POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY

Menu

Zadzwoń do nas

(52) 322-04-85

 

Prezes Zdzisław Tylicki

+48 662 002 220

Najnowsze artykuły:

29 listopada 2023
Tekst i zdjęcia : Zbigniew Kania                W dniach od 22 do 30 września 40-osobowa grupa
11 września 2023
Tekst i zdjęcia : Zbigniew Kania                43-osobowa grupa bydgoskich seniorów w dniach od 21 do
29 listopada 2023

Bydgoscy Seniorzy zawitali do Hiszpanii

Tekst i zdjęcia : Zbigniew Kania

               W dniach od 22 do 30 września 40-osobowa grupa członków O/Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy miała sposobność uczestniczenia w atrakcyjnym wyjeździe do dalekiej Hiszpanii.. Miejscem docelowym wyjazdu zorganizowanego we współpracy z Biurem Podróży „Smile Travel” była miejscowość Santa Susanna na wybrzeżu Costa Brava.

Sama podróż była dla uczestników pewnego rodzaju doświadczeniem. W końcu jesteśmy seniorami, a 2-dniowy przejazd turystycznym autokarem, podczas którego zatrzymaliśmy się i nocowaliśmy we francuskim Strasburgu pozwolił nam sprawdzić nasze możliwości. Okazało się, że sił i chęci zwiedzania nam nie brakowało, bo już w tym właśnie mieście spacerując po mieście zobaczyliśmy między innymi słynną Katedrę Najświętszej Marii Panny, Plac Gutenberga oraz malownicze kanały.

A następnego dnia, po całodniowym przejeździe dotarliśmy na Costa Brava. Pięciodniowy pobyt w tym uroczym miejscu pozwolił nam zarówno na wypoczynek, czyli na plażowanie i spacery po Santa Susanna, a także na wycieczki do Barcelony i Girony.

Santa Susanna to niewielka nadmorska miejscowość na skraju Morza Śródziemnego, tętniąca życiem wypoczywających turystów, w której dominują liczne luksusowe hotele, przy których znajdują się baseny kąpielowe i restauracje, gdzie króluje muzyka do późnej nocy.

1-dniowa wycieczka do stolicy Katalonii - Barcelony pozwoliła nam zobaczyć wiele ciekawych miejsc i obiektów z których słynie to piękne miasto. Odbyliśmy spacer po głównym deptaku Barcelony (Ramblas), nazwanym przez Victora Hugo najbarwniejszą i najciekawszą ulicą Europy, dalej po Dzielnicy Gotyckiej, po niezwykłej Passeig de Gracia, przy której stoją domy zaprojektowane przez Gaudiego i innych słynnych architektów. Potem przejazd na nadbrzeżne wzgórze Montjuic, skąd rozciąga się piękny widok na miasto. Niestety nie mogliśmy ujrzeć pokazu Magicznych Fontann w Barcelonie, nieczynnych z powodu panującej tu suszy.

Ciekawą była też wycieczka do Girony, nazywanej Florencją Katalonii. Ale najpierw wzięliśmy udział w rejsie statkiem wzdłuż dzikiego wybrzeża Costa Brava, do Tossa De Mar. Ze statku płynącego wodami Morza Śródziemnego można było podziwiać w pełni urodę tego wybrzeża. A w Tossa spacerowaliśmy po zabytkowym starym mieście, położonym na półce skalnej. Słynny malarz Marc Chagall nazwał to miejsce błękitnym rajem. Tutejsze imponujące mury zamku strzegą najstarszej i najbardziej urokliwej części Tossa De Mar. Następnie autokarem dotarliśmy do Girony. I tutaj spacerowaliśmy po starym mieście otoczonym średniowiecznymi murami obronnymi, zobaczyliśmy największą na  świecie jednonawową gotycką katedrę do której prowadzą XVII-wieczne barokowe schody, Kościół Sant Felix – najbardziej rozpoznawalny obiekt w mieście oraz dzielnicę żydowską. Atrakcją była wizyta w lokalnej bodedze, gdzie skorzystaliśmy z degustacji b. wielu gatunków win oraz szynek i serów.

Powrót do domu to ponownie 2-dniowa podróż. Najpierw przejazd całodniowy do Strasburga i nocleg w hotelu. Nazajutrz przejazd do niemieckiego Bambergu, miasta cesarskiego wzniesionego na siedmiu wzgórzach, w którym zwiedzaliśmy tamtejsze zabytki, wśród których imponujące wrażenie robi romańsko-gotycka katedra św. Piotra i Jerzego oraz niecodzienny ratusz położony na środku rzeki oraz „Mała Wenecja”. A potem już  powrót do Bydgoszczy.

Podsumowując było bardzo miło, ciekawie i wcale nie tak ciężko. Warunki hotelowe w Santa Susanna bardzo dobre, wyżywienie podobnie, obsługa miła, a i atmosfera w gronie uczestników wyjazdu bardzo sympatyczna. Pogoda również dopisała. Słonko świeciło, ale na nasze szczęście nie było zbyt upalnie. Polecamy wszystkim Seniorkom i Seniorom takie wyjazdy. Tylko autokar mógłby być bardziej wygodny dla podróżujących.

 

 

Wypoczynek

NIE BADŹ SAMOTNY - DOŁĄCZ DO NAS!

Skontaktuj się z nami

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY

W BYDGOSZCZY

Kontakt elektroniczny

 

pzerii.bydgoszcz@wp.pl

Kontakt  telefoniczny

 

(52) 322-04-85

 

+48 662 002 220

Prezes Zdzisław Tylicki

Pon. - Czw. 10:00 - 14:00

 

Czartoryskiego 18

(budynek szkoły)

 

85-222 Bydgoszcz

Twoje Imie

Nr telefonu

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Zgoda

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy moich danych osobowych zawartych w formularzu na potrzeby realizacji przesłanego zgłoszenia.

Wyślij wiadomość
Wyślij wiadomość
Wiadomość została wysłana — dziękujemy! Niedługo się skontaktujemy :)

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy (85-222), przy ul. Czartoryskiego 18. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl