POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY

Menu

Zadzwoń do nas

(52) 322-04-85

 

Prezes Zdzisław Tylicki

+48 662 002 220

Najnowsze artykuły:

29 listopada 2023
Tekst i zdjęcia : Zbigniew Kania                W dniach od 22 do 30 września 40-osobowa grupa
11 września 2023
Tekst i zdjęcia : Zbigniew Kania                43-osobowa grupa bydgoskich seniorów w dniach od 21 do
28 kwietnia 2023

Wycieczka do Wilna

Zarząd Okręgowy PZERiI zorganizował dla naszego związku wycieczkę autokarową dla 48 członków w dniach 27.05 do 30.05.2013 r.  Po przyjeździe do Wilna zakwaterowano uczestników wycieczki w kwaterach prywatnych – rodzin pochodzenia polskiego.

 

W okresie kilku dni Pan Wojciech Sobolewski  – historyk-przewodnik wycieczki, pokazał nam wiele zabytków Wilna, m.in. Starówkę Wilna, Katedrę św. Stanisława, Zamek Gedymina, kościół św. Anny o pięknej architekturze, Uniwersytet im. Stefana Batorego, kościół św. Jana ufundowany przez W. Jagiełło, kościół św. Piotra i Pawła wybudowany z inicjatywy hetmana polnego litewskiego Michała Paca, Pałac Michała Paca.

 

Muzeum Adama Mickiewicza, Klasztor Bazylianów, a w nim celę więzienną gdzie był przez dłuższy okres więziony, a obecnie na  wielu ulicach Wilna są zamieszczone tablice gdzie uczył się, pracował i tworzył. Na tablicach są informacje po litewsku i po polsku. Część uczestników wycieczki wyjechała na wieżę widokową-telewizyjną, z której  było widać piękną rozległą panoramę widokową miasta. Wilno jest bardzo czyste, gwarne, przyjazne.

 

Zwiedziliśmy również cmentarz na Rossie,  gdzie znajdują się groby Polaków m.in. z 1920 r.( Sarkofag matki i jego serce, bez nazwiska, a i tak nieomal każdy Polak wie kto to jest). Wilno znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa w UNESKO.

 

W Trokach zwiedziliśmy Zamek wybudowany przez Księcia Witolda.  W Kownie zwiedziliśmy  największą świątynie gotycką na Litwie, Świątynię pw. NMP ufundowaną przez Witolda Jagiełłę po bitwie pod WORSKĄ w 1399 r. Wilno i Kowno jest bardzo bliskie Polakom ze względu na rys historyczny.

 

Tekst J. Rogala

Wypoczynek

NIE BADŹ SAMOTNY - DOŁĄCZ DO NAS!

Skontaktuj się z nami

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY

W BYDGOSZCZY

Kontakt elektroniczny

 

pzerii.bydgoszcz@wp.pl

Kontakt  telefoniczny

 

(52) 322-04-85

 

+48 662 002 220

Prezes Zdzisław Tylicki

Pon. - Czw. 10:00 - 14:00

 

Czartoryskiego 18

(budynek szkoły)

 

85-222 Bydgoszcz

Twoje Imie

Nr telefonu

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Zgoda

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy moich danych osobowych zawartych w formularzu na potrzeby realizacji przesłanego zgłoszenia.

Wyślij wiadomość
Wyślij wiadomość
Wiadomość została wysłana — dziękujemy! Niedługo się skontaktujemy :)

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy (85-222), przy ul. Czartoryskiego 18. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl