POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY

Menu

Zadzwoń do nas

(52) 322-04-85

 

Prezes Zdzisław Tylicki

+48 662 002 220

Najnowsze artykuły:

29 listopada 2023
Tekst i zdjęcia : Zbigniew Kania                W dniach od 22 do 30 września 40-osobowa grupa
11 września 2023
Tekst i zdjęcia : Zbigniew Kania                43-osobowa grupa bydgoskich seniorów w dniach od 21 do
21 maja 2023

Wycieczka do Chorwacji

W dniach 22 -29.09.2018 r  44 osobowa grupa udała się na autokarową wycieczkę do Chorwacji. Organizatorem było Biuro Podróży Smile Travel z Gniezna .Naszym opiekunem i pilotem był bardzo sympatyczny Pan Bartosz Urbański.  Profesjonalni Kierowcy szczęśliwie zrobili z nami ok 5 tys. km. Serdecznie im za to dziękujemy.

 

Przejechaliśmy kilka tys. km przez przepiękny kraj. Widoki  zapierały dech w piersiach-góry, błękit nieba i taki sam kolor wody, wspaniałe drogi autostrady i tunele. Wszystko nas zachwycało. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od BRATYSŁAWY -stolicy Słowacji, z której za 1Euro kursują autobusy do Wiednia!

 

Bratysława to piękne, położone nad Dunajem duże miasto, Zwiedzaliśmy Starówkę z wąskimi uroczymi uliczkami, ratuszem, zamkiem , siedzibą parlamentu. Pogłaskaliśmy hełm wynurzającego się z włazu kanalarza (na szczęście). Kolejna postać rzeźba eleganckiego pana zapraszała nas do kawiarni w której skosztowaliśmy słynne kasztanowe gniazda czy pyszne? Rzecz gustu. Z Bratysławy jechaliśmy na nocleg do Siofoku nad Balatonem a stamtąd po śniadaniu wyruszyliśmy do Chorwacji. Po drodze podziwialiśmy piękne widoki Gór Dynarskich. Zatrzymaliśmy się w pięknej miejscowości SZYBENIK jest to historyczne miasto wpisane na listę UNESCO, położone nad ujściem rzeki Krka do Adriatyku. Zwiedziliśmy Katedrę Św. Jakuba zbudowaną z samego kamienia. Dzięki dużym różnicom poziomów -same schody- uliczki Starówki są niezwykle urokliwe i romantyczne. Chodziliśmy po b. śliskich jakby wyszlifowanych kamieniach. 

 

Pożegnaliśmy Szybenik i udaliśmy się do naszej miejscowości docelowej OMISZ (OMIŚ) Jest to małe portowe miasteczko, leży nad Adriatykiem u ujścia rzeki Cetiry. Piękne romantyczne uliczki zachęcały do spaceru także wieczorem. Ciepłe morze,  kąpaliśmy się i opalaliśmy, ale mieliśmy na to tylko jeden dzień.

 

Kolejną atrakcją na naszej trasie byłaPERŁA ADRIATYKU -  DUBROWNIK niegdyś ośrodek handlu dziś głównie turystyki. Duży port, wąskie romantyczne uliczki, niezliczone schody i wszechogarniający kamień. STRADON tak nazywa się jedna z najbardziej niezwykłych ulic świata- główna i niepowtarzalna ulica Dubrownika. O tym mieście i jego historii nie sposób napisać w kilku zdaniach. Stamtąd wyruszamy do BOŚNI i HERCEGOWNY MEDJUGORIE I MOSTAR. Po drodze dopada nas burza z piorunami i wichurą Bora różnica temp.20 st. C. Do Medjugorie docieramy na kolację  b. wykwintną a hotel super!

 

Wieczorem udaliśmy się z małą grupką na spacer, celem był kościół niestety zamknięty! Ale wzdłuż szerokiej głównej ulicy wszystkie możliwe kramy i butiki pootwierane na oścież.- komercja, komercja! 

 

Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem i wycieczka na GÓRĘ  OBJAWIEŃ - miejsca kultu religijnego. Kościół wstrzymuje się przed wydaniem oficjalnego stanowiska ale zezwala na „prywatne pielgrzymki”  Przeszliśmy Górę Objawień bez większych przygód. Kto chciał zaopatrzył się we wszelkiego rodzaju dewocjonalia. Kramy są usytuowane u samego podnóża  Góry i wzdłuż całej uliczki prowadzącej do parkingu znowu komercja, komercja,,,,! MOSTARmiasto nad rzeką Neretwą nieformalna stolica Hercegowiny. Domy z wybitymi szybami i śladami po kulach przypominają o traumie wojny. Powojenne Państwo zamieszkują  Chorwaci Serbowie i Bośniacy. Miasto meczetów, kościołów i synagog.

 

Odwiedziliśmy jeden meczet Pani przewodnik ciekawie opowiadała o tym miejscu, w którym wielu z nas było po raz pierwszy. Spacerem przeszliśmy na Stary Most o łukowatej konstrukcji. Ten kamienny Most jest najważniejszym symbolem Hercegowiny. Schodząc z Mostu wchodzimy na uliczkę pełną budek i kramów wrażenie jak na wschodnim suku. Niektórzy zrobili zakupy inni się posilili i wróciliśmy do Omiszu. 

 

Po śniadaniu ruszyliśmy do  Splitu a potem do TrogiruSPLIT– drugie co do wielkości miasto Chorwacji -port promowy. Zwiedzaliśmy pozostałość po Pałacu Dioklecjana z przełomu III i IV. Jedyny antyczny pałac na świecie zamieszkany do dziś. Wpisany na listę UNESCO w jego obrębie ok 40 tys m kw. znajduje się ok 220 budynków mieszkalnych. Przed Złotą Bramą stoi pomnik Biskupa – obrońcy języka i pisma słowiańskiego, obowiązkowo należy dotknąć dużego palca jego stopy- daje to nadzieję na powrót i szczęście. Jak wszędzie w pobliżu mnóstwo kramów z pamiątkami ,owocami, warzywami i lokalnymi przetworami.

 

TROGIR miasto portowe połączone pontonowym mostem z wyspą Ciovo. Założone w III w p.n.e. piękna Starówka na liście UNESCO. Promenada zachwyca palmami ,błękitem wody i nieba..Wróciliśmy do Omiszu i następnego dnia pojechaliśmy do bajkowego miejsca toPark NarodowyKRKA– niedaleko Szybernika , założony w 1985 r w środkowym dolnym biegu rzeki Krka. Na terenie Parku rzeka tworzy liczne wodospady, kaskady i bystrzyny. Zapierające dech w piersiach widoki i kręte ścieżki otoczone bujną zieloną roślinnością. Można zażyć kąpieli pod największym wodospadem, z tej frajdy nie skorzystaliśmy z braku czasu. Trzeba tam wrócić!

 

I to już droga powrotna ,najpierw do Omisza, tam kolacja i wieczorek z piosenkami biesiadnymi podziękowanie dla Panów kierowców i Pana pilota ,a rano do autokaru i wieczorem kolacja w Siofoku. - obfita i pyszna! Po śniadaniu dalej w drogę, a po drodze ostatnie miasto do zwiedzenia OŁOMUNIEC- stolica Moraw ,czeskie miasto pałaców świątyń ,barokowych fontann i studentów. Piękna Kolumna Św. Trójcy jest najwyższą rzeźbą w Czechach. Piękne kościoły piękny rynek cisza i spokój. Wracamy do Polski!!

 

Należy podkreślić niezwykle miły klimat naszej wyprawy. Grupa była bardzo zdyscyplinowana, towarzystwo sympatyczne. Gorąco polecamy wycieczki organizowane przez nasz Związek. Serdeczne podziękowanie dla Biura Smile Travel. Czekamy na więcej.  Do zobaczenia !!!

 

Tekst: Renata Kopliner, zdjęcia Danuta Rybarczyk

 

 

Wypoczynek

NIE BADŹ SAMOTNY - DOŁĄCZ DO NAS!

Skontaktuj się z nami

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY

W BYDGOSZCZY

Kontakt elektroniczny

 

pzerii.bydgoszcz@wp.pl

Kontakt  telefoniczny

 

(52) 322-04-85

 

+48 662 002 220

Prezes Zdzisław Tylicki

Pon. - Czw. 10:00 - 14:00

 

Czartoryskiego 18

(budynek szkoły)

 

85-222 Bydgoszcz

Twoje Imie

Nr telefonu

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Zgoda

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy moich danych osobowych zawartych w formularzu na potrzeby realizacji przesłanego zgłoszenia.

Wyślij wiadomość
Wyślij wiadomość
Wiadomość została wysłana — dziękujemy! Niedługo się skontaktujemy :)

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy (85-222), przy ul. Czartoryskiego 18. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl