POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW
ZARZĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY
Menu
W dniach od 23 do 25 sierpnia grupa seniorów, w tym liczna grupa osób z Koła w Czarżu wzięła udział w wycieczce do Szczecina, nazywanego Paryżem Północy.
W dniu 23 sierpnia punktualnie o 7.3o ruszyliśmy w trasę. Po drodze umilaliśmy sobie czas śpiewając piosenki. Przygrywałem na ustnej harmonijce, rozdałem też uczestnikom śpiewniki, które sam opracowałem. Zajechaliśmy na czas bez przeszkód, zgodnie z planem. Na przedmieściach Szczecina do autokaru wsiadł przewodnik, pan Andrzej B. Następnie udaliśmy się pod tzw. Bramę Berlińską. Później pojechaliśmy na Wały Chrobrego, gdzie podziwialiśmy przepiękny widok na Odrę i port remontowy oraz inne zabytkowe obiekty, jak Urząd Miasta i Szkoła Marynarki Wojennej. Tam też ujęci zostaliśmy na zdjęciu grupowym. Następnie udaliśmy się pod Bramę Portową zdewastowanej Stoczni Szczecińskiej. Zrobiło się nam smutno z powodu losu jaki ją spotkał, ale przede wszystkim tragedii stoczniowców wyrzuconych na bruk po jej rozgrabieniu. Byliśmy też na skwerze, gdzie po jednej stronie stoi pomnik poświęcony JPII i po drugiej stronie zabytkowy budynek Urzędu Miasta.
Przed godz. 17.oo przybyliśmy do Domu Studenckiego AMICUS zakwaterować się. Na godzinę 18-tą udaliśmy się do MOSRiR na obiadokolację. Część uczestników pieszo wraz z przewodnikiem udała się do najwyższego wieżowca w Szczecinie, do kawiarni, która znajduje się na 22 piętrze. Można było podziwiać piękna panoramę miasta, wypić dobrą kawę, herbatę, piwo, drinka, zjeść przepyszne lody, ciasta … Były to tzw. bomby kaloryczne. Pozostali wrócili autokarem do Amicisa na odpoczynek. Z kawiarni większość wracała środkami komunikacji miejskiej, a 6 osób „z buta”, żeby spalić kalorie.
We wtorek 24.08. udaliśmy się na śniadanie. Po śniadaniu przejechaliśmy do Muzeum Techniki i Komunikacji, gdzie zobaczyliśmy relikty przedwojennych luksusowych aut, motocykli i mopedów z czasów PRL-u, tramwaje, wozy strażackie i wozy bojowe Scott. Następnie udaliśmy się pod Bramę Królewską, na Plac Solidar4ności, pod Gmach Filharmonii Szczecińskiej, Kościoła Polsko-Katolickiego, Pałac pod Globusem, Zamek Książąt Pomorskich, do kawiarni The Greek Ouzeri na pyszne ciasto i kawę. Przeszliśmy też Bulwarem Piastowskim. O godz. 180ej obiadokolacja, przejazd do Amicusa, a potem rozpoczęliśmy wieczór integracyjny przy muzyce. Wszyscy bawili się świetnie do 22-giej.
Rano wykwaterowanie, przejazd na śniadanie, po którym udaliśmy się na rejs stateczkiem po Odrze, gdzie można było zobaczyć od strony wody Bulwary Nadodrzańskie, Bulwary Chrobrego, stocznię remontową, doki i w nich statki, magazyny, silosy i dźwigi portowe oraz niechlubny widok na zrujnowaną Stocznię Szczecińską. Przejechaliśmy do Ogrodu Botanicznego Różanka i największą w Polsce Nekropolię, gdzie jest m. innymi grób Heleny Majdaniec, fontanna i pomnik żołnierzy radzieckich. Spacerowaliśmy po przepięknym parku ze starymi platanami. Po obiedzie i chwili relaksu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Bydgoszczy.
Jako opiekun grupy wyrażam jak najlepszą opinię o wszystkich uczestnikach wycieczki, mam też nadzieję, że nie zawiodłem.
Treść i zdjęcie: Stefan Flisikowski
NIE BADŹ SAMOTNY - DOŁĄCZ DO NAS!
Skontaktuj się z nami
POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW
ZARZĄD OKRĘGOWY
W BYDGOSZCZY
Pon. - Czw. 10:00 - 14:00
Czartoryskiego 18
(budynek szkoły)
85-222 Bydgoszcz
Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy (85-222), przy ul. Czartoryskiego 18. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl