodniej na Kanale Noteckim. Organizatorzy imprezy zakupili ciastka, kawę i herbatę w celu poczęstunku uczestników rejsu. Po zejściu ze statku, autokar przewiózł uczestników do Restauracji Katarzyny Lidmann w  Nakle na obiad.  Czas posiłku upłynął w miłej atmosferze, sala jadalna była właściwie przygotowana, uczestnicy zasiedli do jednego (zestawionego) wielkiego stołu rodzinnego. Po obiedzie był doskonały moment na  podsumowanie całodziennej wycieczki, uczestnicy podziękowali organizatorom V. Staszewskiej
i  G. Rewers za miłą imprezę,  uczestnicy, prosili o zorganizowanie kolejnych również w plenerze.

Więcej

 
Chorwacja
Wpisany przez Ryszard Mrozik   

Tekst i foto Jadwiga Rogala

Na wycieczkę do Chorwacji wyjechało grupa emerytów, z Bydgoszczy, Gdańska, Opola, Włocławka, oraz pilot z Warszawy (Pani Małgorzata). Zakwaterowanie przebiegło sprawnie ( hotel „Salines” Riwiera Makarska). Tuż po przyjeździe rezydentka DANICA (poprosiła, aby tak do niej się zwracano) przedstawiła program pobytu.

Więcej…
 
Rewal
Wpisany przez Ryszard Mrozik   

Rewal – to dawna osada rybacka położona na 15m klifie, a obecnie miejscowość wypoczynkowa pełna zieleni, kwiatów ośrodkówwypoczynkowych wypoczynkowych, pensjonatów, kawiarenek ze zdrowy morskim mikroklimatem, która przyciąga turystów.

 

Więcej…
 


© 2018 Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów - Zarząd Okręgowy w Bydgoszczy