POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY

Menu

Zadzwoń do nas

(52) 322-04-85

 

Prezes Zdzisław Tylicki

+48 662 002 220

Najnowsze artykuły:

29 listopada 2023
Tekst i zdjęcia : Zbigniew Kania                W dniach od 22 do 30 września 40-osobowa grupa
11 września 2023
Tekst i zdjęcia : Zbigniew Kania                43-osobowa grupa bydgoskich seniorów w dniach od 21 do
21 maja 2023

Paryskie Pejzaże i Bruksela

Na wycieczkę zorganizowaną w dniach 14 – 18 sierpnia 2019r. przez PZERiI, udała się grupa 37 osób. W pierwszym dniu zajechaliśmy do stolicy Belgii – Brukseli, będącej zarazem siedzibą instytucji Unii Europejskiej. Obejrzeliśmy między innymi nowoczesną zabudowę, w której mieści się Parlament Europejski. Następnie przyjechaliśmy pod Pałac Królewski i brukselską starówkę z Grand Place, zabudowaną pięknymi kamienicami, wśród których okazale prezentuje się Hotel de Ville, czyli Miejski Ratusz. Symbolem miasta jest słynna fontanna Manneken Pis. Pełni wrażeń z tego pięknego miasta udaliśmy się na nocleg.W następnych dniach zwiedzaliśmy Paryż. Przejechaliśmy obok Łuku Triumfalnego, wjechaliśmy na wieżę Eiffla oraz spacerowaliśmy po Polach Marsowych, mostem im. Aleksandra III, przez Grand i Petit Palac oraz przez Pola Elizejskie i Plac Concorde. Następnie pojechaliśmy na Mantmarte – do dzielnicy artystów, Plac du Terte i bazylikę Sacre Coure – symbol paryskiej pobożności. Ponadto przeszliśmy obok słynnego Kabaretu Moulin Rouge – czerwony Młyn, przez Plac Pigale „dzielnicy czerwonych latarni” i dalej na Plac Clichy, gdzie znajdują się najstarsze stacje metra na liniach nr 2 – z 1902 roku i nr 13 – z 1911r.

 

Trzeci dzień zaczęliśmy od zwiedzania Wersalu ze słynnym zespołem pałacowym, miejscem rezydencji Królów francuskich od 1682 roku. Pałac Wersalski wraz z kompleksem parkowym jest najwspanialszym dziełem francuskiego baroku. Po przyjeździe do Paryża przeszliśmy wielkimi bulwarami, z których podziwialiśmy Operę, Plac Vendome i pomnik Napoleona. Następnie przyjechaliśmy na cmentarz Pere – Lachaise, gdzie znajdują się groby słynnych ludzi, między innymi grób Fryderyka Chopina. Pod Łukiem Triumfalnym braliśmy udział na uroczystościach zmiany warty, a następnie udaliśmy się na wieczorny rejs po Sekwanie.

 

W czwartym dniu zwiedzaliśmy muzeum Luwru, ze wspaniałą kolekcją arcydzieł sztuki europejskiej, wśród których znajdują się słynna Mona Lisa, Wenus z Milo, Nike z Samotraki.

 

Z muzeum udaliśmy się w kierunku wyspy Cite, najstarszej części Paryża z Katedrą Notre Dame, najwspanialszym zabytkiem sztuki sakralnej z XII w., która to w tym roku uległa wielkiemu pożarowi.

 

Zwiedzanie zakończyliśmy długim spacerem, przejściem obok Ratusza Miejskiego w Centrum Paryża. Pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.

 

Wszystkich uczestników wycieczki pozdrawiam i dziękuję. Do zobaczenia !!!

 

Tekst i zdjęcia: Danuta  Rybarczyk

 

 

Wypoczynek

NIE BADŹ SAMOTNY - DOŁĄCZ DO NAS!

Skontaktuj się z nami

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY

W BYDGOSZCZY

Kontakt elektroniczny

 

pzerii.bydgoszcz@wp.pl

Kontakt  telefoniczny

 

(52) 322-04-85

 

+48 662 002 220

Prezes Zdzisław Tylicki

Pon. - Czw. 10:00 - 14:00

 

Czartoryskiego 18

(budynek szkoły)

 

85-222 Bydgoszcz

Twoje Imie

Nr telefonu

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Zgoda

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy moich danych osobowych zawartych w formularzu na potrzeby realizacji przesłanego zgłoszenia.

Wyślij wiadomość
Wyślij wiadomość
Wiadomość została wysłana — dziękujemy! Niedługo się skontaktujemy :)

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy (85-222), przy ul. Czartoryskiego 18. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl