POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY

Menu

Zadzwoń do nas

(52) 322-04-85

 

Prezes Zdzisław Tylicki

+48 662 002 220

Najnowsze artykuły:

19 kwietnia 2024
      W dniu 9 marca 2024 roku Członkinie i Członkowie Nakielskiego Oddziału  PZERiI wybrali się do
09 lutego 2024
          Tradycją się stają urządzane przez Zarząd Oddziału Rejonowego PZERiI w Nakle n/Not wieczorki "Rehabilitacja przy
21 maja 2023

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 23-27 sierpnia 2018 roku Seniorzy zrzeszeni w nakielskim Oddziale Rejonowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zwiedzali Ziemię Świętokrzyską. Późnym wieczorem powitali nas postacie ze świętokrzyskich legend: czarownice rzucające uroki, zielarki udzielające rad jak pokonać niebezpieczeństwa, porady na wszelkie bolączki, wróżby i odczynianie uroków, bogini Mokosz radząca jak zawładnąć zmysłami ukochanego. Odbyła sie również degustacja nalewki i naparu z lubczyku.

 

Następnym celem naszej wędrówki było Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi. Ziemianki, chaty garncarza, hutnika, kowala i codzienne życie ludzi średniowiecza. Systemy obronne Rzymian, mur Hadriana i Brugia. Wytop żelaza metodą sprzed 2000 lat w piecach zwanych "dymarkami".Do Huty Szklanej Św. Krzyż jechaliśmy kolejką przez tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego gdzie z Łysej Góry podziwialiśmy widoki i rumowiska skalne zwane gołoborzami. W jednym z najstarszych sanktuariów na terenie Polski oddaliśmy hołd Relikwiom Drzewa Krzyża Świętego. Zwiedziliśmy Muzeum Misyjne oraz Drogę Królewską.

 

W kolejnym dniu odwiedziliśmy miejscowość Ciekoty. Jest tam teren zwany Żeromszczyzną gdzie podziwialiśmy "Szklany Dom" (marzenie Żeromskiego) oraz Dworek Rodziców Żeromskiego.

 

Nie mogliśmy pominąć w naszej wędrówce "Bartka" Ten najstarszy dąb na ziemiach polskich liczy sobie około 2000 lat.

 

W Kielcach, gdzie znajduje się "największe muzeum geologiczne pod gołym niebem" zwane Kadzielnią zachwycaliśmy się "górami" powstałymi około 200 mln. lat temu. Następny etap to tereny Parku Miejskiego oraz Wzgórze Katedralne gdzie znajduje się katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1171 r. oraz Pałac Biskupów Krakowskich z 1641 roku.

 

Z wielkim zainteresowaniem zwiedzaliśmy Jaskinię "Raj" w której podziwialiśmy bajkowy świat podziemi. Długość podziemnych korytarzy wynosi 250 m gdzie uwagę przyciągają stalaktyty i stalagmity o różnych formach często przypominających postaci ludzkie lub zwierzęta. Inne z kolei przypominają runo owcy, kalafiory czy draperie, które często są różnokolorowe. W okresie sprzed 10 tys. lat jaskinię "zamieszkiwali" neandertalczycy. W jaskini "Raj" nie można fotografować.

 

Miłą niespodzianką zorganizowaną przez naszą Przewodniczącą było odwiedzenie Dworku Sienkiewiczowskiego w Oblęgorku. Henryk Sienkiewicz otrzymał ten Dworek w darze od Narodu Polskiego i jak sam napisał: "Oblęgorek oczarował mnie zupełnie. Mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych. Drzewa bardzo porosły, park jest ogromny, grusze i śliwy gną się literalnie pod ciężarem owoców" W czasie wolnym niektórzy z nas wdrapali się na górę "Łysicę" znajdująca się w miejscowości w której mieszkaliśmy czyli w Świętej Katarzynie. Potwierdzeniem zdobycia tej góry był Turystyczny Dyplom Uznania.

 

W miejscowości tej znajduje sie Galeria Minerałów i Skamieniałości gdzie, oprócz ciekawych i wspaniałych kamieni szlachetnych, zapoznaliśmy się też z technologią szlifowania minerałów.

 

Wracając z Gór Świętokrzyskich wstąpiliśmy na Jasną Górę.

 

Tekst i zdjęcia Henryk Knioła

 

 

 

POZOSTAŁE ZDJĘCIA

 

Aktualności: Nakło

NIE BADŹ SAMOTNY - DOŁĄCZ DO NAS!

Skontaktuj się z nami

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY

W BYDGOSZCZY

Kontakt elektroniczny

 

pzerii.bydgoszcz@wp.pl

Kontakt  telefoniczny

 

(52) 322-04-85

 

+48 662 002 220

Prezes Zdzisław Tylicki

Pon. - Czw. 10:00 - 14:00

 

Czartoryskiego 18

(budynek szkoły)

 

85-222 Bydgoszcz

Twoje Imie

Nr telefonu

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Zgoda

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy moich danych osobowych zawartych w formularzu na potrzeby realizacji przesłanego zgłoszenia.

Wyślij wiadomość
Wyślij wiadomość
Wiadomość została wysłana — dziękujemy! Niedługo się skontaktujemy :)

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy (85-222), przy ul. Czartoryskiego 18. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl