POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY

Menu

Zadzwoń do nas

(52) 322-04-85

 

Prezes Zdzisław Tylicki

+48 662 002 220

Najnowsze artykuły:

18 marca 2024
        7 marca br. tutejszy Zarząd zorganizował spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W tym uroczystym
09 lutego 2024
      Zaczynamy nowy rok 2024. Dnia 17 stycznia odbyło się spotkanie sprawozdawcze przy kawie i ciastku.
21 maja 2023

Złoty jubileusz związku

W ubiegły czwartek oddział rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Sępólnie obchodził jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji w Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczysta akademia, która była okazją do wspomnień, podziękowań i złożenia życzeń jubilatom.

 

We wrześniu 1964 roku grupa inicjatywna w składzie: Stanisław Sobota, Konrad Kwiatkowski, Anna Piskulska, Józef Kuligowski i Marcelina Grudzińska podjęła starania o powołanie do życia Oddziału Powiatowego Zjednoczonego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Sępólnie. Na zwołanym ogólnym zebraniu emerytów dokonano wyboru władz związku. Zarząd starał się udzielać emerytom porad prawnych, pomagał w ubieganiu się o skierowanie na wczasy lecznicze i wypoczynkowe. W miarę możliwości udzielał zapomóg pieniężnych ze środków pozyskiwanych  z jednostki nadrzędnej oraz członków wspierających. Organizował dla członków spotkania towarzyskie, wycieczki i inne imprezy okolicznościowe. Podobne formy pracy kontynuowały następne zarządy. Od zarania swojego istnienia związek nigdy nie otrzymywał żadnych dotacji państwowych. Członkowie zarządu wykonywali swoją pracę społecznie. Jedyną zapłatą za ich trud i poświęcenie był szacunek i uznanie członków lokalnego społeczeństwa. Do tej pory prezesami miejscowych struktur związku byli: Bernard Kwiatkowski - 1964 - 1968, Władysława Kłodzińska - 1968 - 1971, Stanisław Sobota - 1971 - 1976, Edward Niezbrzycki - 1976 - 1980, Zdzisław Ilnicki - 1980 - 1992, Henryk Sobota - 1992 - 2013. Obecnie przewodniczącą jest Kazimiera Gorecka.

 

Wydarzenia polityczne w kraju w roku 1989, w wyniku których doszło do zmian ustrojowych, wywarły poważny wpływ na styl i formy pracy organizacji emeryckich. Uległa likwidacji instytucja członków wspierających i dotacje ze strony władz nadrzędnych. Zarząd starał się o pozyskiwanie środków dla swojej działalności, zwracając się corocznie do różnych instytucji i zakładów pracy o wsparcie. Z uzyskanych funduszy organizował spotkania opłatkowe i wręczał najstarszym członkom upominki gwiazdkowe. Działalność w zakresie organizacji czasu wolnego była jedną z głównych form pracy poszczególnych zarządów, które starały się, w miarę swoich możliwości, organizować dla swoich członków wycieczki, spotkania, wieczorki towarzyskie, taneczne, wyjazdy do opery i teatru. Ważnym elementem funkcjonowania związku jest działalność kulturalna. W styczniu 2006 roku powstał zespół teatralny Bakro, który z dużym powodzeniem występuje do dziś.Obchody złotego jubileuszu związku zainaugurowała msza święta odprawiona przez ks. proboszcza Henryka Lesnera. Część oficjalna odbyła się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki. – Dzisiejsza uroczystość ma dla członków naszego związku szczególną wymowę. Pięćdziesiąt lat istnienia pobudza każdego z nas do refleksji, czy pokładane nadzieje przez jego założycieli zostały spełnione – powiedziała podczas uroczystości Kazimiera Gorecka, przewodnicząca oddziału rejonowego związku.

 

Czwartkowa uroczystość była okazją do wspomnień, podziękowań i życzeń. Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Sępólna, który obdarował jubilatów laptopem i ufundował okazały tort. Dyplomy wojewody kujawsko-pomorskiego za pracę społeczną na rzecz emerytów, rencistów i inwalidów otrzymali: Kazimiera Gorecka, Bronisława Lorbiecka, Ludwika Dominowska, Małgorzata Węgrzyn i Maria Paczyńska. Z okazji złotego jubileuszu została wydana monografia dokumentująca 50 lat istnienia związku. Jej autorem jest Henryk Sobota. Po zakończeniu części oficjalnej na scenie pojawiła się sekcja wokalna Uniwersytetu III Wieku oraz  grupa teatralna Bakro. Znakomity spektakl kabaretowy rozbawił jubilatów do łez. Wzruszającą uroczystość uwieńczyła biesiada w restauracji Słoneczna. Jubilatom życzymy kolejnych okrągłych rocznic w gronie kolegów, koleżanek i najbliższych przyjaciół.

 

 

Aktualności: Sępólno

NIE BADŹ SAMOTNY - DOŁĄCZ DO NAS!

Skontaktuj się z nami

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY

W BYDGOSZCZY

Kontakt elektroniczny

 

pzerii.bydgoszcz@wp.pl

Kontakt  telefoniczny

 

(52) 322-04-85

 

+48 662 002 220

Prezes Zdzisław Tylicki

Pon. - Czw. 10:00 - 14:00

 

Czartoryskiego 18

(budynek szkoły)

 

85-222 Bydgoszcz

Twoje Imie

Nr telefonu

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Zgoda

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy moich danych osobowych zawartych w formularzu na potrzeby realizacji przesłanego zgłoszenia.

Wyślij wiadomość
Wyślij wiadomość
Wiadomość została wysłana — dziękujemy! Niedługo się skontaktujemy :)

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy (85-222), przy ul. Czartoryskiego 18. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl