POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW
ZARZĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY
Menu
W dniach 23-27 sierpnia 2018 roku Seniorzy zrzeszeni w nakielskim Oddziale Rejonowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zwiedzali Ziemię Świętokrzyską. Późnym wieczorem powitali nas postacie ze świętokrzyskich legend: czarownice rzucające uroki, zielarki udzielające rad jak pokonać niebezpieczeństwa, porady na wszelkie bolączki, wróżby i odczynianie uroków, bogini Mokosz radząca jak zawładnąć zmysłami ukochanego. Odbyła sie również degustacja nalewki i naparu z lubczyku.
Następnym celem naszej wędrówki było Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi. Ziemianki, chaty garncarza, hutnika, kowala i codzienne życie ludzi średniowiecza. Systemy obronne Rzymian, mur Hadriana i Brugia. Wytop żelaza metodą sprzed 2000 lat w piecach zwanych "dymarkami".Do Huty Szklanej Św. Krzyż jechaliśmy kolejką przez tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego gdzie z Łysej Góry podziwialiśmy widoki i rumowiska skalne zwane gołoborzami. W jednym z najstarszych sanktuariów na terenie Polski oddaliśmy hołd Relikwiom Drzewa Krzyża Świętego. Zwiedziliśmy Muzeum Misyjne oraz Drogę Królewską.
W kolejnym dniu odwiedziliśmy miejscowość Ciekoty. Jest tam teren zwany Żeromszczyzną gdzie podziwialiśmy "Szklany Dom" (marzenie Żeromskiego) oraz Dworek Rodziców Żeromskiego.
Nie mogliśmy pominąć w naszej wędrówce "Bartka" Ten najstarszy dąb na ziemiach polskich liczy sobie około 2000 lat.
W Kielcach, gdzie znajduje się "największe muzeum geologiczne pod gołym niebem" zwane Kadzielnią zachwycaliśmy się "górami" powstałymi około 200 mln. lat temu. Następny etap to tereny Parku Miejskiego oraz Wzgórze Katedralne gdzie znajduje się katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1171 r. oraz Pałac Biskupów Krakowskich z 1641 roku.
Z wielkim zainteresowaniem zwiedzaliśmy Jaskinię "Raj" w której podziwialiśmy bajkowy świat podziemi. Długość podziemnych korytarzy wynosi 250 m gdzie uwagę przyciągają stalaktyty i stalagmity o różnych formach często przypominających postaci ludzkie lub zwierzęta. Inne z kolei przypominają runo owcy, kalafiory czy draperie, które często są różnokolorowe. W okresie sprzed 10 tys. lat jaskinię "zamieszkiwali" neandertalczycy. W jaskini "Raj" nie można fotografować.
Miłą niespodzianką zorganizowaną przez naszą Przewodniczącą było odwiedzenie Dworku Sienkiewiczowskiego w Oblęgorku. Henryk Sienkiewicz otrzymał ten Dworek w darze od Narodu Polskiego i jak sam napisał: "Oblęgorek oczarował mnie zupełnie. Mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych. Drzewa bardzo porosły, park jest ogromny, grusze i śliwy gną się literalnie pod ciężarem owoców" W czasie wolnym niektórzy z nas wdrapali się na górę "Łysicę" znajdująca się w miejscowości w której mieszkaliśmy czyli w Świętej Katarzynie. Potwierdzeniem zdobycia tej góry był Turystyczny Dyplom Uznania.
W miejscowości tej znajduje sie Galeria Minerałów i Skamieniałości gdzie, oprócz ciekawych i wspaniałych kamieni szlachetnych, zapoznaliśmy się też z technologią szlifowania minerałów.
Wracając z Gór Świętokrzyskich wstąpiliśmy na Jasną Górę.
Tekst i zdjęcia Henryk Knioła
NIE BADŹ SAMOTNY - DOŁĄCZ DO NAS!
Skontaktuj się z nami
POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW
ZARZĄD OKRĘGOWY
W BYDGOSZCZY
Pon. - Czw. 10:00 - 14:00
Czartoryskiego 18
(budynek szkoły)
85-222 Bydgoszcz
Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy (85-222), przy ul. Czartoryskiego 18. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl