POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY

Menu

Zadzwoń do nas

(52) 322-04-85

 

Prezes Zdzisław Tylicki

+48 662 002 220

Najnowsze artykuły:

29 listopada 2023
Tekst i zdjęcia : Zbigniew Kania                W dniach od 22 do 30 września 40-osobowa grupa
11 września 2023
Tekst i zdjęcia : Zbigniew Kania                43-osobowa grupa bydgoskich seniorów w dniach od 21 do
21 maja 2023

RELACJA Z WYJAZDU INTEGRACYJNEGO KOŁA SENIORÓW ZUS PZERiI

W dniach  9, 10, 11 września 2020r., 23 osoby z Koła ZUS oraz 14 osób z innych Kół PZERiI uczestniczyło w wyjeździe  integracyjnym do Dworku Wymysłowo w Borach Tucholskich. Swoją obecnością zaszczycił nas w czasie tego wyjazdu, Pan Prezes Zdzisław Tylicki

 

Pierwszy dzień pobytu, rozpoczął się zakwaterowaniem w ciekawie położonym i bardzo ładnie urządzonym Dworku, zwiedzaniem niezwykle urokliwej okolicy, przepięknych lasów położonych w zakolu Brdy, a zakończył późno w nocy wieczorkiem integracyjnym z dobrą muzyką i przepysznym jedzeniem serwowanym przez miejscowego szefa kuchni.

 

Tego wieczoru nie brakowało wspomnień związanych z wspólnie spędzonymi latami pracy w ZUS, a także nastąpiła pełna integracja członków Koła ZUS z przedstawicielami innych Kół PZERiI. W kolejnym dniu pobytu po obfitym śniadaniu, zwiedzaliśmy Muzeum Kultury Indian Ameryki Północnej im. Sat Okh’a. To niezwykłe, zadziwiające wręcz miejsce pokazał nam jego twórca, wielki przyjaciel Stanisława Supłatowicza - Sat Okh’a – syna Polki i Indianina, właściciel Dworku w Wymysłowie p. Jan Kłodziński.

 

Opowiedział niesamowitą historię Polki (Stanisławy Supłatowicz), która trafiła w latach 20 tych XX wieku do plemienia Szewanezów, gdzie otrzymała imię Ta-Wach czyli Biały Obłok, zamieszkującego tereny północnej Kanady i tam została żoną wodza tego plemienia zwanego Wysokim Orłem. Polka urodziła wodzowi trójkę dzieci w tym właśnie Sat –Okha ( Długie Pióro).W 1938 roku kierowana wielką tęsknotą za ojczyzną przyjechała  wraz z Sat-Okhem do Polski. Wojna uniemożliwiła im powrót do Kanady. Sat-Okh w czasie II wojny był aresztowany przez gestapo jako ’”nieczysty rasowo” i więziony, torturowany oraz skazany na pobyt w Oświęcimiu.

 

Po ucieczce z transportu kolejowego do obozu, walczył w oddziałach AK. Za działania wojenne był wielokrotnie odznaczany najwyższymi odznaczeniami państwa polskiego. Po wojnie ożenił się, miał dwoje dzieci. Związał się z Gdańskiem, pływał na statkach Polskich Linii Oceanicznych. Zajmował  się sportowo narciarstwem, dużo malował, zajmował się także wyrobem indiańskiego arcydzieła. W latach 50 tych XX wieku zaczął pisać książki. Sat Okh uważany jest za jednego z pionierów ruchu indianistów w Polsce. Jego dusza, wielkiego podróżnika, bliska naturze, ukochała Bory Tucholskie, w których szczególnie ukochał drzewa przypominające mu rodzinne krajobrazy w Kanadzie.

 

Zmarł w 2003r.w Gdańsku.

 

Po wysłuchaniu tej niezwykłej historii i obejrzeniu wielu ciekawych eksponatów ze świata Indian zgromadzonych w muzeum, uczestnicy wycieczki spacerowali po okolicy, podziwiając jej piękno, zbierali grzyby w pobliskich lasach, korzystali z basenu i jacuzzi, prowadzili rozmowy, popijali piwko, jednym słowem miło spędzali czas w Borach Tucholskich. Wieczorem wszyscy spotkali się przy ognisku, aby skosztować min. chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, grillowaną kiełbaskę, karkóweczkę, kaszaneczkę. Była to kolejna doskonała okazja, aby znowu powspominać, pośpiewać biwakowe piosenki. W tak biesiadnej atmosferze humor świetnie wszystkim dopisywał.Trzeci dzień wyjazdu upłynął równie interesująco jak wcześniejsze. Wycieczkowicze zbierali grzyby, spacerowali, prowadzili interesujące rozmowy, pływali w basenie, podziwiali okolice a to wszystko sprzyjało  pełnej integracji grupy.

 

Żegnając się, obiecaliśmy sobie niebawem kolejny wyjazd i z pewnością powrót do Dworku Wymysłowo w to bardzo urokliwe miejsce w Borach Tucholskich.

 

Oczywiście pamiętaliśmy, że nadal istnieją ograniczenia spowodowane pandemią.

 

Ponadto informujemy wszystkich członków Koła ZUS, którzy uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym, że wnioski o dofinansowanie z funduszu socjalnego zostały złożone w Zakładzie. Przelew środków finansowych na wskazane we wniosku konto bankowe, tytułem zwrotu poniesionych kosztów wyjazdu, ma nastąpić w dniu 16 października 2020 r.

 

W miesiącu październiku Zarząd Koła organizuje dwa spotkania w formie dyżurów w siedzibie przy Gdańskiej 5 tj. w dniu 6 i 20 października 2020r. w godz. 10.00 – 13.00. Zapraszamy wszystkich chętnych członków Koła na te dyżury celem wymiany poglądów i pomysłów na temat funkcjonowania Koła w warunkach pandemicznych.

 

Zarząd Koła ZUS

 

Tekst Ewa Robak zdjęcia Zdzisław Tylicki

 

 

 

POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 

Wypoczynek

NIE BADŹ SAMOTNY - DOŁĄCZ DO NAS!

Skontaktuj się z nami

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY

W BYDGOSZCZY

Kontakt elektroniczny

 

pzerii.bydgoszcz@wp.pl

Kontakt  telefoniczny

 

(52) 322-04-85

 

+48 662 002 220

Prezes Zdzisław Tylicki

Pon. - Czw. 10:00 - 14:00

 

Czartoryskiego 18

(budynek szkoły)

 

85-222 Bydgoszcz

Twoje Imie

Nr telefonu

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Zgoda

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy moich danych osobowych zawartych w formularzu na potrzeby realizacji przesłanego zgłoszenia.

Wyślij wiadomość
Wyślij wiadomość
Wiadomość została wysłana — dziękujemy! Niedługo się skontaktujemy :)

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy (85-222), przy ul. Czartoryskiego 18. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl