POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY

Menu

Zadzwoń do nas

(52) 322-04-85

 

Prezes Zdzisław Tylicki

+48 662 002 220

Najnowsze artykuły:

21 grudnia 2023
Tekst. : Zbigniew Kania Zdjęcia : Zdzisław Tylicki            W dniu 06 grudnia 2023r. w Sali
12 grudnia 2023
Tekst : Zbigniew Kania Zdjęcia : Ryszard Mrozik          Do Restauracji „Czarny kawior” przy bydgoskiej Operze,
21 maja 2023

Koło ZUS - wycieczka do Wrocławia

Koło ZUS wraz z Zarządem Oddziału Okręgowego PZERiI zorganizowało w dniach 30.03 – 1.04. 2022r. wycieczkę do Wrocławia i w jego malownicze okolice. W wyprawie wzięło udział 37 dzielnych piechurów z pasją podróżowania, w tym  25 -ciu  z Koła ZUS, 6 - ciu z innych zaprzyjaźnionych Kół a pozostali to sympatycy naszego Koła. Nad całym przedsięwzięciem z wielką troską czuwał Przewodniczący Oddziału Okręgowego Pan  Zdzisław Tylicki.

 

Pierwszego dnia naszej eskapady obejrzeliśmy historyczne centrum Wrocławia wraz jego z najstarszą częścią tj. Ostrowem Tumskim, niegdyś wyspą, położoną na Odrze tuż przy ujściu Oławy. Znajduje się tu między innymi  słynna Archikatedra św. Jana Chrzciciela  patrona Wrocławia) rzymskokatolicki gotycki kościół parafialny, a także katedralny biskupów wrocławskich, kościół pw św. Idziego, bazylikę św. Elżbiety, Kolegiatę Świętego Krzyża.

 

Obejrzeliśmy wiele ważnych  miejsc min. Plac Katedralny, pomnik Nepomucena, słynną Bramę Kluskową, Ossolineum, a także słynny Most Tumski, na którym zakochani wieszali (do ostatniego remontu) kłódki jako znak nierozerwalności ich związku. Byliśmy także na przepięknym Rynku Wrocławia gdzie podziwialiśmy wspaniałą architekturę m.in. Ratusz, Piwnicę  Świdnicką, Pręgierz, figurki krasnoludków (których zresztą pełno w całym mieście). Obejrzeliśmy również Panoramę Racławicką, główną atrakcję miasta, która eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

 

Kolejnego dnia wycieczki byliśmy w Świdnicy by obejrzeć przepiękną Katedrę Świdnicką pw. Św. Stanisława i Św. Wacława.  Katedra to ogromna, imponująca wręcz budowla gotycka, przykuwająca uwagę dzięki niezwykle wysokiej i strzelistej wieży, która ma nieco ponad 100 metrów co sprawia, że to jedna z najwyższych wież w Polsce. Świdnicka Katedra to najstarszy i najcenniejszy zabytek miasta. W Świdnicy obejrzeliśmy również, zapierający dech w piersiach, Kościół Pokoju – największą drewnianą, barokową świątynię na świecie. Ze Świdnicy pojechaliśmy do Wałbrzycha gdzie zwiedziliśmy  imponujący, trzeci co do wielkości w Polsce - Zamek Książ i zapoznaliśmy się z bogatą historią budowli i ciekawymi losami Rodu Hochbergów. Pobyt w Wałbrzychu zakończyliśmy spacerem po Palmiarni. Wieczorem spotkaliśmy się na drinku w uroczej knajpce we Wrocławiu pod nazwą ”PRL”, w której odnaleźliśmy bliskie nam klimaty  sprzed lat.

 

W ostatnim dniu wycieczki odwiedziliśmy ZOO oraz Afrykarium. W drodze z Afrykarium do Ogrodu Japońskiego przeszliśmy obok Hali Stulecia, obiektu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ogród Japoński oglądaliśmy w zimowej scenerii. Odbył się również, mimo zimowej aury, zaplanowany rejs statkiem po Odrze.

 

Pełni wrażeń oraz wiedzy przekazywanej każdego dnia przez profesjonalnych przewodników na czele z Panią Magdą, która ponadto otaczała nas matczyną wręcz opieką ( a mogła być córką a może nawet wnuczką niejednego z nas) wróciliśmy  późnym wieczorem do Bydgoszczy.

 

Mały komunikat dla uczestników wycieczki – Pan Wojtek, wspaniały kierowca, który zapewnił nam bezpieczną i szczęśliwą podróż, znalazł  czarny parasol i srebrny kolczyk.  Zguby będzie można odebrać na ul. Gdańskiej 5 w dniu 26.04.2022r.,w godzinach dyżuru Zarządu tj. 10.00 – 12.00., względnie proszę o telefon pod nr 666-022-226.

 

Serdecznie pozdrawiam uczestników wycieczki, członków Koła ZUSi  wszystkich członków PZERiI  chętnych na kolejne eskapady  -  Ewa Robak.

 

 

Aktualności

NIE BADŹ SAMOTNY - DOŁĄCZ DO NAS!

Skontaktuj się z nami

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY

W BYDGOSZCZY

Kontakt elektroniczny

 

pzerii.bydgoszcz@wp.pl

Kontakt  telefoniczny

 

(52) 322-04-85

 

+48 662 002 220

Prezes Zdzisław Tylicki

Pon. - Czw. 10:00 - 14:00

 

Czartoryskiego 18

(budynek szkoły)

 

85-222 Bydgoszcz

Twoje Imie

Nr telefonu

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Zgoda

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy moich danych osobowych zawartych w formularzu na potrzeby realizacji przesłanego zgłoszenia.

Wyślij wiadomość
Wyślij wiadomość
Wiadomość została wysłana — dziękujemy! Niedługo się skontaktujemy :)

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy (85-222), przy ul. Czartoryskiego 18. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl