POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY

Menu

Zadzwoń do nas

(52) 322-04-85

 

Prezes Zdzisław Tylicki

+48 662 002 220

Najnowsze artykuły:

23 lipca 2024
W dniach 20 - 21 maja 2024  roku  seniorzy Szubińskiego Koła Polskiego Związku  Emerytów, Rencistów
08 maja 2024
Dnia 18 kwietnia 2024 roku członkowie naszego koła uczestniczyli w zorganizowanym przez Radę Seniorów Gminy
23 lipca 2024

Zwiedzanie Warszawy

W dniach 20 - 21 maja 2024  roku  seniorzy Szubińskiego Koła Polskiego Związku  Emerytów, Rencistów i Inwalidów udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 54 osoby.

 Wcześnie rano, bo o 7.00 zebraliśmy się na parkingu przed marketem w Szubinie, by wyruszyć  w kilkugodzinną podróż autokarem do stolicy.  Od początku towarzyszył nam przewodnik z Warszawy, który w ciekawy sposób opowiedział historię związaną z początkami państwa polskiego i powstaniem Warszawy, aż po dzisiejsze czasy. Przytoczył też  wiele ciekawostek, których w podręcznikach nie znajdziemy.

Warszawa przywitała nas przepiękną pogodą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od objazdu autokarem stolicy i obejrzenia najciekawszych obiektów  historycznych  oraz  nowoczesnych wieżowców, tzw. drapaczy chmur  ze szkła i stali, w których mieszczą się głównie biznesowe miejsca pracy.  Następnie udaliśmy się na spacer poprzez Park Saski do Grobu Nieznanego Żołnierza, dalej przemierzyliśmy Plac Piłsudskiego.  Idąc Krakowskim Przedmieściem zwiedziliśmy wnętrze barokowego kościoła św. Krzyża z sercem Fryderyka Chopina. Po drodze zwiedziliśmy od zewnątrz zabytki  kultury, m. in. Uniwersytet Warszawski, Pałac Prezydencki, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy i Zamek Królewski. Następnie udaliśmy się na  Rynek Starego Miasta, gdzie po środku stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Potem przeszliśmy przyległymi uliczkami, m.in. ul. Piwną, Miodową, do Barbakanu. Przewodnik opowiedział nam liczne ciekawe legendy związane z tymi miejscami. W czasie spaceru napotkaliśmy multimedialne  ławeczki, na których można usiąść, a po naciśnięciu przycisku posłuchać jednego z utworów  Chopina.

Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na odpoczynek  do hotelu położonego kilkanaście kilometrów od Warszawy wśród zieleni i pięciu stawów w Falentach.

Następnego dnia, zgodnie z życzeniem uczestników wycieczki,  wstaliśmy o godzinę wcześniej, aby  ponadprogramowo obejrzeć  z zewnątrz Świątynię Bożej Opatrzności w Wilanowie i posłuchać bogatej historii związanej z jej powstaniem. Przy okazji  Przewodnik pokazał nam ciekawe rozwiązania architektoniczne nowoczesnej dzielnicy Wilanów, zbudowanej w stylu loftowym, gdzie są najdroższe mieszkania w stolicy. Stąd udaliśmy się do Łazienek Królewskich. Zaczęliśmy od spaceru alejkami parku podziwiając różnorodną florę i faunę, w tym dumne pawie chowające się w cieniu, liczne wiewiórki  i piękne reprezentacyjne budynki historyczne oraz nowo wykonane akcenty kultury chińskiej: ogród chiński, mostek, pawilon, altanę.  Zwiedziliśmy z przewodnikiem  Pałac na Wodzie, Starą Oranżerię, Biały Domek i Pałac Myślewicki.  Wnętrza tych obiektów zrobiły na uczestnikach ogromne wrażenie.  Przejeżdżając autokarem w kierunku Zamku Królewskiego  zobaczyliśmy  budynki wielu ambasad, a także sejmu, senatu oraz Pałac Kultury.

Zwiedzając  Zamek Królewski  z przewodnikami  podziwialiśmy  m.in.  zjawiskowe apartamenty z czasów ostatniego króla Polski,  Salę Tronową, niezwykłe dzieła sztuki Matejki i Rembrandta, Salę Senatorską gdzie została uchwalona pierwsza w Europie  Konstytucja 3 maja.  Aż trudno uwierzyć,  że doszczętnie zniszczony w czasie II wojny światowej zamek, został odbudowany i wyposażony w te wszystkie arcydzieła sztuki.

Ostatnim punktem programu wycieczki  po Warszawie był przejazd do centrum handlowego  Złote Tarasy, gdzie uczestnicy mieli czas na zakupy i posiłek. W drogę powrotną udaliśmy się około 16.00.

Sądzę, że wycieczka była udana. W ciągu zaledwie dwóch dni zobaczyliśmy  wiele interesujących miejsc. Wśród uczestników panowała miła i przyjazna atmosfera. Zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć, w tym kilka grupowych.  Pomimo zmęczenia, spotęgowanego bardzo wysoką temperaturą oraz natłokiem wrażeń  uczestnicy byli zadowoleni.  Chociaż niektórzy z nas odczuwali mały niedosyt spowodowany brakiem czasu na realizację  jeszcze jednego, ponadprogramowego punktu, a mianowicie, nie wystarczyło czasu na wjazd windą na taras widokowy w Pałacu Kultury.  Mam nadzieję, że ten  punkt zostanie zrealizowany podczas następnej wycieczki do Warszawy, jako jeden z głównych celów.

 

Organizator wycieczki, Anna Sołtys

Szubin, dnia 14.07.2024 r.

 

 

                                               Wycieczka na Mazury- 17.06 – 24.06.24r

Zarząd Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Szubinie zorganizował 5 dniową wycieczkę na Mazury w dniach od 17.06.24 r do 24.06.24 r.

Tematyka wycieczki to:  „Prusowie, Prusacy, Mazurzy, Warmiacy, Niemcy, Polacy! Gdzie Warmia, a gdzie Mazury ?”

Pierwszego dnia w Ostródzie uczestnicy  zwiedzili  malownicze miasto położone nad jeziorem Drwęckim oraz spacerowali po bulwarach nad jeziorem i podziwiali zamek krzyżacki. W Grunwaldzie odwiedzili pola bitwy i poznali historię jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. W Olsztynku zwiedzili skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego, gdzie można było zobaczyć tradycyjne budynki wiejskie. W Gietrzwałdzie odwiedzili Sanktuarium Objawień Matki Bożej.

Drugiego dnia wycieczkowicze zwiedzali Olsztyn, miasto nad piękną rzeką Łyną. Zwiedzili zamek Kapituły warmińskiej, gdzie Mikołaj Kopernik spędził kilka lat swojego życia oraz obejrzeli bazylikę archikatedralną pw. Św. Jakuba, jedną z najważniejszych świątyń Warmii.

Trzeciego dnia  seniorzy zwiedzili w Kętrzynie gotycką katedrę pw. Św. Jerzego. Potem odwiedzili Wilczy Szaniec – jedną z głównych kwater Hitlera podczas II wojny światowej. W Mamerkach obejrzeli kompleks bunkrów z czasów II wojny światowej. W Giżycku oglądnęli Twierdzę Boyen, jedną z najlepiej zachowaną XIX fortyfikację. W Mikołajkach był krótki spacer i odpoczynek nad jeziorem.

Czwartego dnia  nasi turyści odbyli wizytę w sanktuarium maryjnym Św. Lipki, które znane jest z pięknych barokowych organów. Potem był Stoczek Klasztorny , gdzie nastąpiły odwiedziny klasztoru i sanktuarium. Bardzo ciekawy był również Lidzbark Warmiński , gdzie nastąpiło zwiedzanie ,, Wawelu Północy” , czyli zamku biskupów warmińskich.

Piątego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili w Braniewie  bazylikę św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz odwiedzili miejsca związane z Mikołajem Kopernikiem
W Elblągu zobaczyli starówkę oraz katedrę św. Mikołaja. Wszystkim bardzo podobała się pochylnia na Kanale Ostródzko-Elbląskim.

Pięciodniowa wycieczka po Mazurach i Warmii to doskonała okazja do poznania bogatej historii i kultury tego regionu. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić wiele historycznych miejsc, zapoznać się z różnorodnym dziedzictwem kulturowym oraz odpocząć w pięknych, naturalnych krajobrazach.

ZLOT MOTYCYKLOWY

 

            W dniu  06 lipca 2024 roku MOTO SZUBIN  oraz klub motocyklowy strażaków  RIDERS OF FLAMES zorganizowali  JACOWY ZLOT MOTYCYKLOWY w WĄSOSZU, poświęcony pamięci tragicznie zmarłego kolegi.

         Zlot ten też miał na celu  akcję charytatywną, której celem była zbiórka pieniędzy na leczenie i rehabilitację małej szubinianki    Ndaii  Broda. Koło nasz zorganizowała Jacową Kawiarenkę , gdzie sprzedawaliśmy ciasto domowego wypieku i kawę  a dochód przeznaczony był dla Nadii.

 

Aktualności: Szubin

NIE BADŹ SAMOTNY - DOŁĄCZ DO NAS!

Skontaktuj się z nami

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY

W BYDGOSZCZY

Kontakt elektroniczny

 

pzerii.bydgoszcz@wp.pl

Kontakt  telefoniczny

 

(52) 322-04-85

 

+48 662 002 220

Prezes Zdzisław Tylicki

Pon. - Czw. 10:00 - 14:00

 

Czartoryskiego 18

(budynek szkoły)

 

85-222 Bydgoszcz

Twoje Imie

Nr telefonu

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Zgoda

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy moich danych osobowych zawartych w formularzu na potrzeby realizacji przesłanego zgłoszenia.

Wyślij wiadomość
Wyślij wiadomość
Wiadomość została wysłana — dziękujemy! Niedługo się skontaktujemy :)

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy (85-222), przy ul. Czartoryskiego 18. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl