POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY

Menu

Zadzwoń do nas

(52) 322-04-85

 

Prezes Zdzisław Tylicki

+48 662 002 220

Najnowsze artykuły:

20 września 2023
- Wycieczka 4 dniowa do Kazimierza Dolnego, Nałęczów, Sandomierz, Lublin w dniach 09.05-12.05.23r. - Dziesięciu
21 maja 2023
W dniu 03.04.2023r. odbyła się wizyta w Domu Dziennego Pobytu "Życzliwa Przystań" w Inowrocławiu. Zarząd
21 maja 2023

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Inowrocławiu wybrał nowe władze

9 kwietnia br. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Rejonowego PZERiI w Inowrocławiu. Na zaproszenie przewodniczącej wzięli w nim udział sekretarz wojewódzki SLD Ireneusz Nitkiewicz oraz przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego PZERiI w Bydgoszczy Zdzisław Tylicki.

 

Przewodnicząca Krystyna Nowakowska rozpoczęła obrady od powitania przybyłych gości, Ireneusza Nitkiewicza, Zdzisława Tylickiego i reprezentującego prezydenta Inowrocławia pełnomocnika ds. organizacji pozarządowych Jacka Nijaka.

 

Sprawozdanie przedstawione przez przewodniczącą obejmowało lata 2009 – 2013. Przed przedstawieniem wszystkich podejmowanych w omawianym okresie inicjatyw i działań, przewodnicząca nawiązała do trudnej sytuacji emerytów i rencistów, która wiąże się z postępującym zubożeniem społeczeństwa, jak i kryzysem służby zdrowia. Korzystając z okazji na ręce sekretarza wojewódzkiego SLD Ireneusza Nitkiewicza złożyła podziękowania za użyczenie do użytkowania siedziby Sojuszu w Inowrocławiu przy ul. Dworcowej 55, gdzie członkowie Związku mogą się spotykać i podejmować szereg działań.

 

Z podsumowania wszyscy obecni mogli dowiedzieć się o szerokiej działalność kulturalno-oświatowej PZERiI w Inowrocławiu, która obejmuje poza spotkaniami klubowymi i wyjazdami, także uroczyste obchody Dnia Inwalidy, Dnia Seniora, Dnia Kobiet oraz  wieczorki taneczne. W minionych czterech latach Związek powiększył się o nowych członków a najbardziej zasłużeni działacze zostali odznaczeni Złotymi Odznakami.

 

Po przyjęciu absolutorium dla odchodzącego Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej, przewodniczący zebraniu Zdzisław Tylicki powołał wszystkie niezbędne do przeprowadzeniu nowych wyborów komisje. Ustępująca przewodnicząca Krystyna Nowakowska zgłosiła do komisji uchwał i wniosków propozycje trzech uchwał, mianowicie: uchwałę intencyjną o zwiększenie aktywności PZERiI w Inowrocławiu  w realizacji zadań statutowych, uchwałę o potrzebie uaktywnienia pomocy sąsiedzkiej i samopomocy między lokatorami bloków i mieszkańcami osiedli , którą umotywowała mnożącymi się przypadkami różnych wyłudzeń, których ofiarą padają ludzie starsi oraz uchwałę z prośbą do ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o dofinansowanie działań prowadzących do aktywizacji seniorów.W wyniku nowych wyborów przewodniczącą PZERiI w Inowrocławiu została Krystyna Nowakowska, powołano Zarząd i dokonano wyboru delegatów na Zjazd Okręgowy.

 

Sekretarz Wojewódzki SLD Ireneusz Nitkiewicz, który piastuję także funkcję dyrektora biura europosła Janusza Zemke pogratulował wybranej na kolejną kadencję przewodniczącej Krystynie Nowakowskiej. Wszyscy uczestnicy zebrania otrzymali gadżety od europosła oraz jego książkowe sprawozdania z działalności za miniony rok.

 

Sekretarz RW zaprosił wszystkich seniorów oraz poprosił o przekazanie zaproszenia na bezpłatne kursy komputerowe organizowane w inowrocławskim biurze Janusza Zemke. Inicjatywa europosła „Komputer oknem na świat” skierowana jest do pokolenia 50+ i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, jak dotąd w pracowniach komputerowych zorganizowanych przez europosła na terenie całego województwa. Zajęcia dla seniorów prowadzone są także w Inowrocławiu w biurze Posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Zemke przy ul. Dworcowej 55.Po przedstawieniu innych działań europosła (staży europejskich dla studentów z kujawsko-pomorskiego oraz lekcji angielskiego dla dzieci z ubogich rodzin) Ireneusz Nitkiewicz przekazał informację o pracy Klubu Parlamentarnego SLD. Zgromadzenie poznali wybrane projekty ustaw zwrócone w szczególności do osób starszych jak np. projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Potrzebę i cel uchwalenia tej ustawy wiązać należy z pojawieniem się w Polsce usługi spełniającej podobną funkcję do umów odwróconego kredytu hipotecznego, która może być oferowana przez podmioty nie podlegające nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Kolejna kwestia poruszona przez sekretarza RW to postulowane przez SLD podwyższenie zasiłku pielęgnacyjnego. Sojusz chce zbliżyć kwoty zasiłku pielęgnacyjnego i dodatku pielęgnacyjnego. Proponujemy, aby kwotę zasiłku od 1 stycznia 2014 r. ustalić w wysokości 200 zł., natomiast od 2015 r. przeprowadzać coroczną waloryzację tego świadczenia. Nie obyło się także bez poruszenia sprawy Rodzinnych Ogrodów Działkowych, ponieważ gro seniorów jest aktywnymi działkowcami, których najbardziej dotkną proponowane przez rząd D. Tuska zmiany. Szczególnie dużo zainteresowania wśród wzbudziła informacja o interpelacji poseł Anny Bańkowskiej, która interweniowała  u premiera w sprawie wysokich kar nałożonych na emerytów i rencistów za niezapłacony abonament RTV. Z przesłanych do biura poselskiego od wyborców kopii wezwań wynika, że statystyczny emeryt, który był przekonany, że jest zwolniony z tej opłaty musi teraz ponieść wydatek rzędu ponad 1500 zł.

 

Fot. Tomek Mokos

 

 

Aktualności: Inowrocław

NIE BADŹ SAMOTNY - DOŁĄCZ DO NAS!

Skontaktuj się z nami

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW

 

ZARZĄD OKRĘGOWY

W BYDGOSZCZY

Kontakt elektroniczny

 

pzerii.bydgoszcz@wp.pl

Kontakt  telefoniczny

 

(52) 322-04-85

 

+48 662 002 220

Prezes Zdzisław Tylicki

Pon. - Czw. 10:00 - 14:00

 

Czartoryskiego 18

(budynek szkoły)

 

85-222 Bydgoszcz

Twoje Imie

Nr telefonu

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Zgoda

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy moich danych osobowych zawartych w formularzu na potrzeby realizacji przesłanego zgłoszenia.

Wyślij wiadomość
Wyślij wiadomość
Wiadomość została wysłana — dziękujemy! Niedługo się skontaktujemy :)

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bydgoszczy (85-222), przy ul. Czartoryskiego 18. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl