POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY

Menu

Zadzwoń do nas

(52) 322-04-85

 

Prezes Zdzisław Tylicki

+48 662 002 220

Najnowsze artykuły:

29 listopada 2023
Tekst i zdjęcia : Zbigniew Kania                W dniach od 22 do 30 września 40-osobowa grupa
11 września 2023
Tekst i zdjęcia : Zbigniew Kania                43-osobowa grupa bydgoskich seniorów w dniach od 21 do
21 maja 2023

Grecja

W  dniach 16 – 25.09.2019r, 35-osobowa grupa udała się na autokarową wycieczkę do Grecji.  Organizatorem  podróży  był  PZERiI  oraz Biuro Turystyczne „Żak” z Łasina. Naszym pilotem był Pan Marcin  Szelągiewicz. Profesjonalni  kierowcy Pan Mirek i Marek  zrobili z nami ok. 6000 km.  Serdecznie im za to dziękujemy. Przejechaliśmy kilka  tysięcy km przez liczne kraje:  Polskę,  Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Serbię, Macedonię  Północną do  Grecji.  Wszystko nas  zachwycało. Pan Marcin – pilot w szczegółach  opowiadał nam, co widzimy za oknami naszego autokaru oraz gdzie znajdujemy się w danej chwili.

 

Po przekroczeniu polskiej granicy w  Gazyczkach dalej kontynuowaliśmy podróż mijając następujące miasta  Ostravę,  Brno, Wiedeń. Wiedeń  zachwycił nas swoim  Wzgórzem  Kahlenberga, gdzie nasz Król  Jan III Sobieski w 1683r,  zatrzymał  inwazję turecką. Ciekawy obiekt, który zobaczyliśmy we Wiedniu , w samym centrum – to spalarnia śmieci jedna z pierwszych w Europie.  Oczywiście  towarzyszył nam  również piękny, modry  Dunaj.  Z Austrii przez  Węgry  udaliśmy się do  Nowego  Sadu w  Serbii na nocleg. W trakcie podróży Pan Marcin opowiadał nam o wielkim konflikcie bałkańskim z 1991 –1999, w wyniku którego rozpadła się Jugosławia i powstały nowe państwa. Nocleg mieliśmy w hotelu o nazwie Dunav nad rzeką  Dunaj. Serbowie przyjęli nas pyszną kolacją.

 

Po śniadaniu udaliśmy się w dalszą podróż przez Macedonię Północną  w kierunku  Grecji. Wieczorem przyjechaliśmy do naszego miejsca docelowego, miejscowości   Paralia na Riwierze  Olipijskiej.

 

Następnego dnia udaliśmy się na wycieczkę w Masyw Olimpu, na spotkanie z 12 bogami olimpijskimi.  Wjechaliśmy do miasteczka Litochoro, przespacerowaliśmy się wąwozem  Enipeas  w Parku Narodowym Olimpu. Później udaliśmy się na taras widokowy na Olimpie, skąd roztaczał się piękny widok na całą Riwierę  Olimpijską. Na Olimpie jest słupek , który symbolizuje co miesięczną ucztę w Pałacu Zeusa. Każdy z nas wrzucił pieniążek, żeby na tą ucztę zostać zaproszonym. W kolejnym dniu zwiedzaliśmy stolicę  GRECJI -  ATENY.  Zachwycaliśmy się starożytną historią  Aten. Zobaczyliśmy Stadion Olimpijski, zachwycał nas  Akropol  a na nim Partenon – miejsce kultu bogini  Aten. Zobaczyliśmy starą  Agorę (rynek), teatr antyczny, Cerkwię  Katedralną  pw. Zwiastowania Matki  Bożej.  Na koniec zwiedzania  Aten, zobaczyliśmy zmianę warty pod  Parlamentem  Greckim . Żołnierze w tradycyjnych strojach greckich zrobili na nas ogromne wrażenie. W drodze powrotnej z Aten, zatrzymaliśmy się jeszcze w Termopilach.  Obejrzeliśmy pomnik poświęcony Leonidasowi.

 

W kolejnym  dniu udaliśmy się do  Kalambaki, gdzie zobaczyliśmy jeden z 8 cudów świata. Klasztory zawieszone na skałach. Nazywane są one Meteorami. Mnisi od średniowiecza, na skałach o wysokości 600 m. wznosili swoje klasztory. My zwiedzaliśmy klasztor  „WielkiegoMeteoru” oraz muzeum w tym klasztorze. Wrażenie, jakie robią „Meteory są bardzo trudne do opisania i opowiedzenia, to trzeba koniecznie zobaczyć.  Po zwiedzaniu jednego z klasztorów (a jest ich 6 w których zamieszkują mnisi), udaliśmy się do pracowni pisania ikon.Na wstępie zostaliśmy poczęstowani lokalnymi słodyczami, winem i nalewką. Potem Pani z pracowni, pokazywała nam proces  tworzenia (pisania) ikon.

 

W następnym dniu zwiedzaliśmy drugie co do wielkości miasto Grecji  - Thessaloniki  stolicę greckiej  Macedonii.  Thessaloniki to miasto braci świętego  Cyryla i Metodego. Tu także św. Paweł  stworzył pierwszą  gminę chrześcijańską.  Zobaczyliśmy Katedrę  Agios  Dimitrios, kościół  Agia  Sofia.  Na nabrzeżu  oglądaliśmy Białą Wieżę  zbudowaną przez Wenecjan  w XV wieku. W wolnym czasie  od zwiedzania, opalaliśmy się na pięknej piaszczystej plaży przy naszym  hotelu  Thermaikos  nad Morzem  Egejskim.W drodze powrotnej do Polski, zobaczyliśmy  stolicę  Serbii -  Belgrad.

 

Z pięknymi, niezapomnianymi wrażeniami wróciliśmy do domu.  Było fantastycznie, po prostu  super.W sposób  szczególny chcemy podziękować  panu  Marcinowi – pilotowi naszej wycieczki, za ogromny zasób wiedzy jaką nam przekazał i za to co nam pokazał oraz jaką nas otoczył  opieką.

Było miło i sympatycznie.

 

Do zobaczenia na następnej tak udanej imprezie  Turystycznej!

 

Tekst i zdjęcia: Danuta Rybarczyk

 

 

Wypoczynek

NIE BADŹ SAMOTNY - DOŁĄCZ DO NAS!

Skontaktuj się z nami

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY

W BYDGOSZCZY

Kontakt elektroniczny

 

pzerii.bydgoszcz@wp.pl

Kontakt  telefoniczny

 

(52) 322-04-85

 

+48 662 002 220

Prezes Zdzisław Tylicki

Pon. - Czw. 10:00 - 14:00

 

Czartoryskiego 18

(budynek szkoły)

 

85-222 Bydgoszcz

Twoje Imie

Nr telefonu

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Zgoda

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy moich danych osobowych zawartych w formularzu na potrzeby realizacji przesłanego zgłoszenia.

Wyślij wiadomość
Wyślij wiadomość
Wiadomość została wysłana — dziękujemy! Niedługo się skontaktujemy :)

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy (85-222), przy ul. Czartoryskiego 18. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl