POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW
ZARZĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY
Menu
W dniach 10-13 kwietnia br. podróżowaliśmy po Lubelszczyźnie. Czterodniowy wypad rozpoczęliśmy
w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, gdzie obejrzeliśmy m.in. przepiękny Rynek Mały i Duży, renesansowe spichlerze na Wisłą, Kościół Farny, Wzgórze Trzech Krzyży, Synagogę, piękne kamienice. Podziwialiśmy przepiękną panoramę Kazimierza oraz wąwóz Korzeniowy Dół, do którego w ramach dodatkowych atrakcji udaliśmy się meleksami. Z Kazimierza pojechaliśmy do Nałęczowa na spacer po letnisku. Wieczorem dojechaliśmy na zasłużoną obiadokolację i odpoczynek do Lublina.
Drugiego dnia naszej wycieczki, skoro świt udaliśmy się do Kozłówki, gdzie podziwialiśmy wnętrza przepięknego Pałacu Zamoyskich, bogactwo mebli, obrazów, kominków, monumentalnych pieców, żyrandoli, zegarów, luster, tkanin dekoracyjnych, wyrobów ceramicznych, szklanych, metalowych, pozłacanych, doskonale zachowanych z dawnego wyposażenia pałacu rodziny Zamoyskich. Wrażenie robi także park wokół pałacu. W dalszej części dnia byliśmy w Lublinie. Tu wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy zabytkowe centrum miasta m.in. Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim, kaplicę Zamkową z freskami rusko – bizantyjskimi, Bramę Grodzką i Krakowską, Rynek, Nowy Ratusz, deptak i plac Litewski. Poznaliśmy historię przemysłu monopolowego na terenie Lublina a wycieczkę tego dnia zakończyliśmy w Browarze Perła na degustacji lokalnego piwa. W dobrych nastrojach, pełni wrażeń, wróciliśmy do hotelu na obiadokolację.
Następnego dnia eskapady zwiedzaliśmy Zamość, zwany też Padwą Północy. Miasto założone przez Jana Zamoyskiego uznane za jedną z najdoskonalszych realizacji koncepcji renesansowego miasta idealnego w Europie. Podziwialiśmy przepiękne Stare Miasto, wpisane w 1992r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w tym niepowtarzalny Rynek Wielki z Ratuszem i kolorowymi, ormiańskimi kamienicami, Starą i Nową Bramę Lwowską, Bramę Szczebrzeską, Rynek Solny, Rotundę, Katedrę, Akademię Zamoyską a także fortyfikacje miejskie. Architektura Zamościa zwanego też Perłą Renesansu oraz atmosfera miasta zrobiła na nas ogromne wrażenie.
Niedzielę palmową, czwarty dzień pobytu na Lubelszczyźnie, spędziliśmy a Sandomierzu, który położony jest na siedmiu wzgórzach nad Wisłą. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od doskonałego punktu widokowego czyli Bramy Opatowskiej skąd podziwialiśmy okoliczną panoramę i usłyszeliśmy od miejscowego przewodnika ciekawą historię miasta. W Sandomierzu spacerowaliśmy po przepięknym Rynku gdzie podziwialiśmy liczne, piękne kamienice. Obejrzeliśmy też gotycką Bazylikę Katedralną pw. NNMP ufundowaną przez Kazimierza Wielkiego w XIV w, której wnętrza kryją skarby sztuki gotyckiej, renesansowej i barkowej. Miłośnicy serialu telewizyjnego „ Ojciec Mateusz” mogli w czasie spaceru po Rynku poczuć atmosferę filmu a dodatkowo w miejscowym muzeum podziwiać woskowe figury bohaterów filmowych i przejść się po wnętrzach miejsc znajomych z ekranu.
Późno w nocy, urzeczeni Lubelszczyzną, wszystkimi bez wyjątku oglądanymi miejscami, trochę zmęczeni ale szczęśliwi, wróciliśmy bezpiecznie do Bydgoszczy.
Relację opracowała:
Ewa Robak
NIE BADŹ SAMOTNY - DOŁĄCZ DO NAS!
Skontaktuj się z nami
POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW
ZARZĄD OKRĘGOWY
W BYDGOSZCZY
Pon. - Czw. 10:00 - 14:00
Czartoryskiego 18
(budynek szkoły)
85-222 Bydgoszcz
Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy (85-222), przy ul. Czartoryskiego 18. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl